Προς το περιεχόμενο

A night in Louisiana


blazas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο είναι ένα blues κομμάτι που έγραψε μουσίκη και στίχους ο κάλος μου φίλος Γιάννης Κοτσιράκης κι εγώ έκανα τα lead και slide parts στην κιθαρα καθώς και την φυσαρμόνικα. Θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλός ο ήχος στα ακόρντα και στη slide.

Υπάρχει κάτι σαν χάσιμο στο χρόνο όταν μπαίνει το κύριο μέρος, και στην εισαγωγή και μετά στο ρεφραίν.

Χωλαίνει στη φωνή που βγαίνει πολύ προσποιητή και στο στίχο που μου βγήκε λίγο ...από την πόλη έρχομαι και να βάλω μέσα τους πάντες... Σταν σύλληψη το θέμα των στίχων είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, αλλά στην υλοποίηση δεν βγήκε.

Πάντως είναι καλή προσπάθεια.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου άρεσαν: οι στίχοι, η φυσαρμόνικα, το φραζάρισμα του slide, το songwriting, τα μέρη.

Δεν μου άρεσαν: τα τυμπανα (ακούγονται σαν από άλλο ίδος μουσικής), το χρώμα του drive στην κιθάρα (όχι η ποσότητά του) και το πολυ reverb (μα, και στα τύμπανα; )

Το track όμως είναι σε καλό δρόμο -θέλει μόνο λίγες ηχητικές διορθώσεις.

 

Tip: μεθύστε τον τραγουδιστή και βάλτε τον να το ξαναγράψει. Κρατήστε όποιο take βγει πιο καμμένο! Σοβαρολογώ :)

Κάποιοι στίχοι μπορεί απλά να εκφέρονται, δεν χρειάζεται να τραγουδηθούν (π.χ. η δεύτερη φορά που λέει "jam for one last time, man", μπορεί να το μιλήσει - όχι να το τραγουδήσει) -και ειδικά όχι πάνω στη νότα του ακόρντου, γενικά χρειάζεται λίγη πιο πολλή ελευθερία στην ερμηνεία.

 

Καμιά παυσούλα σε κάποιο κλείσιμο του 12bar επίσης, θα βοηθούσε - π.χ. εκεί που λέει για τον Booker White κλπ. (οι στίχοι χοντρολένε ;)

Και βγάλτε το chorus τι στην ευχή είναι από την εισαγωγή - όσο πιο ξερό τόσο πιο καλό!

Όλα αυτά, φιλικά και χωρίς παρεξήγηση ελπίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλός ο ήχος στα ακόρντα και στη slide.

Υπάρχει κάτι σαν χάσιμο στο χρόνο όταν μπαίνει το κύριο μέρος, και στην εισαγωγή και μετά στο ρεφραίν.

Χωλαίνει στη φωνή που βγαίνει πολύ προσποιητή και στο στίχο που μου βγήκε λίγο ...από την πόλη έρχομαι και να βάλω μέσα τους πάντες... Σταν σύλληψη το θέμα των στίχων είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, αλλά στην υλοποίηση δεν βγήκε.

Πάντως είναι καλή προσπάθεια.

Ευχαριστούμε πολύ.

Οι στίχοι ως κεντρική ιδέα είναι μια φαντασίωση ενος  κιθαρίστα που συναντάει θρυλικούς κιθαρίστες του παρελθόντος και τζαμάρουνε μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα σύλληψη καλό το κομμάτι.

Μου άρεσε και η φωνή και η φυσαρμόνικα. Το σλάιντ έτσι κι έτσι αλλά καλύτερο από το κανονικό σόλο.

 

Ρυθμικά έχετε σοβαρό πρόβλημα, σκάνε διάφορα από εδώ και από εκεί, ιδίως η κιθάρα, τα γυρίσματα και οι πιατινιές. Πολλές φορές δεν πέφτετε μαζί. Ο ντράμερ είναι πολύ αρχάριος ή αυτός που προγραμμάτισε τα ντραμς δεν έχει ιδέα. Ο ήχος της κιθάρας μου θύμισε το αείμνηστο Rockman (και αυτό δεν είναι καλό).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου άρεσαν: οι στίχοι, η φυσαρμόνικα, το φραζάρισμα του slide, το songwriting, τα μέρη.

Δεν μου άρεσαν: τα τυμπανα (ακούγονται σαν από άλλο ίδος μουσικής), το χρώμα του drive στην κιθάρα (όχι η ποσότητά του) και το πολυ reverb (μα, και στα τύμπανα; )

Το track όμως είναι σε καλό δρόμο -θέλει μόνο λίγες ηχητικές διορθώσεις.

 

Tip: μεθύστε τον τραγουδιστή και βάλτε τον να το ξαναγράψει. Κρατήστε όποιο take βγει πιο καμμένο! Σοβαρολογώ :)

Κάποιοι στίχοι μπορεί απλά να εκφέρονται, δεν χρειάζεται να τραγουδηθούν (π.χ. η δεύτερη φορά που λέει "jam for one last time, man", μπορεί να το μιλήσει - όχι να το τραγουδήσει) -και ειδικά όχι πάνω στη νότα του ακόρντου, γενικά χρειάζεται λίγη πιο πολλή ελευθερία στην ερμηνεία.

 

Καμιά παυσούλα σε κάποιο κλείσιμο του 12bar επίσης, θα βοηθούσε - π.χ. εκεί που λέει για τον Booker White κλπ. (οι στίχοι χοντρολένε ;)

Και βγάλτε το chorus τι στην ευχή είναι από την εισαγωγή - όσο πιο ξερό τόσο πιο καλό!

Όλα αυτά, φιλικά και χωρίς παρεξήγηση ελπίζω!

Ευχαριστούμε πολύ.

Τα drums ειναι οτι καλύτερο βρήκαμε στα addcitive και η αλήθεια ειναι οτι δεν τα πειραξαμε και πολυ γιατί συνήθως τα κάνουμε χειρότερα.

Για τo delay στην αρχή μάλον έχεις δίκιο ούτε εμενα μου αρέσει τώρα που το ακούω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα σύλληψη καλό το κομμάτι.

Μου άρεσε και η φωνή και η φυσαρμόνικα. Το σλάιντ έτσι κι έτσι αλλά καλύτερο από το κανονικό σόλο.

 

Ρυθμικά έχετε σοβαρό πρόβλημα, σκάνε διάφορα από εδώ και από εκεί, ιδίως η κιθάρα, τα γυρίσματα και οι πιατινιές. Πολλές φορές δεν πέφτετε μαζί. Ο ντράμερ είναι πολύ αρχάριος ή αυτός που προγραμμάτισε τα ντραμς δεν έχει ιδέα. Ο ήχος της κιθάρας μου θύμισε το αείμνηστο Rockman (και αυτό δεν είναι καλό).

Ευχαριστούμε για το  feedback.

Δύστιχως δεν υπάρχει drummer και οτι ακούς είναι λούπα του additive που ειναι και πολυ φτωχό σε blues  ρυθμούς.

Το  rockman τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου