Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά ή ηχεία για monitor?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω τη γνώμη σας...

 

Έχω αυτά τα ακουστικά: http://gr.europe.creative.com/products/product.asp?category=437&subcategory=439&product=11392

και αυτά τα οποία αποκλείω γιατί με απογοήτευσαν: http://www.thomann.de/gr/behringer_hps5000.htm

 

Τα πρώτα της creative, κάνουν για να κάνω monitor τις μίξεις μου? Πέρα από τις μίξεις θέλω και να τα χρησιμοποιώ και για να ακούω μουσική και για να συνδέω το podxt μου και την κιθάρα! Να κρατήσω τα creative ή να πάρω studio headphones που ειδικεύονται για monitor? Αν ναι, έχετε κάποιο μοντέλο να μου προτείνετε? Όχι τίποτα φτηνιάρικο, αλλά όχι και πολύ ακριβό.

 

Από την άλλη, μήπως είναι καλύτερα αντί για ακουστικά, να πάρω ηχεία monitor? Μιλάμε για ηχεία της ίδιας κατηγορίας χρημάτων με τα ακουστικά. Σκέφτομαι να πάρω τα m audio studio pro 3, που πωλούνται στις αγγελίες, σαν μια φτηνή λύση. Αξίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστη μιξη ΜΟΝΟ με ακουστικα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να κανεις παντως....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακουστικά για μίξη και μάστερινγκ δεν είναι καλά γιατί δίνουν λανθασμένες εντυπώσεις στο αυτί σου και επιπλέον έτσι αποκλείεις στον παράγοντα ακουστική του χώρου και προβλήματα που θά χει με τη μίξη σου ώστε να τα διορθώσεις.

 

Για μίξη πρέπει να πάρεις μόνιτορ ηχεία.

Τα ακουστικά είναι καλά για να ακούς μουσική, να κάνεις μόνιτορ σε λάιβ και ηχογραφήσεις κτλ.

 

Μετά αν απο την πείρα σου συνηθήσεις και μάθεις και τα προβλήματα των ακουστικών σου ίσως κάνεις κάτι κ με τη μίξη, αλλά δεν συνίσταται κάτι τέτοιο.Απλά για κάτι πρόχειρο μπορείς να ακούς και απο ψείρες.Επίσης είναι και ενοχλητικό για το κεφάλι σου να κάνεις μίξη σε κλειστού τύπου ακουστικά.Πονοκέφαλο στο πρώτο μισάωρο.

 

Για ηχεία όσα δώσεις τόσα πέρνεις για να ακούς.Όπως και σε κάθε άλλο πράγμα που αγοράζεις έτσι και εδώ.Αλλά σίγουρα θα είναι πιο καλά, απο τα οποιαδίποτε ακουστικά, για μίξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κατάλαβα! Τότε θα κρατήσω τα ακουστικά που έχω για να ακούω μουσική και ίσως για να παίζω κιθάρα καμιά φορά χωρίς να ενοχλώ! Για monitor τώρα, ποιά η γνώμη σας για τα studio pro 3? Αξίζει να τα πάρω ή να περιμένω να μαζέψω λεφτά για κάτι καλύτερο? Και το καλύτερο θα αξίζει τη διαφορά? Υπ όψιν ότι δεν έχω σκοπό να δώσω πάνω απο 200 πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις σωστή μίξη με ακουστικά , to περιοδικό sound on sound είχε δημοσιεύσει ένα ανάλογο άρθρο πρόσφατα για το πως μπορει να γίνει αυτό με τι εξοπλισμο και τι ακουστικά

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις σωστή μίξη με ακουστικά ' date=' to περιοδικό sound on sound είχε δημοσιεύσει ένα ανάλογο άρθρο πρόσφατα για το πως μπορει να γίνει αυτό με τι εξοπλισμο και τι ακουστικά[/quote']

 

Εδώ δηλαδή: http://www.soundonsound.com/sos/jan07/articles/mixingheadphones.htm

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα διαφωνήσω με την πολύωρη και σε υψηλές εντάσεις χρήση ακουστικών για οποιοδήποτε σκοπό. Μπορεί να σου δημιουργήσει μόνιμο πρόβλημα στα αυτιά. Το ίδιο βέβαια μπορεί να γίνει και με τα monitors αλλά σε πολύ μεγαλύτερο διάστημα. Επίσης πιστεύω ότι να μιξάρεις με ακουστικά είναι πολύ κουραστικό. Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να κάνω οτιδήποτε με ακουστικά για πάνω από 15-20 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως με ακουστικά δεν θα την παλέψεις..πάρε τα M-AUDIO BX5A για την τιμή τους είναι καλά..

 

Θα συμφωνήσω. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα συγκεκριμένα και απο ό' date='τι έχω καταλάβει το μπάτζετ σου είναι σχετικά το ίδιο με το δικό μου όταν πριν μερικούς μήνες έκανα τις αγορές. Τσέκαρε όμως και τα τάσκαμ σε αυτές τις τιμές. Έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλά.

 

Απλά πιστεύω ότι χρειάζονται τόσο τα ακουστικά όσο και τα μόνιτορ, το κάθε ένα σε διαφορετική φάση. Αν όμως θα πρέπει να τα πάρεις με χρονική διαφορά, προτείνω να πάρεις πρώτα τα ακουστικά. Αυτό που προτείνω είναι τα K171 της AKG.

 

Επίσης πιστεύω ότι να μιξάρεις με ακουστικά είναι πολύ κουραστικό.
Είναι όντως κουραστικό αλλά αν κοιμάται η γιαγιά στο διπλανό διαμέρισμα, ή θές να δουλέψεις στις 3 το πρωί χωρίς να βριστείς με τους γείτονες...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου