Προς το περιεχόμενο

Ποιόν απ'τους δύο Amp?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,  :)

είμαι μεταξύ αυτών των δύο...

 

Line 6 IV 75W

Fender Frontman 212R 100W (Βλέπε ψηφοφορία)

 

Κάποιοι ίσως πείτε ότι συγκρίνω πορτοκάλια με μήλα. Δεν βρέθηκα τυχαία απέναντι απ'τα δύο αυτά κομμάτια.

Το μεν line 6 για τον τρόπο που έχει να προσαρμόζεται σε κάθε απαίτηση και το γεγονός ότι μόνος του μπορεί να στηρίξει ποικιλία στο ηχόχρωμα.

Το δε fenderακι διότι (δεν μπορώ να πω ότι το λογότυπο δεν μου δίνει μια σιγουριά) έχει ένα χαρακτηριστικό ήχο που μόνο αυτός παράγει.

 

Υ.Γ. Χρησιμοποιώ ήδη μονάδες εφέ... τα του line 6 δεν θα τα αντικαταστήσουν.

 

Από μουσική: (hard) rock, blues αλλά κάνω και κονσέρβα προγράμματα για καφετέριες (οπότε κοινώς.... ό,τι να 'ναι)

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω παίξει (παίζω) και με τους δυο (υπάρχουν στο στούντιο που προβάρω).

 

Τα καθαρά αλλά και το drive του FFR τα βρίσκω πάρα πολύ καλά για την κατηγορία του. Από την άλλη ο line6 σαν να ''πλαστικουρίζει'' περισσότερο τόσο σε καθαρά όσο και στα drive κανάλια του. Παρόλαυτα αυτά, καθε βδομάδα στο live τσιμπάω από το στούντιο τον line6, διότι όταν τον συνδέεω με την πεταλιέρα (gt-8) o ήχος παραμένει κάπως πιο ζεστός, σε σχέση με τον fr που ''ψηφιακίζει'' πολύ άσχημα! Ίσως κάνω κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις, αλλά δυστυχώς προσπαθώ πειράζοντας το eq του ffr να βελτιώσω κάπως την κατάσταση αλλά δεν! Πάντως επειδή το ξαναλέω για ss ενισχυτής μου φαινεται ΟΚ το καθαρό και το drive κανάλι σκέφτομαι απο δω και περα να πηγαίνω στο live με τον fr καρφί στην κιθάρα και footswitch. Aλλά θα μου βγει η μέση...μπέρδεμα  ::)

 

Πάντως τί να τα κάνεις τα 100 watt?? ΠΟΛΥ δυνατός ενισχυτής, 2 ηχεία, πάνω από το 3 δεν ανοίγει...

 

Εγώ θα σου πρότεινα, επειδή εχω φάει μπέρδεμα με αυτούς τους 2 ενισχυτές να κoιτάξεις καλύτερα κανέναν fender mustag iii (διάβασε το πρόσφατο thread, πιστεύω είναι πολύ πιο ενδιαφερον ενισχυτής).

 

edit: με πρόλαβε ο φίλος Loki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε στο στούντιο που κάνουμε πρόβα τον fender και δυστηχώς δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος.. είναι πάρα πολύ δυνατός, και μόνο αυτό (ίσως επειδή έχω συνηθήσει στον δικό μου λαμπάτο). Χρησιμοποιώ μόνο το καθαρό κανάλι του μιάς και έχω πετάλια για τα υπόλοιπα, αλλά μόνο ικανοποιητικό ήχο δε βγάζει είδικά με delay κτλ. τον άλλο δεν τον έχω ακούσει. Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στα μεταχειρισμένα στις αγγελίες έχει φοβερές ευκαιρίες

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O line6 ειναι χαλια κατα τη γνωμη μου και ο ηχος του πλαστικουρα σκετη. Με τον frontman εχω παιξει. Το βρομικο καναλι δεν λεει τιποτα το καθαρο ειναι καλο. Με ενα πεταλι/πεταλιερα μπορεις να βγαλεις ικανοποιητικο ηχο αλλα γιατι να δωσεις τοσα λεφτα για τοσα πολλα watt και μετριο ηχο ενω μπορεις να παρεις εναν λαμπατο με λιγοτερα watt που θα σε καληψει πληρως και θα εχει αισθητα καλυτερο ηχο! Μια καλη επιογη ειναι ο Bugera v22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειχα spider τον εδωσα με τη μια.Αν και τον ειχα για πρακτικη και μονο....καποια στιγμη δεν τον αντεξα.Τα καθαρα απλα δεν ακουγονται...πολυ χαλια κατασταση....τα βρωμικα και ειδικα κατι insane μοντελα που ειχε επανω ενταξει....η χαρα της ΛΑΣΠΗΣ μιας και το ειδα στο απο πανω θρεντ....ακομα και καραμεταλιες να παιζεις θα σε χαλασει η τζιτζικοπλαστικουρα που βγαζει....για εμενα μακρια...για τον fender δεν εχω αποψη.

 

+1000000 για τον Bugera v22

 

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI line 6!

 

τσιμπα fender mustang!

και πολυ καλος ηχος και εφε και usb που συνδεεις στο pc και κανεις οτι γουσταρεις!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχειν ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

Τον Bugera V22 μου τον έχει προτείνει και φίλος αλλά δυστάζω λόγω μάρκας.

Behringer χρησιμοποιώ... αλλά αν είχα περιθώριο θα επέλεγα άλλη μάρκα για πετάλάκια πχ που έχω από παλιά.

 

Ο Fender Mustang III μοιάζει εξαίρετη επιλογή.

Αυτό που με δυσκολεύει είναι ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

 

Κανένα μαγαζί δεν τους παρέχει για να πάρω γνώμη.

Τελικα ξέφυγα απ'τις δύο πρώτες επιλογές μετά τα σχόλιά σας και είμαι ανάμεσα σε μια λάμπα τύπου bugera και το Fender Mustang 3...

 

Φθηνή λάμπα ή καλύτερο transistor...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου