Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά VS Monitor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν χώρο ο οποιος δεν ειναι κατάληλα διαμορφωμένος για ήχο. Ήθελα να πάρω τα Monitor της Alesis  M1 ACTIVE MK2 BI-AMPLIFIED STUDIO REFERENCE MONITOR PAIR, αλλά δεν θα αποδίδουν σωστα στο χώρο μου οποτε μάλλον ειναι ''πεταμενα'' λεφτά. Εψαξα και βρήκα αυτα: HD-25-II Sennheiser. Με αυτά μπορω να κανω την δουλεια μου? Αξίζει τον κόπο?

 

 

Ευχαριστώ!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς fotmos, οι συμβιβασμοί με τους οποίους έχουμε να κάνουμε στην ηχογράφηση είναι μεγαλοι...

 

Π.χ. Όταν μπουμε στην διαδικασία να αγοράσουμε αυτοκίνητο, ξέρουμε πως θέλουμε να πάρουμε κάτι που θα δουλεύει και θα κάνει και την δουλειά του, και έχουμε την αξίωση πως θα πηγαίνει και καλά.

Δεν μπορούμε αρχίζουμε να αφαιρούμε από το όχημα: μια ρόδα λιγότερη, κανενα καθρέπτη λιγότερο, ίσως να βγάλουμε και το χειρόφρενο(μπορεί και να μην χρειαστει βρε παιδάκι μου ;D) και να θεωρούμε πως είμαστε εντάξει...Τώρα αν με αυτό το όχημα θέλουμε απλά να περναμε την ώρα μας και να κάνουμε και καμιά βόλτα μπροστά από το σπίτι μας για εμας και τους φίλους μας..ε, είμαστε εντάξει.

Αλλά αν θέλουμε να πάμε τη μουσική μας λίγο πιο μπορστά (σε καμιά εθνική οδό, λέμε τώρα  ;D) σίγουρα δεν θα πάει!, και θέλει και εμπειρία, και γνώση και λεφτά...

 

Sorry για το παραλήρημα :-[, αλλά πίστεψέ με κι εγώ στην αρχή στη δικη σου φάση ήμουν, πώς θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με ό,τι έχω διαθέσιμο και χωρίς πολλά λεφτα, αλλλά όσο πιο πολύ ασχολείσαι, τοσο πιο βαθειά θα δείς πως θα μπαίνεις.. :) (και αυτό βέβαια δεν μπορώ να πω πως είναι κακό!!)

 

(Θυμάμαι πιτσιρικάς με τα αδέρφια μου τις πατέντες για "πολυκάναλη" ηχογράφηση, με γραμμένα μερικά όργανα σε φορητό κασσετόφωνό, και μετά να παίζει αυτό, εμείς από δίπλα, και να γραφει ένα δεύτερο!!!! Τι να λέμε τώρα!!!!)

 

......

 

 

Αααααα, στην ερώτησή σου...

Ο,τι κι αν θα παίρνεις σιγά-σιγά δεν θα είναι ποτε πεταμένα λεφτα. Βεβαια, να ξέρεις μέχρι που φτάνει το χερι στη τσέπη, γιατί αλλιώς το χόμπι θα γίνεται βραχνάς... Πάρε ένα σετ ηχεία αξιοπρεπή, ρύθμισε σιγά σιγά τον χώρο σου με φτηνές και καλές λύσεις, ψάχνε στο νετ για πληροφορίες, βιβλία, σχετικά με ηχοληψία, πειραματίσου συνέχεια, και θα δείς πως όλα ερχονται σιγά σιγά  ;)

 

Φιλικά

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ακουστικά δυστυχώς δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά που θες

μπορείς όμως να κάνεις τις συγκρίσεις σου μεταξύ monitor και ακουστικών

ώστε να βρεις το καλύτερο αποτέλεσμα

 

τα ακουστικά δεν προσφέρουν καλή εικόνα της χαμηλής περιοχής

και πάνω απ όλα δεν μπορείς να δουλέψεις με reverb delay chorus . . .

δεν σου δίνουν την αίσθηση του χώρου

 

άρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις monitor και αφού

ακούσεις τις μίξεις σου σε πολλά συστήματα να καταλάβεις που

τα monitor σε συνδυασμό με τον χώρο σου δημιουργούν προβλήματα

και να μάθεις να μιξάρεις μ αυτά

 

όσο για τα monitor που λες ότι θες επειδή τα χω δουλέψει αρκετά

μπορώ να σου πω ότι είναι πολύ μπασάτα με υπερβολικό τρόπο

το παρακάνουν το μπάσο τους και ειδικά σε μικρούς χώρους παίζει

να σου βουίζει αρκετά

 

σ αυτά τα χρήματα μπορείς να πάρεις είτε τα Tascam VL-A5

που ναι μεν υστερούν σε μπάσα αλλά είναι αρκετά πιο καθαρά

και αργότερα βάζεις και το sub τους και έχει ένα ωραίο συστηματάκι

 

ΥΓ το παραπάνω ονομάζεται λογοδιάρροια ;D

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η δική σου περίπτωση δεν αποτελεί εξαίρεση.

Πέρα από αυτά που σου γράφει ο jmone και ο Holystone, διάβασε πρωτα ολα τα σχετικά θεματα που υπάρχουν ακριβώς από κατω και θα αποφασίσεις εσύ τι είναι σωστό να κανεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν μιλάμε για μίξεις, αξίζει να πάρεις και τα δύο ώστε να έχεις δύο reference points κατά τις μίξεις σου και να δώσεις λίγα χρήματα για ένα βασικό treatment του χώρου σου, πχ basstraps.

 

Τα συγκεκριμένα ακουστικά ούτως ή άλλως δεν στα προτείνω για μίξη, καλύτερα να προτιμήσεις ανοιχτού τύπου, πχ hd-600, ή κάτι τέλοσπαντων στο δικό σου budget.

 

Πάνω απ'όλα, αν βλέπεις ότι το budget σου είναι κάκιστο, προτίμησε ένα καλό studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ το παραπάνω ονομάζεται λογοδιάρροια ;D

 

Οπότε μάλλον το δικό μου ήταν παραλήρημα μαζί με λογοδιάρροια!  ;D ;D ;D

(κάτι θα έφαγα και μου πείραξε το εντερό μου; χμμ, μάλλον το στομα μου; χμμ μάλλον τα δάκτυλά μου ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε fotmos, το θέμα έχει αναλυθεί πολλάκις, για να πώ και τη αλήθεια, οπότε ρίξε μια ματιά σε αυτό παρακάτω, με τίτλο:

Ακουστικά ή ηχεία για monitor?  

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=11505.0

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου