Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη transformers σε fender Pro Jr.


stavrilian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και 2 μηνες περιπου εχω στην κατοχη μου εναν fender Pro Jr tweed. Ειναι ενα εξαιρετικός ενισχυτής που ευχαριστιεμαι ιδιαιτερα να χρησιμοποιω στο στουντιο (με μιση 4χ12  ;D) Μου κανει μεγαλη εντυπωση το ποσο καλα αναδεικνυει τα delay παρολο που τον παιζω οριακά σπασμένο!

 

Το μονο μου παραπονο ειναι η σχετικη ελειψη headroom λογω χαμηλου wattage και el-84. Σε μικρους χωρους δεν γινεται αντιληπτο, ομως το rehearsal room που παιζουμε ειναι αρκετα μεγαλο και το σχημα μας ειναι αρκετα λητο (κιθαρα-μπασσο-τυμπανα-φωνη) οποτε η κιθαρα βγαινει λιγο thin.

 

Σκεφτηκα λοιπον να αλλαξω power και output transformers με την ελπιδα να αυξησω λιγο το headroom του αλλα και να βελτιωσω τον ηδη πολυ καλο ηχο του.

 

Η διαφορα στην ποιοτητα του ηχου αλλα και στο headroom θα ειναι αισθητη ή τσαμπα σκεφτομαι να δωσω 300 ευρα στην mercury?

Εχετε να προτεινετε καποια αλλη εναλλακτικη περα απο την mercury?

Εχω δοκιμασει διαφορες λαμπες στην προενισχυση αλλα δεν με καλυψε το αποτελεσμα οσον αναφορα το headroom...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τζαμπα θα πεταξεις τα λεφτα σου ο ενισχυτης ειναι αυτος που ειναι και δεν αρκει ενα Transformer για να γινει clean machine ,με τα χρηματα αυτα παρε εναν ακομα και παιζε τους στερεο ετσι θα εχεις τον ιδιο ηχο (και καλυτερο λογω στερεο) αλλα με περισσοτερο headroοm μια και θα τους παιζεις χαμηλοτερα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακη μαζι σου, αλλα ο Twin δεν αρπαζει οπως αρπαζει ο πιτσιρικας, δεν ζυγιζει 10 κιλα και δεν ειναι tweed!!!!

Δεν ψαχνω κρυσταλλινο καθαρο με τεραστιο headroom, ψαχνω το συγκεκριμενο χαρακτηρα του ενισχυτη με περισσοτερο headroom!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλά τα 300 ευρώ.

Τον δίνεις και παίρνεις Twin Reverb με 700 ευρώ

 

δεν εχεις αδικο...

 

αλλα παλι αν θελεις να παρεις Headroom, δοκιμασε μεγαλυτερης ισχυος μεγαφωνο (ετσι ωστε να εκμηδενιστει το speaker distortion).

 

Επισης ενα καλος tech θα μπορεσει πειραζοντας διαφορα σημεια του κυκλωματος να σου δωσει πιο πολυ Hdrm.

(πχ Biasing προενισχυτριων)

 

Ο καλος PT και OT θα βελτιωσει την κατασταση στην ποιοτητα του ηχου.

Ενα recap στους ηλεκτρολυτικους και αντικατασταση των κινεζικων (ναι ναι) Illinois Cap με Sprague Atom ή TAD θα στρωσει επισης πολυ την κατασταση. (του ηχου, οχι του Hdrm)

 

Ισως μια πιο "ησυχη" λαμπα στον phase inverter να κοψει breakup, οπως και στο input stage.

 

και πολλα αλλα...    ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζαμπα θα πεταξεις τα λεφτα σου ο ενισχυτης ειναι αυτος που ειναι και δεν αρκει ενα Transformer για να γινει clean machine ,με τα χρηματα αυτα παρε εναν ακομα και παιζε τους στερεο ετσι θα εχεις τον ιδιο ηχο (και καλυτερο λογω στερεο) αλλα με περισσοτερο headroοm μια και θα τους παιζεις χαμηλοτερα.

 

Δεν θελω να γινει clean machine, θελω να σπαει αλλα να το κανει με περισσοτερο headroom!

Η ιδεα του στερεο ειναι καλη, αλλα δεν θα μπορω να φερνω και καφε μαζι μου στην προβα οποτε προς το παρον απορριπτεται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινα βαζοντας του ενα eminence beta τοτε,οταν τον ειχα εγω επαιζε "κρυσταλλο" μεχρι και τις 11 η ωρα ετσι και πολυ δυνατα (με 12au7 στην v1) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ειναι τοσο ελαφρυς και μικρος που κουβαλας 2 με.... ενα χερι... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο του alnico 10-ιντσο μεγαφωνο με καλυπτει απολυτα οταν τον χρησιμοποιω στο σπιτι κλπ.

 

Στο στουντιο παιζει με 2x12, συνολικα στα 150 watt οποτε δεν πιστευω πως τιθεται θεμα speaker distortion!

 

Απ'οτι καταλαβα οριακα σπασμενος ενισχυτης και headroom δεν πανε μαζι σε καμια περιπτωση ε?

 

+1 για άλλον έναν με A/B πετάλι...δεν κατάλαβα όμως ο καφές που κολλάει  :D

 

Με δευτερο ενισχυτη δεν θα εχω ελευθερο χερι για τον καφε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου