Προς το περιεχόμενο

diy πετάλι απο musikding


full shred

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάλησπέρα!

εχω αγοράσει αυτό το πετάλι http://www.musikding.de/product_info.php/language/en/info/p617_Das-Plus---Distortion-Bausatz.html

 

Το έχω συναρμολογήσει και ενω το led ανάβει και κανει bypass κανονικά το πετάλι δεν δουλεύει. Εχω δοκιμάσει και με μπαταρία. Εχω βάλει το τσιπ του και απο τισ δυο μεριές αλλά τιποτα.

 

Μηπως ξέρει καποιος τι μπορει να φταίει? >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου είναι εύκολο να βγάλεις 2 φωτογραφίες απ'το PCB (μπρος-πίσω) και μία απ'τις ενώσεις που έχεις κάνει με τα ποτενσιόμετρα και τα jack εισόδου-εξόδου, θα βοηθήσει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

Καταρχήν στη φωτογραφία το IC είναι ανάποδα, αν το είχες βάλει έτσι απ'την αρχή που του έδωσες ρεύμα, είναι πολύ πιθανόν να "μας άφησε χρόνους".

Μετά (επειδή δεν τους βλέπω καλά στις φωτογραφίες), τσέκαρε τις πολικότητες των ηλεκτρολυτικών.

 

Το ότι κάνει bypass, σημαίνει ότι έχεις κάνει σωστά τον 3PDT, αυξομειώνοντας  όμως τα ποτενσιόμετρα όταν ανάβει το led, έχεις κάποιο ήχο/θόρυβο?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi ηχος θορυβος τίποτα.

Εψαχνα κάποιο χαρακτηριστικό πανω στο IC για να δω πως ταιριάζει αλλα ετσι μου φάνηκε οτι είναι η καλή του.

Ηλεκτρολυτικοι ειναι οι στρόγγυλοι? Ναι τους εχω βάλει με το - στην αντίθετη απο του + που έχει η πλακέτα.

 

Βασικα την πρώτη φορα που το δοκίμασα είχα βάλει την D2 ανάποδα. Παίζει κανενα ρόλο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα κάποιο χαρακτηριστικό πανω στο IC για να δω πως ταιριάζει αλλα ετσι μου φάνηκε οτι είναι η καλή του.

Η "καλή του" είναι η τρυπούλα και να βλέπει τον C5.

 

Ηλεκτρολυτικοι ειναι οι στρόγγυλοι? Ναι τους εχω βάλει με το - στην αντίθετη απο του + που έχει η πλακέτα.

Στο πλάι των πυκνωτών έχει μία κάθετη γραμμή με κάτι παύλες κάπως έτσι -, αυτή η μεριά είναι το αρνητικό, άρα η άλλη πάει εκεί που βλέπει το + στο PCB.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να ελενξω τις κολησεις με πολυμετρο με καποιο τροπο? αν ειναι αυριο να πας να παρω.

Τετοιο chip στην αγορά εχει? Ειχα βαλει και την D2  αναποδα την πρωτη φορά που του έβαλα ρευμα. Την κατέστρεψα και αυτή? :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μετράς κολλήσεις πάνω στο PCB παίρνεις τιμές και από άλλα parts που είναι κολλημένα πάνω, οπότε δεν θα σου δείξει τις πραγματικές τιμές.

 

Η δίοδος δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.

Το ολοκληρωμένο σου είναι το uA741 είναι πολύ φθηνό οπότε πάρε 2-3 να υπάρχουν.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OMG δουλεψε! Γυριζοντας το IC δουλεψε!!!

 

Δηλαδη η καλή ειναι η τελέια να πηγαίνει με την εγκοπή???

 

Ευχαρτιστω πολύ για την βοηθεια William!!

Aπο που εισαι να κερασω οτι θέλεις να ακουσεις και την ηχάρα του πρώτου μου πεταλιου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OMG δουλεψε! Γυριζοντας το IC δουλεψε!!!

 

Δηλαδη η καλή ειναι η τελέια να πηγαίνει με την εγκοπή???

 

Ευχαρτιστω πολύ για την βοηθεια William!!

Aπο που εισαι να κερασω οτι θέλεις να ακουσεις και την ηχάρα του πρώτου μου πεταλιου??

Μάλλον είμαι λίγο μακριά..Ρόδο :D

Αν βρεθείς κατά 'δω έλα να τα π(ι)ούμε ;D

 

Καλόπαιχτο το πετάλι σου!!!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου