Προς το περιεχόμενο

Ανευθυνοι τυποι στις αγγελιες


PeterGriffin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρχιζω αυτο το θεμα για να αναφερω ενα προβλημα που υπαρχει αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι θα γινει τιποτα (η οτι ακομα ακομα μπορει να γινει κατι κιολας).

 

στις αγγελιες υπαρχουν πολλα ατομα με τα οποια κανεις καποιο διακανονισμο ειτε για να δεις και να δοκιμασεις εσυ η αυτοι καποιο αντικειμενο που πουλας/πουλανε, ειτε για ανταλλαγη ειτε ακομα και για να βρεθειτε να γινει η οποια συναλλαγη. αυτοι ομως σε γραφουν, συμφωνουν (τηλεφωνικα η μεσω mail) και εξαφανιζονται, δε σηκωνουν τηλεφωνα κλπ. κλασσικα κοπροσκυλα δηλαδη που ουτε καν εχουν τη στοιχειωδη ευγενεια να σε ενημερωσουν. προσωπικα μου εχει συμβει αυτο 3-4 φορες και ξερω και αλλα ατομα που τους εχει συμβει το ιδιο.

 

ισως ειναι δυσκολο να αντιμετωπιστει αυτο σε ενα site με τοσο μεγαλη επισκεψιμοτητα αλλα τουλαχιστον ηθελα να αναφερω το προβλημα που βλεπω. ισως μπορει να βγει καποια "βαθμολογηση" που να μην περιλαμβανει μονο εντυπωσεις μετα τη συναλλαγη αλλα τη γενικη εικονα. σε οποιαδηποτε περιπτωση παντως αυτοι οι απαραδεκτοι καραγκιοζηδες θα επρεπε να σταματησουν αυτο το βιολι γιατι ο καθενας δεν εχει την ορεξη τους ουτε γουσταρει να δει τα μουτρα τους επειδη του λειψανε ουτε και κανουν χαρη σε κανεναν που ειτε πουλανε κατι ειτε ενδιαφερονται να αγορασουν.

ο κλασσικος ο μ@λ@κ@ς ο ελληναρας που νομιζει οτι ο κοσμος περιστρεφεται γυρω απο αυτον...

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λίγο κλισέ αυτό που θα πω αλλά κάπως έτσι είναι οι περισσότεροι Ελληνες... Όποιος δουλεύει έξω στην αγορά κάτι τέτοια συναντά κάθε μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε σαν μικρο παιδι κανεις που φερνει τη μαμα του επειδη τα παιδακια στο δημοτικο τον πειραζουνε. δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ειναι δυσκολο να αντιμετωπιστει αυτο σε ενα site με τοσο μεγαλη επισκεψιμοτητα αλλα τουλαχιστον ηθελα να αναφερω το προβλημα που βλεπω. ισως μπορει να βγει καποια "βαθμολογηση" που να μην περιλαμβανει μονο εντυπωσεις μετα τη συναλλαγη αλλα τη γενικη εικονα. σε οποιαδηποτε περιπτωση παντως αυτοι οι απαραδεκτοι καραγκιοζηδες θα επρεπε να σταματησουν αυτο το βιολι γιατι ο καθενας δεν εχει την ορεξη τους ουτε γουσταρει να δει τα μουτρα τους επειδη του λειψανε ουτε και κανουν χαρη σε κανεναν που ειτε πουλανε κατι ειτε ενδιαφερονται να αγορασουν.

Απλώς για να καταλάβω: προτείνεις να υπάρχει δυνατότητα βαθμολόγησης ακόμη και στις περιπτώσεις που δεν γίνεται κάποια συναλλαγή? Εαν ναι, φοβάμαι ότι δεν μπορεί να δουλέψει το σύστημα, καθότι σίγουρα κάποιοι θα το καταχραστούν (άσε που έχει ήδη σφάλμα η λογική του 'βαθμολογώ κάποιον επειδή π.χ. δεν απάντησε στο email, παρόλο που δεν αγόρασα κάτι από αυτον'). Επίσης, η κοινότητα των αγγελιών φιλοξενεί κάθε καρυδιάς καρύδι, οπότε όπως και 'έξω', έτσι κι εκεί θα συναντήσεις ανθρώπους ανεύθυνους, αγενείς και ίσως κάποιοι να μην είναι αξιόπιστοι. Για τα πρώτα δύο χαρακτηριστικά παίρνεις ούτως ή άλλως το ρίσκο αγοράζοντας μεταχειρισμένα, ενώ για το τρίτο υπάρχει το παρόν σύστημα αξιολόγησης. Τέλος, σε ακραίες περιπτώσεις μπορείς να ενημερώνεις και τον admin.

 

Τέλος, θα παρακαλούσα να αποφύγουμε την συζήτηση περί "κλασσικού έλληνα κλπ".

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τυγχάνει να έχω άλλη εικόνα. Έχω κάνει γύρω στις 15 συναλλαγές (οι 6 μόνο φαίνονται στο προφίλ μου γιατί οι πιο πολλοί δεν έχουν κωδικό noiz για να αξιολογήσουν) και επίσης έχω επικοινωνήσει με άλλους 10 περίπου για συναλλαγή που δεν προχώρησε.

 

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι έχω μιλήσει με άτομα ευγενικά, συχνά ιδιαιτέρως συνεννοήσιμα, κάποιοι δεν ήταν το στιλ μου αλλά η δουλειά προχώρησε ομαλά, αλλά μερικοί ήταν τόσο συμπαθείς που θα δοκίμαζα να κάνω και παρέα. Μόνος αστερίσκος είναι ότι μέχρι τώρα έχω κάνει μόνο αγορές -και προφανώς όποιος πουλάει έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι ευγενικότερος.

 

Μόνο δύο περιπτώσεις θυμάμαι από πωλητές με "καμμένη" συμπεριφορά. Ο ένας ήθελε βρεθούμε μόνο στα μέρη του (12 χλμ απόσταση από το δικό μου... μέρος  ;D ) και έδινε χρονικό περιθώριο μόνο 5-6 το απόγευμα που είμαι στο γραφείο. Του ζήτησα με email να μοιράσουμε την απόσταση ή αν μπορεί μια μέρα να το κάνει 1 ώρα αργότερα, και δεν απάντησε ποτέ. Στο μεταξύ το αντικείμενο είναι απούλητο ακόμη! Ο άλλος πουλούσε υποτίθεται ένα looper, κλείσαμε ραντεβού και τον πήρα για επιβεβαίωση και δεν σήκωνε ποτέ τα τηλέφωνα.

 

Σύντομα ίσως δοκιμάσω κάποια πώληση, εκεί δεν ξέρω τι θα προκύψει. Πάντως αγοράζω συνήθως πράγματα που οι πωλητές τους τυχαίνει να είναι τουλάχιστον 27-28 χρονών, συνήθως 35+, και είμαι βέβαιος ότι αυτό παίζει ρόλο για την καλή εικόνα που έχω (δεν έχω πετύχει πιτσιρικαρία).

 

Τέλος, σύστημα αξιολόγησης υπάρχει (αστεράκια) αλλά μπορεί ο καθένας να ξαναμπεί με άλλο όνομα αν "χαλάσει" η αξιολόγησή του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικα κοπροσκυλα δηλαδη που ουτε καν εχουν τη στοιχειωδη ευγενεια

 

σε οποιαδηποτε περιπτωση παντως αυτοι οι απαραδεκτοι καραγκιοζηδες θα επρεπε να σταματησουν αυτο το βιολι γιατι ο καθενας δεν εχει την ορεξη τους ουτε γουσταρει να δει τα μουτρα τους

 

ο κλασσικος ο μ@λ@κ@ς ο ελληναρας που νομιζει οτι ο κοσμος περιστρεφεται γυρω απο αυτον...

 

Κατά τη γνώμη σου,πιστεύεις οτί εσύ έχεις αυτή τη "στοιχειώδη ευγένεια" για την οποία σκούζεις πως δεν έχουν οι άλλοι;  :-\

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικά εχω κάνει 7 συναλλαγές.

Είτε πώληση είτε αγορά.

Δεν ξέρω αν είμαι η εξάιρεση στον κανόνα, όλα κύλησαν ομαλά. Πιστεύω ότι εάν υπάρχει ευγένεια, τελείωσε.  Άλλωτε έκανα εγώ μια υποχώρηση, άλλωτε κάποιος άλλος. Δεν τρέχει μία.

Και εγώ κατέβηκα σεπόλια ξέρω γω (1 ώρα απόσταση) αλλά κ σε μια άλλη πώληση (μάλιστα εγώ πουλούσα!) ο άνθρωπος πέρασε 2 λεπτά απόσταση από το σπίτι μου!

Μου έχει τύχει να θέλω να αγοράσω κάτι κ να μην τα βρίσκουμε στο οικονομικό.

No biggie όλοι ευγενικοί τέλος.

Μου έχει τύχει να θέλω να πουλήσω κάτι κ να μην τα βρίσκουμε πάλι.

No biggie "Σορυ φίλε τελικά δεν ενδιαφέρομαι" κ όλα καλά!

Τώρα αν 1-2 είναι λιγότερο ευγενικοί από τους υπόλοιπους νταξει, απλά μην κάνεις την αγοραπωλησία κ ψάξε γι'άλλο.

Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα πράγματα προς αγορα/πώληση κ ακόμα κάποια χρήματα για αυτό που αγαπάμε!

Να περνάτε καλά τώρα που προλαβαίνουμε :)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα να δεις τι μου εχει τύχη, αυτό με την βαθμολόγηση δεν κολλάει πουθενα ομως.

Στα καινουργια ειναι απλό βλέπεις, δοκιμάζεις, παίρνεις, φεύγεις.

Στα μεταχ/να παιζει και παζάρεμα (εδω πλεον παιζει και στα μαγαζια), και το σημειο συνάντησης ακομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

λιγες οι συναλλαγες που εκανα μεσω internet περιπου 7 αλλα δεν ειχα προβλημα..

Το θεμα δεν ειναι στις ηλικιες αλλα στην καλοσυνη που δειχνει καποιος...

 

Τελος παντων ειπα την γνωμη μου αλλα θελω να ρωτησω και κατι τωρα...

Για να αξιολογησεις το προφιλ καποιου ο μονος τροπος ειναι να βρει ενα ποστ σου στο φορουμ να πατησει στο ονομα σου και μετα αξιολογηση?

 

Γιατι εγω αυτο εκανα και ειναι καπως αχαρη,εαν θελετε,η διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε σαν μικρο παιδι κανεις που φερνει τη μαμα του επειδη τα παιδακια στο δημοτικο τον πειραζουνε. δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα  8)

ενταξει αν δε σε επηρρεαζει το φαινομενο εισαι ελευθερος να μην ασχοληθεις με το συγκεκριμενο thread. εγω που το αντιμετωπισα το κατεγραψα.τι θες να κανουμε τωρα;

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου