Προς το περιεχόμενο

Scott Walker guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να το φέρω πιο κοντά στην κουβέντα, οι Kiesel πχ, δεν ταιριάζουν με την αισθητική μου. Όμως δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι είναι εξαιρετικά εκτελεσμένες εφαρμογές, από κάθε άποψη. Το ανάποδο με τη Strat. Τη λατρεύω αισθητικά. Τη θεωρώ έναν σχεδιαστικό θρίαμβο που ξεπερνά τα στενά όρια της οργανοποιίας. Όμως δεν μπορώ να παίξω με Strat. Δεν μου κάθεται για πολλούς λόγους. Και τέτοιες έρχονται σε όλα τα βαλάντια. Δεν είναι οικονομικός ο λόγος που δεν παίζω, ούτε αισθητικός, ούτε καν ηχητικός.

Πνοή και Νύξη (Φάνη) έτσι από περιέργεια, για σένα ποιά είναι η ιδανική ηλεκτρ. κιθάρα;  Σχήμα, μαγνήτες, μπράτσο, βάρος, κσύλα κ.τ.λ......  Με ποιά αισθάνεσαι "ολοκληρωμένος" :D ;D  παίζοντας και ακουγοντάς την;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

  Πνοή και Νύξη (Φάνη) έτσι από περιέργεια, για σένα ποιά είναι η ιδανική ηλεκτρ. κιθάρα;  Σχήμα, μαγνήτες, μπράτσο, βάρος, κσύλα κ.τ.λ......  Με ποιά αισθάνεσαι "ολοκληρωμένος" :D ;D  παίζοντας και ακουγοντάς την;

 

 

Με καμία και με όλες! Τι μονογαμικά διλήμματα είναι αυτά μεσημεριάτικα; Ελέω μεγ. Παρασκευής;  :) :)

 

Είναι πάρα πολλές. Κάθε μήνα και διαφορετική. (από άποψη επιθυμίας μιλάω πάντα).

 

Αλλά έχω επίσης αντιληφθεί ότι τα γούστα μου αλλάζουν κατά καιρούς και αισθητικά αλλά και ηχητικά -λιγότερο.

 

Γενικά είμαι της telecaster φιλοσοφίας. ( slab body, 2 single coils, σταθερή γέφυρα ). Οπότε οτιδήποτε με αυτό το configuration μου κάνει. Βλ.  LP junior , special, SG με p90 κλπ. Ακόμα και οι χαμπάκερς θέλω να κινούνται στα όρια του single ηχητικά.

 

Όσο πιο ελαφριά τόσο το καλύτερο. (έιτε solid με ελαφριά υλικά-korina,poplar, western red cedar, spanish cedar, pine, είτε chambered). Μανίκια με βολεύουν τα ενδιάμεσα. Όχι πολύ χονδρά, ούτε πολύ λεπτά. Όχι ibanezοειδή (που είναι φλατ προφιλ). Ένα ελαφρύ V είναι ευπρόσδεκτο (αλα Eric Clapton Strat). 12 αρι radius. Mεγάλη σκάλα φεντερίσια. Κουδουνάει καλύτερα, με lightgauges (9's-10's). Mου αρέσουν οι βιμπρόλες, τα bigsby και τα maestro. Kυρίως αισθητικά, αλλά και για κανένα wobble εδώ κι εκεί.

 

Μεγάλη κουβέντα. Ολοκληρωμένος θα αισθάνομαι αν αντί να ασχολούμαι με lipsticks  και κσύλα και πυκνωτές, στρώσω τον ωπωπ μου να μάθω πέντε πράγματα στο όργανο. ;D

 

Θα έμπαινα και σε άλλες λεπτομέρειες specs και θα αράδειαζα ένα κατεβατό με κιθάρες που θα ήθελα να έχω, άλλα δε νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν αυτό, Πασχαλιάτικα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το "πολύ γέλιο" πήγαινε σε αυτό....

Με καμία και με όλες! Τι μονογαμικά διλήμματα είναι αυτά μεσημεριάτικα; Ελέω μεγ. Παρασκευής;  :) :)

  Όσο γι' αυτό...

Θα έμπαινα και σε άλλες λεπτομέρειες specs και θα αράδειαζα ένα κατεβατό με κιθάρες που θα ήθελα να έχω, άλλα δε νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν αυτό, Πασχαλιάτικα.

  πλανάσαι πλάνην οικτρά...... ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ένα πολύ μικρό δείγμα.

 

13525353_155381098205764_1561568353_n.jpg?ig_cache_key=MTI4MjcwMDk2ODkzNjg2NTU5MQ%3D%3D.2

 

1963_fender_stratocaster_fiesta_red_1-4219-max.jpg?.jpg

 

lg_150-0602-802.png

 

img53ac05229727e_l.jpg

 

R58798-2up.jpg

 

photo1_db927-Original.jpg

 

Huber-BlackKrautser2.jpg

 

8aee3220425770bb923c4bfa5705f703.jpg

 

width=343 height=500https://reverb-res.cloudinary.com/image/upload/s--oUs6lNQV--/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_1600,q_80,w_1600/v1361557470/mvlablyjh7esbzzjcdvj.jpg[/img]

 

 

Buttescotch, white blonde. TV yellow, Black, Fiesta red, Sherwood Green, Pelham blue, black tops. Όλα αυτά ξεθωριασμένα-κιτρινισμένα.

 

Moυ αρέσουν τα απλά. Όσο λιγότερα πράγματα έχει επάνω ένα όργανο, τόσο λιγότερα πράγματα μπορούν να πάνε στραβά. (και τόσο περισσότερα όργανα χρειάζεσαι για να καλύπτεσαι ;D ;D ).  Λίγα κινητά μέρη, διακόπτες, knobs μακριά από το δεξί μου γιατί κάνω συνέχεια ...windmills... :) :). Tάστα προτιμώ φαρδιά και όχι πολύ ψηλά (jumbo), μου αρέσει η επαφή με την ταστιέρα. Προτιμώ επίσης τους μαγνήτες "καρφωμένους" πάνω στο ξύλο. Ακόμη και στην τέλε μου έτσι είναι ο bridge. Kομμένο το bridge plate. Πολύ πιο muscular μου ακούγεται έτσι. Προτιμώ τα μανίκια fender (straight string pull) γιατί είναι ο ένας και βασικός λόγος που δεν ξεκουρδίζονται ποτέ. Action medium. (2mm E καντίνι).

 

Δεν βρίσκω καμία χρήση σε gadgets τύπου locks, locking tuners, graphite nuts, roller nuts, titaniums. Δεν δείχνω κανένα σεβασμό στο φινίρισμα. Οι κιθάρες είναι για να τις ξεζουμίζεις. Rock n roll εργαλεία, ό,τι κι αν σημαίνει rock n roll.

 

H λίστα δεν σταματάει ποτέ. Δεν μου πολυαρέσουν  τα τετριμμένα. Θέλω φρέσκο μάτι. Μια am std strat σε sunburst δεν μου κάνει καθόλου κούκου. Μια '57 reissue, με μοντερνιές, ala Eric Johnson, ίσως. Ξέρω, δεν υπάρχει λογική.

 

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και μου αρέσει το γούστο σου αλλά πολλές κιθάρες από αυτές που πόσταρες ειναι πλεον κλασικές όσο μία sunburst. Τv yellow, black, red κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ αρέσουν τα απλά. Όσο λιγότερα πράγματα έχει επάνω ένα όργανο, τόσο λιγότερα πράγματα μπορούν να πάνε στραβά.

 

Βασικα αυτο που λεει ο δασκαλος ευγενικα ειναι οτι αν η κιθαρα ΔΕΝ ειναι telecaster....ΠΕΤΑ την.. ;D ;D

 

& να σου πω εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο.... ;)

 

ΟΛΕΣ οι αλλες κιθαρες....καλες ειναι αλλα ειναι οργανα "γκαρνταρομπας" (να τα εχεις να σου βρισκονται για κανα σουαρε,κανα γαμο,καμμια κηδεια,κανα "τουνοουαςμπετερ" κτλ.... ;D)...αν θες να ΚΑΜΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ only a tele is good enough  ;D ;D

 

προσωπικα εχω αρκετες κιθαρες....αλλα σαν τους....3 καμπαλερος ΔΕΝ εχει.... ;D

 

wp_20160910_10_19_39_pro1.jpg?w=614

 

wp_20160507_17_03_22_pro1.jpg?w=614

 

wp_20160525_18_13_57_pro.jpg?w=614

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου