Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά ή ηχεία για monitor?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

OK Πέσατε όλοι να με φάτε,αλλά αυτά που έγραψα φυσικά και δεν τα στηρίζω μόνο σε δύο άρθρα που βρήκα στο Internet και αλήθεια δεν υπάρχουν πολλά στη medline και την pubmed(δυστυχώς η τύχη μου με οδήγησε στο να έχω και πτυχίο ιατρικής και μερικές εκατοντάδες σελίδες βιβλίων ΩΡΛ στη διαθεσή μου-στις οποίες μπορώ να ανατρέξω)

 

Εγώ αυτό που απλά ήθελα να πώ και το επναλαμβάνω και είναι και γενικώς αποδεκτό(και αναφέρεται και στα άρθρα) είναι ότι επειδή με τα ακουστικά ανεβάζουμε ασυναίσθητα την ένταση σε επίπεδα μεγαλύτερα των αντοχών μας μπορεί να πάθουμε ευκολότερα βλάβη.Όχι επειδή τα monitor είναι πιο ασφαλή(απλά 6/10 στην ένταση των monitor αντιστοιχεί π.χ σε 4/10 των ακουστικών επειδή δεν ο ήχος φθάνει απευθείας παρά 5cm στο τύμπανο) νομίζω ήμουν σαφής.Η βλάβη πάντα προκύπτει από αλόγιστη χρήση(είτε αυτό λέγεται earphones έιτε λέγεται αυτοκίνητο)

 

το παράδειγμα του Wow!e είναι πολύ εύστοχο και ακριβώς πάνω σ'αυτο που κι εγώ ήθελα να πω

 

Και επειδή κούρασα το θέμα πολύ καθώς και κυρίως τον φίλο μου τον pkole δεν θα αναφερθώ ξανά....μία μόνο καθαρά ιατρική συμβουλή:

με όποιο τρόπο κι αν ακούτε και με ότι κι αν ακούτε χαμηλή ένταση-βγαίνει και πιο καθαρή η μίξη- και θα έχεις και περισσότερα χρόνια να ασχοληθείς με το αγαπημένο σου άθλημα.Στο κάτω κάτω όλοι σε 20 χρόνια μια πτώση 20% στην ακουστική οξύτητα θα την έχουμε πάνω κάτω

φιλικά.,....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

OK Πέσατε όλοι να με φάτε,αλλά αυτά που έγραψα φυσικά και δεν τα στηρίζω μόνο σε δύο άρθρα που βρήκα στο Internet και αλήθεια δεν υπάρχουν πολλά στη medline και την pubmed(δυστυχώς η τύχη μου με οδήγησε στο να έχω και πτυχίο ιατρικής και μερικές εκατοντάδες σελίδες βιβλίων ΩΡΛ στη διαθεσή μου-στις οποίες μπορώ να ανατρέξω)

 

Εγώ αυτό που απλά ήθελα να πώ και το επναλαμβάνω και είναι και γενικώς αποδεκτό(και αναφέρεται και στα άρθρα) είναι ότι επειδή με τα ακουστικά ανεβάζουμε ασυναίσθητα την ένταση σε επίπεδα μεγαλύτερα των αντοχών μας μπορεί να πάθουμε ευκολότερα βλάβη.Όχι επειδή τα monitor είναι πιο ασφαλή(απλά 6/10 στην ένταση των monitor αντιστοιχεί π.χ σε 4/10 των ακουστικών επειδή δεν ο ήχος φθάνει απευθείας παρά 5cm στο τύμπανο) νομίζω ήμουν σαφής.Η βλάβη πάντα προκύπτει από αλόγιστη χρήση(είτε αυτό λέγεται earphones έιτε λέγεται αυτοκίνητο)

 

το παράδειγμα του Wow!e είναι πολύ εύστοχο και ακριβώς πάνω σ'αυτο που κι εγώ ήθελα να πω

 

Και επειδή κούρασα το θέμα πολύ καθώς και κυρίως τον φίλο μου τον pkole δεν θα αναφερθώ ξανά....μία μόνο καθαρά ιατρική συμβουλή:

με όποιο τρόπο κι αν ακούτε και με ότι κι αν ακούτε χαμηλή ένταση-βγαίνει και πιο καθαρή η μίξη- και θα έχεις και περισσότερα χρόνια να ασχοληθείς με το αγαπημένο σου άθλημα.Στο κάτω κάτω όλοι σε 20 χρόνια μια πτώση 20% στην ακουστική οξύτητα θα την έχουμε πάνω κάτω

φιλικά.,....

 

 

 

Φίλε μου δεν με κούρασες. Κάθε άλλο, οι συζητήσεις και γενικά ο διάλογος μου αρέσουν και τον επιδιώκω σε κάθε ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιατί τα ακουστικά προκαλούν μεγαλύτερη βλάβη από τα ηχεία (το πιστεύω αυτό),νομίζω ότι έχει να κάνει με την "καθαρότητα" του μέσου και εξηγούμαι: Έχω παρατηρήσει ότι όσο καλύτερα είναι τα ακουστικά (αλλά και τα ηχεία) που ακούμε,τόσο και πιο δυνατά μπορούμε (και θέλουμε) να βάζουμε μουσική για να την απολαύσουμε.Έτσι είναι πιο εύκολο να παρασύρεται κάποιος και να βάζει πιο δυνατά μουσική στα ακουστικά του παρά στα ηχεία του, γιατί στην δεύτερη περίπτωση ο ήχος για να φτάσει στα αυτιά μας σε παρόμοια ισχύ με τα ακουστικά,θα πρέπει να ξεκινήσει από τα ηχεία με πολλαπλάσια ισχύ γιατί η απορρόφηση του αέρα ως γνωστόν, μειώνει τον ήχο 3-6db σε κάθε διπλασιασμό της απόστασης από τον ακροατή.Έτσι η μεγαλύτερη παραμόρφωση που θα έχει το ηχείο και λόγω κατασκευής αλλά και οι περιβαλλοντικές ανακλάσεις που "βρωμίζουν" περαιτέρω τον ήχο που φτάνει από τα ηχεία στα αυτιά μας,μας κάνουν πάντα να επιθυμούμε να ακούμε με χαμηλότερη ένταση σε ηχεία,παρά στα ακουστικά όπου η έλλειψη παραμόρφωσης του ήχου μας "ξεγελάει" και βάζουμε δυνατά την ένταση χωρίς να καταλαβαίνουμε στην πραγματικότητα ότι κάνουμε ζημιά στα αυτιά μας.

Συμφωνώ βέβαια ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για την ένταση που ακούει, και δεν φταίει το μέσο παρά η κακή χρήση του πρωτίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου