Προς το περιεχόμενο

Presets για BFD 2 και XLN Drums


papaki23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και τα πιο ικανά VST's για drums programming είναι τα αναφερόμενα στον τίτλο καθώς και το ότι το mixing των

drums είναι από τα δυσκολότερα και αποτελεί τη βάση, προτείνω να ανεβάσουμε ο καθένας τα presets που έχει δημιουργήσει και χρησιμοποιεί για το XLN Addictive drums και το BFD 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα presets που έχω για τα drums είναι ολόκληρα cubase templates φορτωμένα με ένα σωρό plugins. Με τα εφέ του xln δε γίνεται (καλή) δουλειά, το bfd έτσι κι αλλιώς χρειάζεται "εξωτερικά" fx οπότε...

 

Συνοπτικά:

EQ Compression σε όλα τα κανάλια ξεχωριστά.

Bass-tremble enhancer - σε kick

saturator σε snare

bus compression toms

bus compression snares

bus compression room

bus compression overheads κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς sorry δεν το πρόσεξα! Δεν το έχω πάρει ακόμα το bfd2 αλλά απο ότι βλέπω στο site έχει ενσωματωμένα fx. Εσύ το έχεις χρησιμοποιήσει? Έχουν καλή ποιότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μερικές μέρες το χρησιμοποιώ.Για τα δικά μου αυτιά , που δεν είναι αυτιά ηχολήπτη αλλά μουσικού, μου φαίνονται εξαιρετικά.Άνοιξα αυτό το θέμα όμως,για να βοηθήσουν και οι περισσότερο γνώστες της ηχοληψίας με τις δικές τους ρυθμίσεις και να μοιραστούν μαζί μας τις ικανότητές τους.Χωρίς όλ'αυτά να σημαίνουν πως το πρόγραμμα

δεν διαθέτει κάποια έτοιμα presets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Μετά από αιτημα του Tugito ανεβάζω το preset για XLN που χρησιμοποίησα στο κομμάτι woahh... Βασίζεται σε ένα που λέγεται Frederik-Ericsson-Metallica (σορρυ αλλά δε θυμαμαι απο που το ειχα κατεβάσει) ενώ έχω κάνει μικρές επεμβάσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου