Προς το περιεχόμενο

Φιλτρο Ρευματος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα 'θελα τις αποψεις-βοηθεια σας για ενα θεματακι που μου προεκειψε...

Εχω ενα μικρο home studio με τα εξης 3:

Imac+maudio project mix I/O για καρτα ηχου και mixing desk (με firewire στον mac)

και Αlesis M1 αυτοενισχυομενα.

 

Και ολα τα παραπανω ειναι με πολυμπιζο (προστασιας αλλα οχι τιποτα το πολυ ακριβο) στην ιδια πριζα.

Το σπιτι ειναι παλιο αλλα γειωμενο (εκανα ανακαινηση μολις το πηρα) ΑΛΛΑ μονοφασικο.

 

Το προβλημα ειναι το εξης:

Οταν χρησημοποιω την καρτα και ταυτοχρονα γινεται χρηση καποιας συσκευης συνηθως με μετασχηματιστη (πχ σποτακια 12V ) ακουω το κλασσικο 'τσικ τσικ' στα ηχεια ΑΛΛΑ διαρκει περιπου τα 15'' και η καρτα ηχου δεν βγαζει ηχο.(εκτος απο το επαναλαμβανομενο 'τσικ' στα ηχεια)

Δεν κολαει το προγραμμα ουτε η καρτα κανει καποιο reset...

 

Προφανος φταιει που ειναι ολα στην ιδια γραμμη, αλλα αυτο που φοβαμαι ειναι να μην προκληθει καποια ζημια στα μηχανηματα.

 

Θα βοηθουσε ενας μετασχηματιστης-φιλτρο απο 220v στα 220v?

 

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες οτι εκείνη τη στιγμή η κάρτα ήχου δε βγάζει ήχο, εννοείς οτι μπορεί να παίζει κάτι και μόλις λειτουργήσει κάτι απ'τα σποτάκια, σταματάει να παίζει και ακούγεται το τσικ απ'τα ηχεία?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως...Πχ παιζει κατι το logic ή το itunes ο κερσορας και ο χρονος κυλανε κανονικα αλλα ακουγεται μονο το new hit ''tsiki Tsiki''  ;D

 

Μετα απο 10-15'' ακουγεται η μουσικη απο το σημειο που ειναι κανονικα.

 

Θα καψω εγκεφαλο  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι και θα τα πάρουμε με τη σειρά.

 

Αυτό το έχω δει παλαιότερα και μου θυμίζει πρόβλημα με την προστασία ηχείων.

Για να το τσεκάρεις αυτό, δώσε μία άλλη πηγή ήχου στα ηχεία πχ MP3 player, Cd player κλπ, ενώ έχεις τα υπόλοιπα (mac, κάρτα ήχου κλπ) αναμένα αλλά όχι συνδεμένα με τα ηχεία.

Επίσης δοκίμασε το ίδιο στα ηχεία με το mac και την κάρτα κλειστά.

 

Αν είναι πρόβλημα μόνο απ'τα ηχεία θα στο κάνει και στις δύο περιπτώσεις.

Αν είναι πρόβλημα με την τροφοδοσία στη δεύτερη περίπτωση δεν θα το κάνει.

 

πι.ες: Ο μετασχηματισής που ανέφερες είναι καλό να υπάρχει σε κάθε σετάπ ούτως ή άλλως, οπότε τσέκαρε τα παραπάνω και τα ξαναλέμε για τον μετσχηματιστή.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω!

Παω να ξεθαψω αναλογικες κονσολες και επανερχομαι.

2 ακομα στοιχεια.

1.Τα ηχεια ειναι απο Αγγλια και εχουν τη γνωστη ασφαλεια στις πριζες τους (ασχετο φανταζομαι)

2.Αν εχω ανοιχτο mac+ καρτα και ανοιξω τα ηχεια το κανει οπως και οταν εινα ανοιχτα mac+ηχεια και ξεκιναω την καρτα (χωρις να παιζει κατι εκεινη τη στιγμη ουτε να ανοιγω αλλες συσκευες σπιτι)

 

Ααα στο πολυμπριζο που ειναι τα ηχεια υπαρχει και ενας μετασχηματιστης απο κλαβιε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασφάλεια είναι ΟΚ δεν παίζει ρόλο, 220 έχουν και εκεί.

Στο 2 χάθηκα ;D τι εννοείς?

 

Για το μετασχηματιστή του κλαβιέ ισχυεί οτι και για τα άλλα, δηλαδή δοκιμάζεις με και χωρίς.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hμερα δοκιμων σημερα.

Εχουμε και λεμε:Κανενας θορυβος με αναλογικη κονσολιτσα και ενα cdplayer.Ουτε βαζω-βγαζοντας τους μετασxηματιστες-τροφοδοτικα των παραπανω :(

 

[quote

 

author=WilliamSats link=topic=180908.msg498723#msg498723 date=1286974474]

 

Στο 2 χάθηκα ;D τι εννοείς?

 

Για το μετασχηματιστή του κλαβιέ ισχυεί οτι και για τα άλλα, δηλαδή δοκιμάζεις με και χωρίς.

 

 

Εννοω οτι την m-audio και τα ηχεια δεν τα εχω συνεχεια ανοιχτα.Γινεται χρηση του υπολογιστη και απο αλλοuς στο σπιτι (ιντερνετ κλπ)και δεν χρειαζονταi καρτες και ηχεια.

 

Ετσι οταν χρειαστει να τα χρησημοποιησω ειτε ανοιγοντας πρωτα την maudio και μετα τα ηχεια ,ειτε το ανιτιστροφο παντα εχω το συγκεκριμενο θορυβο στα ηχεια.

 

Τελος εν λειτουργια εβαλα και εβγαλα τον μετασχηματιστη του κλαβιε απο το κοινο πολυπριζο. Μολις τον εβγαλα ειχα το θορυβο αλλα οχι δοκιμαζοντας ξανα μετα απο 1 λεπτο.

 

Σαν κατι που αποφορτιζει (πυκνωτης??)μου ''ακουγεται'' αυτο το τσικ τσικ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου