Προς το περιεχόμενο

Martin StreetMaster κιθάρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Martin παρουσίασε τη νέα της σειρά StreetMaster

 

Martin Guitar has expanded their popular solid mahogany 15 Series with a respectful nod to the working musician. The 000-15M StreetMaster™ model is built to the same specifications as the 000-15M model but Martin has added a beautifully distressed satin finish. The StreetMaster™ is perfect for your next gig, whether it be at the historic Ryman Theater or a day of busking in the big city. Enjoy the look and feel of a well-worn instrument with the lifetime warranty and the superb playability of a brand new guitar. The 15 Series StreetMaster™ models come with a gig bag making them ready to hit the streets!

 

Review:

 

Εταιρικό site: https://www.martinguitar.com/guitars/15-series/000-15m-streetmaster/

 

 

000-15m-streetmaster_f.jpg

 

Tech Specs

 

String Type: Steel

Number of Strings: 6

Body Shape: 000-14 Fret

Left-/Right-handed: Right-handed

Color: Distressed Burst

Finish: Satin

Top Wood: Solid Mahogany

Back & Sides Wood: Solid Mahogany

Body Bracing: X brace

Neck Wood: Mahogany

Neck Shape: Modified Low Oval, Standard Taper

Radius: 16"

Fingerboard Material: Katalox

Fingerboard Inlay: Abalone Diamonds and Squares

Number of Frets: 20

Scale Length: 25.4"

Tuning Machines: Golden Age Relic Nickel open gear

Bridge Material: Katalox

Nut/Saddle Material: Bone/Bone

Nut Width: 1.6875"

Strings: 92/8 Phosphor Bronze Light

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν μου αρέσει. Τρέφω ιδαίτερη συμπάθεια σε artificial age-ing αισθητικά και ηχητικά, αλλά αυτή μου φαίνεται περισσότερο τεχνοτροπία, παρά προσπάθεια αναπαράστασης χρόνων και χρήσης ενός οργάνου. Για να είμαι δίκαιος, δεν το περιγράφει πουθενά η Μartin, ως relic. Και είμαι και ανοιχτός σε "τεχνοτροπίες".

 

Nα δώσω και λίγο insight, το φινίρισμα είναι πιθανόν ο μεγαλύτερος "βραχνάς" σε όλα τα όργανα, κάθε επιπέδου και κάθε προέλευσης. Ένα σατινέ/ματ φινίρισμα πάνω από επιτηδευμένη τεχνοτροπία είναι απείρως πιο γρήγορη και stress free διαδικασία, από το να κάνεις ένα bespoke gloss οποιουδήποτε χρώματος, ακόμη και αν γίνει μετά η "παλαίωση/relic-ing".  Το πρόβλημα είναι το εξής, σε αυτή την περίπτωση:  η συγκεκριμένη σειρά είτε αξίζει τα λεφτά της με το παραπάνω, είτε θα έπρεπε να κοστίζει πολύ λιγότερα.

 

Έτσι για την ιστορία, να αντιπαραθέσω έναν αγαπημένο "πεπαλαιωτή". Alister Atkin:

 

D 37 – Relic | Atkin Guitars

‘The Forty Three’ – Relic | Atkin Guitars

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα την έπαιρνα αυτή τη κιθάρα ετσι όπως τη βλέπω και χρώμα και φινίρισμα και radius επίσης είναι κομπλέ.Θεωρώ ότι και τεχνοτροπία να'ναι του πάει πολύ αν και εχω ξαναδει κατι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρα 15 εχουν γλυκο ηχο, πολυ ανετο μπρατσο (modified low oval) αλλα ολιγον υπερκοστολογημενες και το mahogany δεν ειναι παντα αυτο που νομιζουμε Anyone know what Martin is using for its non "Genuine Mahogany"? - The Acoustic Guitar Forum..

Το φινιρισμα αυτο κατ'εμε ειναι ασχημο και καραhipsterίλα, μαρκετινγκ κουταμαρες.

 

η συγκεκριμένη σειρά είτε αξίζει τα λεφτά της με το παραπάνω, είτε θα έπρεπε να κοστίζει πολύ λιγότερα.

ε, το 2ο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν κατάλαβα τίποτα αλλά σε πιστεύω

 

Χαχαχα! Sorry, μπήκα λίγο σιφουνιασμένα και ξαναβγήκα χωρίς να πολυκαταλάβω τι έγραφα. Η ουσία είναι ότι ούτε εγώ κατάλαβα αν μου αρέσει ή όχι. Δεν είναι relic, δεν είναι αναπαράσταση πολυκαιρισμένου οργάνου, είναι απλά μια τεχνοτροπία που το κάνει να φαίνεται έτσι. Το πλεονέκτημα, όσον αφορά την κατασκευή της στο εργοστάσιο, είναι ότι απαιτεί πολύ λιγότερη προσπάθεια/χρόνο για να επιτευχθεί αυτό το αποτέλεσμα, απ' ό,τι ένα κανονικο gloss φινίρισμα, ακόμη και από απλό ματ φινίρισμα.  Αυτό φυσικά έχει αντίκτυπο στην τελική του τιμή ως προϊόν η οποία μένει να κριθεί κατά πόσο είναι ένα όργανο που θα ήταν ακριβότερο αν δεν είχε αυτό το φινίρισμα ή αν θα έπρεπε να είναι ένα φθηνότερο όργανο δεδομένης της "φθηνότερης" κατασκευής.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου