Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για vintage κιθαρα Eko


sweak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια..

σε λιγες μερες θα ειμαι κατοχος μιας eko ιταλικης 20+ χρονων...ο τωρινος της κατοχος δεν την εχει διατηρησει καθολου με αποτελεσμα η κιθαρα να μην ειναι σε τοσο καλη κατασταση..το pickguard εχει σπασει σε ενα σημειο και το κατω μερος του μπρατσου εχει γδαρθει..ξερετε που θα μπορουσα να βρω αλλο pickguard για αυτο το μοντελο???και αν επισκευαζετε το μπρατσο??τα υπολοιπα μερη παντως επισκευαζονται(ηλεκτρονικα,κλειδια,χορδες,ποντεσιομετρα,χρωμα)...παραθετω τις φωτογραφιες απο κατω

ευχαριστω

DSC03599.thumb.JPG.0e25a36c3c111372d369781942222962.JPG

DSC03598.thumb.JPG.de9615f122a9f1f08cefe3754e0163e8.JPG

DSC03592.thumb.JPG.3af22f5312213fe1d1b4f61ed2c6c817.JPG

DSC03597.thumb.JPG.0ae0791723021130ab7c321d6d7c7844.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Pickguard ιδιο αποκλειεται να βρεις, μεγαλα τετραγωνα κομματια πλαστικου

θα βρεις σε μαγαζια οποτε τους πας το παλιο και ζητας να σου κοψουν ενα

ή το κοβεις μονος σου αν εχεις εργαλεια. Το μπατσο σε εκεινο το σημειο εχει

ποτισει βρωμια το ξυλο και δεν νομιζω να φτιαχτει με ενα τοπικο λουστραρισμα.

Τα χτυπηματα και τα σημαδια ασε τα οπως εχουν, παρασημα ειναι, τι νοημα

εχει μια παλια κιθαρα να  μοιαζει σχεδον καινουρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει σε κάποιο βίντεο επισκευής οργάνων στο youtube να επισκευάζουν και μπράτσο που έχει σπάσιμο εκεί. Εννοείται βέβαια πως θα πρέπει να αλλάξει και η ταστιέρα μετά.

Το pickguard σίγουρα μπορείς να πας να σου κόψουν στο σχήμα ακριβώς που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μια χαρα το βλεπω το μπρατσο οποτε αστο ησυχο (απο τη στιγμη βεβαια που εκει που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μετραει ειναι οκ,δηλ.αν ειναι straight & δεν εχει παρει & αν λειτουργει η βεργα)

 

επισης η κιθαρα εχει αλλαγμενους μαγνητες και κλειδια οποτε φανταζομαι θα ειναι οκ.

 

το pickguard αστο ησυχο μια και δεν επηρεαζει τον ηχο & το playability της κιθαρας & βεβαια δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις ανταλλακτικο,εκτος και αν κοψεις καινουργιο (θα σου κοστισει ομως τουλαχιστον 80-150 ευρω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Pickguard μπορείς να παραγείλεις ένα φύλλο της αρεσκείας σου και να χρησιμοποιήσεις το υπάρχον σαν πατρόν για να το κόψεις στο ίδιο σχήμα.

http://www.stewmac.com/shop/Pickguards/Pickguard_materials.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το pickguard αστο ησυχο μια και δεν επηρεαζει τον ηχο & το playability της κιθαρας & βεβαια δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις ανταλλακτικο,εκτος και αν κοψεις καινουργιο (θα σου κοστισει ομως τουλαχιστον 80-150 ευρω)

 

Και πιο φθηνα θα το βρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μια χαρα το βλεπω το μπρατσο οποτε αστο ησυχο (απο τη στιγμη βεβαια που εκει που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μετραει ειναι οκ,δηλ.αν ειναι straight & δεν εχει παρει & αν λειτουργει η βεργα)

 

αν δε σε ενοχλει ασε το οπως ειναι!

ειχε πεσει στα χερια μου ενα μπασο του 75( EKO manta) και προσπαθησα να το συνεφερω λιγο! βεβαια στο σωμα ειχε χτυπηματα οπου το λουστρο και η βαφη ελειπαν μαζι με κομματια ξυλου(ξυλο.. λεμε τωρα) οσο λιγοτερα πειραζεις τοσο καλυτερα.

οσο για το pickguard βγαλτο , παρε το σχεδιο σε χαρτι και κοψε ενα κομματι πλαστικου. χλωμο το να βρεις ανταλακτικο  

eko.thumb.jpg.7540334402ba059574198ca3e6bfa116.jpg

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις μια βολτα απο τα μοντελομαγαζα της Ιπποκρατους (Αν μενεις αθηνα) και να παρεις φυλλα πλαστικου με 3 Ευρω.Βαζεις το παλιο Pickguard πανω απο το φυλλο πλαστικου,σχεδιαζεις το περιγραμμα και το κοβεις αρκετα ευκολα ακομα και με ενα ψαλιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις μια βολτα απο τα μοντελομαγαζα της Ιπποκρατους (Αν μενεις αθηνα) και να παρεις φυλλα πλαστικου με 3 Ευρω.Βαζεις το παλιο Pickguard πανω απο το φυλλο πλαστικου,σχεδιαζεις το περιγραμμα και το κοβεις αρκετα ευκολα ακομα και με ενα ψαλιδι.

 ...και από εκεί που είχες μια vintαge kιθάρα, θα έχεις ένα καρνάβαλο!!!

Sorry bsiap.

 

Η κιθαρίτσα μπορεί να γίνει τζάμι, χοντρά-χοντρά με 250-300 ευρά την ξαναβάφεις όλη και φτιάχνεις και το μπράτσο και όλα φαίνονται σαν καινούργια.

Αγοράζεις από τον stewmac το υλικό που χρειάζεσαι (πλαστικό σάντουιτς , στη μέση λευκό) και πάς στον Yann που έχει φάλτσο κοπίδι για να γίνει τέλειο.

Το πρόβλημα βέβαια που θα έχεις θα είναι μια τέλεια κιθάρα με "διαβρωμένα" μεταλικά μέρη (τα μέταλα δεν ξέρω πως καθαρίζουν, έχω ένα μηνιαίο του stewmac που λέει κάποιες τεχνικές, από Δευτέρα όμως)...

Βέβαια, άλλοι πληρώνουν μια περιουσία για μια relic κιθάρα, και εσύ που την έχεις original, θέλεις να τη φτιάξεις?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ...και από εκεί που είχες μια vintαge kιθάρα, θα έχεις ένα καρνάβαλο!!!

Sorry bsiap.

 

Η κιθαρίτσα μπορεί να γίνει τζάμι, χοντρά-χοντρά με 250-300 ευρά την ξαναβάφεις όλη και φτιάχνεις και το μπράτσο και όλα φαίνονται σαν καινούργια.

Αγοράζεις από τον stewmac το υλικό που χρειάζεσαι (πλαστικό σάντουιτς , στη μέση λευκό) και πάς στον Yann που έχει φάλτσο κοπίδι για να γίνει τέλειο.

Το πρόβλημα βέβαια που θα έχεις θα είναι μια τέλεια κιθάρα με "διαβρωμένα" μεταλικά μέρη (τα μέταλα δεν ξέρω πως καθαρίζουν, έχω ένα μηνιαίο του stewmac που λέει κάποιες τεχνικές, από Δευτέρα όμως)...

Βέβαια, άλλοι πληρώνουν μια περιουσία για μια relic κιθάρα, και εσύ που την έχεις original, θέλεις να τη φτιάξεις?

 

Δεν νομιζω οτι θελει να τη "φτιαξει"... Το βασικο που θελει να κανει είναι να την ξεσκευρώσει, να φτιαξει τα κλειδια που ειναι σπασμενα (λογικο) και να φτιαξει το pickuard για ενα λογο... Επειδει εκει που ειναι σπασμενο φευγει το ποντεσιομετρο  ;)...

Ουτε βαψιμο ουτε καν αλλαγμα οι μαγνητες αμα δουλευουν κι εχουν vintagιλα ειδικα οπως μου ειπε...

 

Υ.Γ.

Φιλοι ;D

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου