Προς το περιεχόμενο

Waves impro


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι χρόνια μέλος του noiz αλλά ανενεργό  :'(. Τον τελευταίο καιρό άρχισα να ασχολούμαι πάλι έντονα με τη μουσική οπότε και ενεργοποιήθηκα και στην παρέα σας εδώ και είδα πως μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα και να μοιραστείς τα νέα σου. Σας παραθέτω ένα κομμάτι που είχα ανεβάσει στο yt εδώ και καιρό. Ήταν η πρώτη μου προσπάθεια να μιξάρω  ??? και το αποτέλεσμα είναι αυτό. Έγραψα τρεις κιθάρες πάνω σε ένα backing track και έπαιξα με το cool edit pro. Ερασιτεχνικό, με τα φαλτσάκια του αλλά δεδομένου ότι το έγραψα με τη μία και για πλάκα ελπίζω να σας αρέσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την καταγούσταρα την όλη ιδέα άμα το κάνεις μια πιο σοβαρή δουλειά το αποτέλασμα θα είναι πολύ ωραίο  :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την καταγούσταρα την όλη ιδέα άμα το κάνεις μια πιο σοβαρή δουλειά το αποτέλασμα θα είναι πολύ ωραίο  :)

 

Σε πρώτη φάση, τώρα που το ακούω μετά από πολύ καιρό βλέπω ότι του λείπει, μεταξύ άλλων, το vibrato για να έχουν ένα sustain οι νότες.

 

Άμα σου πω πως έγινε η εγγραφή θα γελάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση, τώρα που το ακούω μετά από πολύ καιρό βλέπω ότι του λείπει, μεταξύ άλλων, το vibrato για να έχουν ένα sustain οι νότες.

 

Άμα σου πω πως έγινε η εγγραφή θα γελάς.

 

Την δουλίτσα του την θέλει και παιχτικά αλλά και απο θέμα ήχου,αν γίνει κάποια καλύτερη δουλειά πάνω στην συγκεκριμένη ιδέα θα βγει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα  :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δουλίτσα του την θέλει και παιχτικά αλλά και απο θέμα ήχου,αν γίνει κάποια καλύτερη δουλειά πάνω στην συγκεκριμένη ιδέα θα βγει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα  :)

 

Λοιπόν άκου να δεις πόσο περίεργα το έγραψα. Δεν είχα τότε εξωτερική κάρτα ήχου (τώρα έχω μία fast track) οπότε έβαζα την κιθάρα στο pod και από εκεί με αντάπτορα καρφί μικρό στην είσοδο του mic σε μία sound blaster του κώλου. Το αποτέλεσμα με αυτή τη συνδεσμολογία ήταν να μην ακούω σε ίδια ένταση το ρυθμικό και την κιθάρα οπότε έγραφα την κιθάρα ουσιαστικά χωρίς να την ακούω (εννοώ άκουγα μόνο τον ήχο από όργανο χωρίς ενίσχυση ::)). Μετά αφού βρήκα μερικά ωραία θέματα έγραψα τρία τέσσερα κομμάτια με παρόμοια μελωδία αλλά παιγμένα με άλλη σειρά. Κατόπιν δυνάμωσα πλέον την κιθάρα από το cool edit pro (τώρα γράφω στο pro tools πλέον) και έκανα μίξη τα διάφορα σόλο. Αυτά από άποψη ηχοληψίας.

 

Από άποψη παιξίματος αναγνωρίζω ότι έχω πολύ ανώριμο παίξιμο και τεχνικά μπορώ να πω πως έχω βελτιωθεί αρκετά από τότε. Όμως όσο το ακούω μπορώ να πω πως οι μελωδίες είναι ενδιαφέρουσες και ο σκοπός να περάσω ωραία ένα απόγευμα επετεύχθει.  ;D Ευχαριστώ για το feedback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετές από τις μελωδίες σου μου άρεσαν.

Το "μπλέξιμο" βέβαια τόσων κιθαρών δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα καθότι πολλές φορές δεν ταίριαζαν μεταξύ τους. Υπήρχαν και μερικά λαθάκια τα οποία βέβαια με προπόνηση διορθώνονται.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετές από τις μελωδίες σου μου άρεσαν.

Το "μπλέξιμο" βέβαια τόσων κιθαρών δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα καθότι πολλές φορές δεν ταίριαζαν μεταξύ τους. Υπήρχαν και μερικά λαθάκια τα οποία βέβαια με προπόνηση διορθώνονται.  :)

 

Thanks για τα σχόλια φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου