Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mια αλλη λιγο χαζη ερωτηση.Ο tweed pro junior εχει διαφορες ηχητικα με τον αλλον περα απ το υφασμα; Το κυκλωμα ειναι διαφορετικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aν εννοείς με τον pro junior usa όχι μόνο το tweed είναι η διαφορά τους...

 

Eγώ αν ξανα αγόραζα pro junior αυτή τη στιγμή θα έπερνα αυτόν:

 

http://cgi.ebay.com/Fender-Pro-Junior-Guitar-Amp-60th-Anniversary-Woody_W0QQitemZ230066374067QQihZ013QQcategoryZ38074QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

 

mojo, και συλλεκτική αξία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ειδα αλλα πανακριβος ρε γμτ και δεν ξερω τι θα γινει στο τελωνειο, μπορει να με τσακισουν! Βασικα αν παρω μαυρο θα τον γδυσω και θα τον κανω ασπρο-κοκκινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Δεν ειχα ποτε λαμπατο ενισχυτη αλλα απ οτι ξερω πρεπει να τσιτωσεις εναν λαμπατο για να αποδωσει καλα

 

oχι βεβαια,ειδικα αν χρησιμοποιεις πεταλακια,ισα ισα για πολυ καλο καθαρο ηχο απο λαμπατο ενισχυτη πρεπει να παιζεις σε λογικες εντασεις (η διαφορα σε db απο τα 15 στα 30 βαττ ειναι αστεια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ειδα αλλα πανακριβος ρε γμτ και δεν ξερω τι θα γινει στο τελωνειο' date=' μπορει να με τσακισουν! Βασικα αν παρω μαυρο θα τον γδυσω και θα τον κανω ασπρο-κοκκινο.[/quote']

 

To πανάκριβο είναι σχετικό.

 

850 ευρώ θα σου βγεί μαζί με μεταφορικά και φόρους.

 

Σε 10 χρόνια αυτός ο ενισχυτής θα πωλείται για 1500+, για όσους σκέφτονται και επενδυτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 pro junior tweed, ένα για το σπίτι και ένα για την πρόβα, και στα live βάζω και τα 2 στερεο ! Είναι σκέτη τρέλα ! Καταπληκτικά ενισχυτάκια !

 

Όμως : Για σπίτι ο ενισχυτής ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ ! Για προβα πολύ καλος. Για live είναι λίγο φτωχός από θέμα headroom λόγω του 10''...γι αυτό και εγώ χρησιμοποιώ 2.

 

Ο Carvin είναι επίσης μια εξαιρετική επιλογή ! Καταπληκτικός ενισχυτής, κοντά στην χροιά του Pro και ίσως πιο ολοκληρωμένος μιας και έχει 12'' και βάθος.

 

Εγώ αν δεν είχα βολευτεί με τα 2 μικρά ίσως να τον χτύπαγα...

 

Ο VOX AC15 είναι και αυτός πολύ καλός, όμως τελείως άλλο πράγμα...άλλος ήχος...VOX. Καθαρά θέμα γούστου...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρτάτε το Live και τον χώρο

 

σε πρόσφατο live με μπάσο-κιθάρα-φωνή σε μικρό χώρο τον έιχα στο 2 και με μια 12au7 στο phase....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρτάτε το Live και τον χώρο

 

σε πρόσφατο live με μπάσο-κιθάρα-φωνή σε μικρό χώρο τον έιχα στο 2 και με μια 12au7 στο phase....

 

σίγουρα εξαρτάται...και ειδικά όταν δεν υπάρχουν drums όλα αλλάζουν...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για live είναι λίγο φτωχός από θέμα headroom λόγω του 10''...γι αυτό και εγώ χρησιμοποιώ 2.

 

 

τι εννοεις? για τι ειδους Live? εννοεις σε λαιβ που βγαινεις με μικ απο pa (οπου τα pro junior τα εχεις ως μονιτορ) ? ή σε μικρα λαιβ οπου οι pro junior κανουν και το μονιτορ σου αλλα και το ... pa σου?

 

 

ερωτηση σχετικα με τις ιντσες.

 

σε προβα οπου εγω επαιζα με 10" ενισχυτη ισης ισχυος με ενισχυτη φιλου μου που επαιζε με 12" εγω δεν ακουγα ουτε τον εαυτο μου και εκεινος σκοτωνε .

(τραντζιστορατοι παλιοι fender και laney αντιστοιχα ).

 

η ερωτηση :

ολη αυτη η διαφορα δικαιολογειται απο την διαφορα στις ιντσες? ή μηπως ευθυνεται το διαφορετικο μεγαφωνο (=> διαφορετικα ωμ ευαισθησια κλπ κλπ )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου