Προς το περιεχόμενο

οι προενισχυτές της EMU1820m


Lost_Highway

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως έχει κάποιος από εσάς άποψη για την ποιότητα των προενισχυτών της EMU 1820m;

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος σε αυτο που με ενδιαφέρει: Είναι καλύτεροι από προενισχυτές της τάξης των 60-120€, όπως VTB-1, Audio Buddy, Art Tube, Behringer MIC 200;

 

Κρίνοντας από τα specs, φαίνεται ότι η ερώτησή μου είναι αστεία, αλλά κάπου διάβασα ότι δεν είναι και ό,τι καλύτερο να υπάρχουν προενισχυτές πάνω στην κάρτα (λόγω θορύβου φαντάζομαι;...), γιαυτό θα ήθελα να ακούσω γνώμες που βασίζονται καθαρά στο ηχητικό αποτέλεσμα κι όχι στα τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

Thnx!

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The E-MU® 1820M is the flagship of E-MU's line of Digital Audio Systems, delivering everything you need to produce audio on a PC with professional results- 24-bit/192kHz converters (the same A/D converters used in Digidesign®'s ProTools® HD 192 I/O interface), hardware-accelerated effects and mixing, comprehensive sync options and seamless compatibility with your favorite PC audio/sequencer software.

 

Απο την σελιδα της εμυ δεν νομιζω να χρειαζεται να πω κατι παραπανω αρκει μονο να μην εχεις motherboard με n-force2... peace.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα, με ενδιαφέρουν οι γνώμες για το ηχητικό αποτέλεσμα (σε σχέση με τους προενισχυτές που ανέφερα) κι όχι τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Εξάλλου, η ερώτησή μου αναφέρεται στους προενισχυτές αποκλειστικά κι όχι στους (εξαιρετικούς) converters.

Anyway...em.icon.smile.png

&

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς;.... em.icon.shy.pngem.icon.question.png

Να διεκρινήσω ότι αναφέρομαι στους προενισχυτές μικροφώνου.

Και μια επιπλέον απορία (αυτό όσοι έχουν την κάρτα θα το ξέρουν) :

Μπορείς να επιλέξεις phantom power μόνο για το ένα input του μικροφώνου, ή άμα το ενεργοποιήσεις έχεις αναγκαστικά phantom power και για τις δύο εισόδους;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σχετικα με το τσιπακη της μητρικης δεν το καταλαβα!

δλδ εγω που εχω την asus A7N8X deluxe, και εχει chipset nforce2, δεν θα μπορω να παρω μια καρτα της emu? πχ την 1820? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SΑΝΤΑ, κανε μια χαρη στον εαυτο σου και αλλαξε motherboard η παρε αλλη καρτα!!! Εγω ΔΕΙΝΟΠΑΘΗΣΑ μεχρι που αναγκαστηκα να παρω MB με nforce3. Εχω τη 1212m. Ειναι παρα πολυ καρτα, σιγουρη αγορα, αλλα ΠΟΤΕ με nforce2. Θα σου κανει drops στον ηχο. Εκει που γραφεις, απλα σταματαει να στελνει στο cubase... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα δεν εχει να κανει με το cubase. ο driver κανει drops και σταματαει να στελνει στα asio channels. οποτε θα εχεις προβλημα σε ολα τα προγραμματα που χρησιμοποιουν τους asio drivers. ολα τα σοβαρα προγραμματα δηλαδη, συμπεριλαμβανομενων και των εναλλακτικων του cubase. γενικα, εχω ακουσει πολλες φορες γι' αυτο το προβλημα και μαλιστα μονο απο χρηστες με chipset nforce 2. αρα, μαλλον σε ολους θα το κανει. αλλα και παλι, ρισκαρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου