Προς το περιεχόμενο

"Οχι αλλο καρβουνο" στο ραδιο!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

"Τι είναι η μουσική για τον καθένα;", συζητουσα με ενα φίλο μου...

 

Για εμενα, η μουσικη ειναι μια "αναγκη".

-Ανάγκη; θα μου πειτε...

 

Ναι, νομιζω πως τα τραγουδια γραφονταν και τραγουδιοντουσαν/ και τραγουδιουνται, απο την αναγκη του συνθετη/ τραγουδοποιου να εκφρασει τα συναισθηματα του, και την αναγκη του ακροατη να παρει το μηνυμα, να το επεξεργαστει και το εκφρασει και αυτος με τον δικο του τροπο.

 

Οπως ενας ζωγραφος, ενας γλύπτης ή ενας οποιοσδηποτε καλλιτεχνης...

 

Σημερα αν αναρωτηθουμε "γιατι" γραφονται τα περισσοτερα mainstream τραγουδια, νομιζω πως ειμαστε πολυυυυυ μακρια απο αυτη την (αυθαιρετη ισως - δικη μου) προσεγγιση...

(__________________________) (συμπληρωστε το κενο με την απαντηση σας)

 

Και αν θελετε την δική μου ταπεινη γνωμη, τα αληθινα τραγουδια και οι αληθινοι τραγουδοποιοι, ισως να κρυβονται ακομα και μεσα στο noiz, μεσα στο οποιοδηποτε forum που ακομα ο καθενας γραφει τα τραγουδια του ακριβως με αυτη την αγνη, αυθεντικη, και ισως ανιδιοτελή σκεψη...

 

Καλή εβδομαδα!!!

:)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Εγώ ραδιόφωνο ακούω ΜΟΝΟ στο αυτοκίνητο, ΜΟΝΟ αν είμαι μόνος και ΜΟΝΟ αν οδηγώ μεγάλες αποστάσεις.

 

ΑΛλά όταν είμαι στο δρόμο ΔΕΝ μου αρέσει να ακούω μουσική.

Ακούω όμως ΜΟΝΟ metropolisradio, και ειδικά την εκπομπή του Κωστή Ραπτόπουλου και φυσικά του Γιώργου Μύρτσου (δυστυχώς τώρα έφυγε από το Metropolis).

 

Όποιος ΔΕΝ άκουσε μια από αυτές τις εκμπομπές....ΔΕΝ ξέρει γιατί πράγμα μιλάμε.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοντινές αποστάσεις Τράγκα Χατζηνικολάου και Σια αλλά πολλές οι διαφημίσεις ρε παιδί μου. Για μακρινές κάποτε άκουγα ελληνική ραδιοφωνία που εξέπεμπε παντού αλλά τώρα οργανώνω το ταξίδι με κάνα καλό cd ή αν δεν βαριέμαι κάνα ηχητικό βιβλίο.   

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω απο Ελληνικους σταθμους ακουω μονο RealFM, απο το πρωι ως και τις 6:30 το απογευμα μερικες φορες. Να φανταστεις οτι ενω δεν ασχολουμαι καθολου με το ποδοσφαιρο ακουω πολλες φορες Γεωργιου (speaking) ;D γιατι παιζει κυριως Rock μουσικη. Τωρα ας πουμε ακουω τον Χατζηνικολαου, εχει καθημερινη πρωινη εκπομπη 10-12:00. Και εδω μας σωνει το internet γιατι αν και μενω διπλα στην Αθηνα δεν πιανω στο ραδιο τον RealFM οποτε τον ακουω μεσω διαδικτύου.

 

Οταν θελω να ακουσω μουσικη και βαριεμαι να περπατησω...2 μετρα ως τη δισκοθηκη μου ή στην χειρoτερη, οταν βαριεμαι ακομα και να κανω κλικ στο φακελο με τα MP3, :P βαζω καποιον ιντερνετικο σταθμο απο τους εκατομμυρια που υπαρχουν εκει εξω, κυριως Jazzo-Bluesο-Rockο-καταστασεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για το σπίτι υπάρχουν υπηρεσίες όπως το spotify που και playlists φτίανεις και ανακαλύπτεις καινούρια μουσική και κρυμμένα διαμάντια και "ραδιόφωνο" ακούς με βάση τις προτιμήσεις σου.

 

Επίσης τα myspace, reverbnation κτλπ έχουν επιλογή για ραδιόφωνο που παίζει μουσική απο τους χρήστες του. Οπότε αν κάποιος καλλιτέχνης-διαμάντι δεν υπάρχει σε καμία απο αυτές τις υπηρεσίες μάλλον θα θέλει να παραμείνει κρυμμένο "διαμάντι" .

 

Στο αμάξι τώρα που το ίντερνετ δεν είναι και τόσο λύση. Ε mp3, cd και δεν συμμαζεύεται... προσωπικά ακούω ραδιο μόνο όταν έχω κόσμο μέσα σαν "μουσικό χαλί" και βάζω Red ή Rock Fm... αλλιώς ότι θέλει η εκάστοτε παρέα στο αμάξι... αν θέλουν Ντέρτι θα παίξει ντέρτι δεν θα νιώσω λιγότερο rock...  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ειναι αυτο το ραδιοφωνο ρε παιδια?Δεν το εχω υποψιν μου...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ μεγάλη η κουβέντα και απο που να την πιάσεις.

 

Να διευκρινίσω ως προς το τεχνικό μέρος πως δεν βάζει ο κάθε "παραγωγός" του ραδιοφώνου compression, (αν μιλάμε για επαγγελματικό σταθμό βέβαια) αλλά μια πολύπλοκη συσκευή με compression / limiting / exciter που είναι μέρος της αλυσίδας που ακολουθεί στην έξοδο της κονσόλας.

Στόχος είναι να "ξεχωρίσει" ο σταθμός ολόκληρος (και όχι συγκεκριμένες εκπομπές) στο zapping των ακροατών.

 

Το πρόβλημα είναι πως καταλήγουν σε ένα loudness war αφού ο δυνατότερος εντυπωσιάζει, με αποτέλεσμα να λιώνουν το ήδη συμπιεσμένο μουσικό υλικό απο τη μείξη και το mastering. Γι αυτό συνήθως τα λιγότερο συμπιεσμένα τραγούδια ακούγονται καλύτερα στο ράδιο.

 

Και αυτά ισχύουν όταν χρησιμοποιείται κάποιο εργοστασιακό preset στα παραπάνω limiters. Θεός να σε φυλάξει όταν τα ρυθμίζουν οι τεχνικοί των σταθμών...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά ακούω ραδιο μόνο όταν έχω κόσμο μέσα σαν "μουσικό χαλί" και βάζω Red ή Rock Fm... αλλιώς ότι θέλει η εκάστοτε παρέα στο αμάξι... αν θέλουν Ντέρτι θα παίξει ντέρτι...

Καλα, βαζεις παρεες που ακουνε "ντερτι" στο αμαξι σου? punish_3.gif

 

de40778b798e1fa8f7d91d1e26f61f49.jpg

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου