Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ με home guitar recording


Bbullet59

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχην καλησπερα σε ολους,

 

ξεκινωντας απο τον εξοπλσμο μου,εχω μια καρτα ηχου την E-MU 0404 usb(πιο συγκεκριμενα),ενα δυνατο σε επιδοσεις PC και χρησιμοποιω σαν interface to CUBASE 5.

 

το προβλημα μου ειναι οτι συνδεω την κιθαρα μου στην καρτα ηχου κ ενω εχω κανει σωστα τις ρυθμισεις για να αναγνωριζει το CUBASE την καρτα ηχου,οταν παταω record μου δειχνει οτι ηχογραφει κανονικα αλλα οταν παταω play δεν ακουω τιποτα ενω εχω δοκιμασει να βαλω τα ακουστικα μου κ στην θεση headphones τησ καρτας αλλα και στη θεση main output και οπως διαβασα και σε σχετικο αρθρο απενεργοποιω και την επιλογη

direct monitoring απο το CUBASE.

Επισης εχω κ το pod2 της line6  και εχω δοκιμασει να το συνδεσω αναμεσα απο την καρτα και την κιθαρα(σε μια στιγμη απελπισιας) αλλα και παλι δεν υπηρξε το επιθυμητο αποτελεσμα.

 

Θα σας ημουν ευγνωμων αν μπορουσατε να μου δωσετε καποια απαντηση για το τι φταιει η καποια λυση

 

Ευχαριστω

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλτατε!

Πέρα από το κανάλι που ηχογραφείς, το Cubase "δίνει" ήχο στα ηχεία/ακουστικά σου; Δηλαδή ακούς κανονικά τον μετρονόμο, η ένα οποιοδήποτε wav που έχεις κάνει import?

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο ότι κατάλαβα, έχεις επιλέξει το input μέσω του Cubase και ηχογραφείς κανονικά... έχεις κάνει το ίδιο και για το output ώστε να ακούσεις το αποτέλεσμα μέσα απο τη πηγή που προτιμάς;

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον φιλο Vagellis_Revolt εχω να απαντησω οτι οντως δεν ακουω τιποτα ουτε απο μετρονομο ουτε απο αρχεια μουσικης που εκανα import και στον φιλο toneless οτι με χαωσε και δεν καταλαβαινω τι εννοει επειδη δεν εχω ιδιαιτερη τριβη με το ολο αντικειμενο

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εαν ανοίξεις το μίκτη, θα δείς τα ouτput κανάλια στη δεξιά μεριά.

 

Πρέπει να επιλέξεις που θα "στείλουν" το σήμα... για να μπορέσεις να το ακούσεις.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη εκανα λαθος.Εχοντας συνδεδεμενα τα ακουστικα στην θεση headphones στην καρτα τελικα ακουω audio file που εχω κανει import αλλα μετρονομο συνεχιζω να μην ακουω

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και με το μετρονόμο το ίδιο ισχύει.

Βρες την επιλογή "device manager" ή όπως αλλιώς ονομάζεται στο Cubase όπου περιέχονται όλες οι ρυθμίσεις για inputs-outputs. 

 

Εκεί που έχεις στείλει το stereo out, θα πρέπει να συμπεριλάβεις και το μετρονόμο.

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το μετρονόμο το ίδιο ισχύει.

Βρες την επιλογή "device manager" ή όπως αλλιώς ονομάζεται στο Cubase όπου περιέχονται όλες οι ρυθμίσεις για inputs-outputs. 

 

Εκεί που έχεις στείλει το stereo out, θα πρέπει να συμπεριλάβεις και το μετρονόμο.

 

 

 

 

+1

Είναι θέμα output, αφού το σήμα ηχογραφείται κανονικά!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγνωμη που σας κουραζω αλλα στο device setup δεν μου δινει τετοιου ειδους επιλογες απλα μου λεει οτι τα in και out ειναι analog και ειναι active

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου