Προς το περιεχόμενο

...φθηνοι...point to point & handwired amps


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εξαρταται τι νομιζεις οτι ειναι ptp...με βαση αυτο που λες πολλοι ενισχυτες οι οποιοι νομιζεις οτι ειναι ptp' date='δεν ειναι!αλλα εγω ετσι και αλλιως δεν μιλαω μονο για ptp αλλα και για handwired κτλ...

[/quote']

 

τα εχεις μπερδεψει λιγο....ολοι οι ptp ειναι φτιαγμενοι με το χερι δηλαδη handwired.... :lol: η λεξη handwired σημαινει "καλωδιωμενος με το χερι" & αμα το παρουμε επιλεξει ακομα και οι Pcb ειναι handwired μια και ακομα και σημερα οι κολησεις στις πλακετες γινονται απο ανθρωπους (δηλ. ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ)..

 

δεν τα εχω μπερδεψει καθολου αλλα οκ τι να καθομαι να γραφω τωρα... :lol:

 

Superfunk έγραψε:

ισα-ισα και οι Pcb μονταρονται πολυ ευκολα (αλλα και ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ευκολοτερα απο τους ptp

 

αυτο δεν το λεω εγω αλλα ο SOLDANO στο link που παραθετω και μπορω να πω οτι πριν το διαβασω και το κρινω με βαση τη ΛΟΓΙΚΗ και εγω πιστευα το αντιθετο αλλα τωρα αλλαξα γνωμη μια και εβαλα τη κριση μου να δουλεψει και τη μυθολογια στην ακρη :roll:

 

λεει λοιπον ο ποιητης:

 

"In my opinion, however, it is far more cost effective and less labor intensive to use PC technology in a production environment. To you the consumer, this means a better amp for less money. I believe that an amp built with well designed circuit boards is easier to work with, is far more consistent and reliable, and more rugged mechanically than a point to point wired amp. Another advantage is that, since the circuitry is clearly mapped out on the board, PC boards are also quicker and easier to service.

 

 

 

ο ποιητης νικο μου πουλαει ενισχυτες σε πλακετα τι περιμενεις να σου πει; 8O

τελοσπαντων ξεφυγαμε και δεν χρειαζεται να συνεχισουμε αυτην την...νεα διαμαχη... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"In my opinion' date=' however, it is far more cost effective and less labor intensive to use PC technology in a production environment. To you the consumer, this means a better amp for less money. I believe that an amp built with well designed circuit boards is easier to work with, is far more consistent and reliable, and more rugged mechanically than a point to point wired amp. Another advantage is that, since the circuitry is clearly mapped out on the board, PC boards are also quicker and easier to service."[/quote']

 

Γιατί, τι περίμενες να πει δηλαδή;; :lol: :lol: :lol:

 

Τέλος πάντων, πραγματικό point to point δεν έχω δει κανέναν ενισχυτή κιθάρας και ελάχιστους hifi. Όλοι είχαν κάποιες eyelet/turret boards. Αυτό για την ακρίβεια του επιχειρήματος. :wink:

 

Πιστεύω ότι, σήμερα, η καλύτερη λύση είναι τυπωμένες πλακέτες, υψηλής ποιότητας, σε συνδιασμό με κάποιες point2point πρακτικές. Αυτή η μεθοδολογία μπορεί να επιτρέψει και πιο modular υλοποιήσεις.

 

Η υπερβολή του 99% των (ψεύτικων) σημερινών πλακετών, δεν προέρχεται από μένα αλλά από μάστορα που του πηγαίνουν διάφοροι δυστυχείς τους σούπερ ντούπερ μοντέρνους ενισχυτές τους να τους επιδιορθώσει... Κάθε πέρσι και καλύτερα... υπάρχουν εξαιρέσεις βέβαια...

 

Αν κάποιος από εσάς έχει εμπειρία με Med ή Mil Spec Standard εξαρτήματα, απλά θα ξεραθεί στα γέλια με τους ισχυρισμούς κατασκευαστών για την high-tech υλοποίηση του τελευταίου τους ενισχυτή... με λιανική τιμή 600 ευρώ! :wink: :lol: :lol:

 

Έτερον εκάτερον βέβαια. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα-ισα και οι Pcb μονταρονται πολυ ευκολα (αλλα και ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ευκολοτερα απο τους ptp

 

αυτο να σου πω την αληθεια το ακουω πρωτη φορα απο εσενα!ολος ο αλλος..κοσμος :lol: λεει ακριβως το αντιθετο! :lol: (οσο αναφορα την επισκευη ενος ptp)

 

Εξαρτάται τι ποιότητας είναι και σε τι κατάσταση βρίσκεται.

Αυτό που ίσως οι ptp fans παραβλέπουν είναι πως πολλά απο τα καινούρια eyelet boards που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή point-to-point ενισχυτών είναι κατασκευασμένα από το ίδιο υλικό που είναι φτιαγμένες και οι καλές pcb πλακέτες.Όχι πως το υλικό παίζει κάποια διαφορά στον ήχο βεβαια...

Aλλά μιας και μιλάμε για ptp...φάτε μάτια ψάρια:

http://www.sonicdeli.com/ThunderTweakWeb/gallery3.htm

8)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι, σήμερα, η καλύτερη λύση είναι τυπωμένες πλακέτες, υψηλής ποιότητας, σε συνδιασμό με κάποιες point2point πρακτικές. Αυτή η μεθοδολογία μπορεί να επιτρέψει και πιο modular υλοποιήσεις.

 

+1000 (οπως αλλωστε κανει και η Boogie,η Soldano & η VHT)

 

δεν τα εχω μπερδεψει καθολου αλλα οκ τι να καθομαι να γραφω τωρα...

 

E,τοτε εξηγησε μας η τουλαχιστον διατυπωσε ΣΩΣΤΑ αυτο που θες να πεις για να το καταλαβουμε και εμεις οι παλιοι που φαινεται μιλαμε ΑΡΧΑΙΑ ελληνικα :lol:

 

γιατι αυτο που γραφεις δεν εχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα νοημα στο ξαναπαραθετω για να το δεις και μονος σου

 

ετσι και αλλιως δεν μιλαω μονο για ptp αλλα και για handwired

 

και σου ΞΑΝΑεξηγω οτι ΟΛΟΙ οι point to point ενισχυτες ειναι καλωδιωμενοι μετο ΧΕΡΙ δηλ. handwired. :roll: αρα ΤΙ ακριβως θες να πεις??

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αυτο που ειπε ο Βασιλης (χρονια πολλα Αμπραξας!) ειναι για τους ευρειας παραγωγης πλακετισιους. Οι Σολντανο, Ριβερα κτλ κτλ δεν ειναι ευρειας σε σχεση με Μαρσαλ, Πηβη κτλ.

 

Εμενα το βασικο κολημα μου ειναι το να εχω βασεις λαμπας, ποτενσιομετρα και τζακς πανω στην πλακετα κολημενα και οχι στο σασι. Απο κει και περα αν τα εχω στο σασι με νοιαζει τα εξαρτηματα να ειναι αραια κολημενα στο χερι πανω σε μια πλακετα (με τουρετς στους Ματαμπ), ωστε να μπορω να αλλαξω ευκολα εγω και οχι ενα ρομποτ το οποιο εξαρτημα τυχει ποτε να θελει αλλαγη.

 

Προσωπικα δεν θα αγοραζα ποτε ενισχυτη που εχει βασεις λαμπας πανω στην πλακετα η` τζακς και ποτενσιομετρα (εκτος και αν ειναι σε δικη τους ανεξαρτητη μικροτερη πλακετα).

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει/ακούσει μέτριους ptp,turret,eyelet και πολύ καλούς pcb

οπότε ο ήχος δε συμβαδίζει απαραίτητα με τον τρόπο κατασκευής ΕΦΟΣΟΝ η ποιότητα των υλικών είναι η ίδια ,κάτι που δυστυχώς δε συμβαίνει πάντα.

Αυτό που έχει διαφορά όμως είναι στο πόσο πιο εύκολα επισκευάζεται ένας ptp,turret,eyelet από έναν pcb.

Για να αλλάξω μία καμμένη αντίσταση ή χαλασμένο πυκνωτή κλπ σε έναν ενισχυτή με stripboard ανοίγω το σασί βάζω το κολλητήρι μου στην πρίζα ζεσταίνω την κόλληση και το αλλάζω. Για να αλλάξω ακριβώς το ίδιο πράγμα σε έναν ενισχυτή με pcb συνήθως πρέπει να ξεβιδώσω τα jack, τα pots, και την πλακέτα και οτιδήποτε άλλο συνδέεται με αυτά να αναποδογυρίσω την πλακέτα και μετά θα κάνω την αλλαγή.

Οποιος βέβαια πιστεύει ότι το pcb μοντιφικάρεται το ίδιο εύκολα κάνει τεράστιο λάθος.

Τα πρωτότυπα του Soldano (και πολλών άλλων κατασκευαστών) ήταν stripboards κι αυτό γιατί έπρεπε να αλλάξουν το κύκλωμα πολλές φορές για να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Όταν έφτασαν σε αυτό το αποτέλεσμα έφτιαξαν την εκτυπωμένη για γρηγορότερη και σταθερότερη παραγωγή όχι επειδή είχε καλύτερο ήχο, μαγεία κλπ.

 

Στο λινκ που έδωσε ο SF http://www.geofex.com/Article_Folders/pt-to-pt/pt-to-pt.htm ένας σεβαστός ηλεκτρονικός/τεχνικός/προγραμματιστής ο R.G. Keen αναφέρει τους λόγους που οι τεχνικοί προτιμούν τους ptp ενισχυτές για επισκευή/μετατροπή και γιατί οι περισσότεροι κατασκευαστές που πουλάνε πάνω από 40-50 κομμάτια το χρόνο προτιμούν το pcb.

Αξίζει να το διαβάσετε γιατί είναι πολύ πιο ακέραιο από τα άρθρα του Smith και του Soldano οι οποίοι πάνω απ 'ολα είναι επιχειρηματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αλλάξω μία καμμένη αντίσταση ή χαλασμένο πυκνωτή κλπ σε έναν ενισχυτή με stripboard ανοίγω το σασί βάζω το κολλητήρι μου στην πρίζα ζεσταίνω την κόλληση και το αλλάζω. Για να αλλάξω ακριβώς το ίδιο πράγμα σε έναν ενισχυτή με pcb συνήθως πρέπει να ξεβιδώσω τα jack, τα pots, και την πλακέτα και οτιδήποτε άλλο συνδέεται με αυτά να αναποδογυρίσω την πλακέτα και μετά θα κάνω την αλλαγή.

 

 

σωστος! αλλα ΕΣΥ θα τα κανεις αυτα...ο κυρ Μητσος στο Κωσταλεξι ομως που δεν θα ξερει καν ΠΟΥ ειναι οι πυκνωτες τουλαχιστον ακολουθωντας τη πλακετα θα τους βρει!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος! αλλα ΕΣΥ θα τα κανεις αυτα...ο κυρ Μητσος στο Κωσταλεξι ομως που δεν θα ξερει καν ΠΟΥ ειναι οι πυκνωτες τουλαχιστον ακολουθωντας τη πλακετα θα τους βρει!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

¶μα ο κυρ Μήτσος στο Κωσταλεξι δεν ξέρει που είναι οι πυκνωτές δεν θα τους βρει ούτε με πλακέτα ούτε με ptp ούτε με βελάκι που να τους δείχνει :lol: .Γι αυτό καλύτερα να κάνω χαρακίρι παρά να του δώσω ενισχυτή για επισκευή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου