Προς το περιεχόμενο

ο Bill Frisell στην Αθηνα (Στεγη Γραμματων και Τεχνων )


matawan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σημερα επεσε στην αντιληψη μου πως στις 3 Νοεμβρη στη Στεγη Γραμματων και Τεχνων στην Αθηνα, σε μια εβδομαδα απο τωρα, ενας  απο τους σημαντικοτερους για εμενα κιθαριστες, θα παιξει με την μπαντα του, επενδυοντας μουσικα την ταινια "The Great Flood"

του Bill Morrison...

προς ενημερωση παραθετω και το λινκ. οσοι πιστοι...

 

http://www.sgt.gr/gr/programme/event/776

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Bill Frisell - The Great Flood

3 Νοεμβρίου 2012 - Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

 

Η μεγαλύτερη φυσική καταστροφή στην ιστορία των ΗΠΑ υπολογίζεται πως ήταν η υπερχείλιση στο Δέλτα του Μισσισσιπή, το 1927, όταν 75.000 τ.χλμ. γης σκεπάστηκαν από τα νερά! Η πρωτοφανής θεομηνία προκάλεσε ντόμινο εξελίξεων, οικονομικών, πολιτικών, έως και μουσικών. Χιλιάδες κατεστραμμένοι εργάτες κατέφυγαν στις Βόρειες Πολιτείες μέσα σ’ ένα τσουνάμι πάνδημης μετανάστευσης. Εκτός από τις αναμνήσεις, πήραν μαζί και τον ήχο τους μπολιάζοντας με νότιο χρώμα τις νέες πατρίδες. Έτσι γεννήθηκαν η μουσική σκηνή του Σικάγου, το ρυθμ εν μπλουζ, οι βάσεις του ροκ εν ρολλ… Το γεγονός αυτό περιγράφει η ταινία The Great Flood, μια ελεγεία βασισμένη σε ντοκουμέντα εποχής με επίκεντρο τον άνθρωπο και τη μετάλλαξή του κάτω από εξαιρετικές συνθήκες.

 

Ο μεγάλος Αμερικανός συνθέτης και κιθαρίστας Μπιλ Φριζέλ θα ερμηνεύσει ζωντανά στη σκηνή της Στέγης τη μουσική επένδυση στην ταινία, που θα προβάλλεται παράλληλα. Ο σκηνοθέτης Μπιλ Μόρρισον επέλεξε τον Φριζέλ, κυρίως επειδή «…αναμειγνύοντας ροκ με κάντρυ, τζαζ με μπλουζ, ανακάλυψε τι τα συνδέει: αυτοσχεδιασμός και αίσθηση παιξίματος». Αποτέλεσμα: ένα παναμερικανικό, επιβλητικό σάουντρακ.

 

 

"The Great Flood"

Μια ταινία του Bill Morrison, σε μουσική του Bill Frisell

 

Ερμηνεύουν ζωντανά:

Bill Frisell: κιθάρα

Ron Miles: τρομπέτα

Tony Scherr: μπάσο

Kenny Wollesen: ντραμς

 

Τιμές εισιτηρίων:

18 - 25 - 32 €

Μειωμ. 10 - 12 - 15 €

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να του μιλήσω και να τον γνωρίσω και από κοντά;

 

:P

 

γιατι οχι,σωστο ατομο φαινεται ;)

 

οκ απο εισιτηριο και εγω.

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένω κι εγώ εναγωνίως τη βραδιά αυτή! Απλά και για το story, μαζί του έιναι ο καταπληκτικός Tony Scherr (ο οποίος τυγχάνει και κιθαρίστας με μια μικρή αλλα καταπληκτική δισκογραφία).

Οι Frisell και Wollessen (drums) είναι οι μουσικοί που ακούγονται στο East/West ενώ ο Scherr είναι ο μπασίστας στο East. 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν όντως μια όμορφη βραδιά, να σημειώσουμε όμως πως o ντράμερ έλειπε, θύμα κι αυτός του τυφώνα Σάντι. Ο Frisell κατά το ξεκίνημα ενημέρωσε τον κόσμο πως ο Wollessen δεν μπόρεσε να ταξιδέψει από Νέα Υόρκη. Το ενδιαφέρον ήταν πως ο Tony Scherr εμφανίστηκε παίζοντας κιθάρα και μπάσο. Δεν είμαι βέβαιος αν χρειάστηκε κάποια αναπροσαρμογή λόγω απώλειας ντραμς, πάντως ήταν όλοι τους εξαιρετικοί και πολύ ενδιαφέρουσα η εμφάνιση ως concept (το μουσικό ντύσιμο του ντοκιμαντέρ, live).

Μιας και καθόμουν στην τρίτη σειρά δεν ήξερα που να πρωτοκοιτάξω: Τα πλάνα που προβάλλονταν στην οθόνη, ή τους μουσικούς οι οποίοι φαίνονταν πως πραγματικά το απολάμβαναν.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά είναι...διαβάζω τις περιγραφές σας και ζηλεύω....

 

το άκουσα χθες στο ραδιόφωνο αλλά ήταν πολύ αργά για να προλάβω να αναπροσαρμόσω τα σχέδιά μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική βραδιά όντως. Βέβαια ένας τύπος που καθόταν από πίσω μου με το που είδε το stage είπε ''που είναι τα τύμπανα?? Ωχ την πατήσαμε''!! Ελπίζω να μην ήταν από το noiz!

 

Κάθε άλλο λοιπόν πολύ ωραία ατμόσφαιρα και χωρίς τύμπανα!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου