Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα Ηλεκτρικής Κιθάρας - Απορίες


theoxarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι! εδώ ζορίζεται και μπερδεύεται και με ...κλασσική κιθάρα απο ήχους περιβάλλοντος και χίλια μύρια....που ν'ακούσει το άμοιρο αυτον τον...ψίθυρο....ρε συ....φιλικά.......αμα τα αναλύεις τόσο πολύ θα ....καταντήσεις σαν εμένα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ίδιο ισχύει και όταν την χορδίσω με το μικρόφωνο του tuner χωρίς να βάλω καλώδιο στο in ?

 

Και τότε το out γιατι υπάρχει? Υπάρχει περίπτωση χορδισμένη κιθάρα από τον ενισχυτή να ακούγεται μη χορδισμένη; :oops:

 

Την ηλεκτρική πιστεύω καλύτερα να την κουρδίζεις με καλώδιο και όχι με το μικρόφωνο γιατί δεν έχει τόσο δυνατό ήχο όπως η κλασσική και η ακουστική.

Εγώ όταν θέλω να κουρδίσω από το pc που το κάνω χωρίς καλώδιο, συνδέω τη κιθάρα με τον ενισχυτή και βάζω το mic μπροστά ώστε να ακούγεται δυνατά.

 

Το out στο κουρδιστήρι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όταν είσαι πχ σε μια πρόβα ή σε ένα live για να μη χρειάζεται να βγάζεις και να βάζεις καλώδια μπροστά σε όλους :wink: .Επίσης μπορεί να χρειαστεί και για τις πρόβες όπου αν προσπαθείς να κουρδίσεις και αρχίζει ο ντράμερ πχ να παίζει(έχω παρατηρήσει πως όλοι οι ντράμερ το κάνουν αυτό και μου τη δίνει)μπορεί να θες να ακούς και λίγο τις χορδές που κουρδίζεις :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote="SamTheRipper

 

.Επίσης μπορεί να χρειαστεί και για τις πρόβες όπου αν προσπαθείς να κουρδίσεις και αρχίζει ο ντράμερ πχ να παίζει(έχω παρατηρήσει πως όλοι οι ντράμερ το κάνουν αυτό και μου τη δίνει)μπορεί να θες να ακούς και λίγο τις χορδές που κουρδίζεις :wink:

 

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΛΕΜΕ :!: :!: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξύπνησα με καλή διάθεση σήμερα... :roll:

 

- 'Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να βάλω μπροστά το αυτοκίνητο;'

-'Στρίβεις το κλειδί στη μίζα και παίρνει μπροστά;'

-'Κι αν κατέβω και το σπρώξω και μετά πηδήξω μέσα και βάλω δευτέρα;'

-'Πάλι θα πάρει, αλλά γιατί να το κάνεις;'

-'Ναι, αλλά θα πάρει με τον ίδιο τρόπο;'

-'Στην ουσία ναι, φυσικά μπορεί να σου μείνει και ο μοχλός στο χέρι, αλλά ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ; ΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΑ!!'

-'Ναι, αλλά είναι το ίδιο πράγμα;;;;'

-'..... Πάρε Βέσπα'.

 

8) 8) 8) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξύπνησα με καλή διάθεση σήμερα... :roll:

 

- 'Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να βάλω μπροστά το αυτοκίνητο;'

-'Στρίβεις το κλειδί στη μίζα και παίρνει μπροστά;'

-'Κι αν κατέβω και το σπρώξω και μετά πηδήξω μέσα και βάλω δευτέρα;'

-'Πάλι θα πάρει' date=' αλλά γιατί να το κάνεις;'

-'Ναι, αλλά θα πάρει με τον ίδιο τρόπο;'

-'Στην ουσία ναι, φυσικά μπορεί να σου μείνει και ο μοχλός στο χέρι, αλλά ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ; ΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΑ!!'

-'Ναι, αλλά είναι το ίδιο πράγμα;;;;'

-'..... Πάρε Βέσπα'.

 

8) 8) 8) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ΠΟΥ ΝΑ ΞΥΠΝΑΓΕΣ ΔΗΛΑΔΗ :lol: :lol: :lol: :lol: ΕΛΑ Ν'ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΠΑΛΙ....ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ...ΦΩΣΚΟΛΟΙ.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Επίσης μπορεί να χρειαστεί και για τις πρόβες όπου αν προσπαθείς να κουρδίσεις και αρχίζει ο ντράμερ πχ να παίζει(έχω παρατηρήσει πως όλοι οι ντράμερ το κάνουν αυτό και μου τη δίνει)μπορεί να θες να ακούς και λίγο τις χορδές που κουρδίζεις :wink:

 

:lol: :lol: :lol: :oops: :P :lol: 8) :lol: :) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, την ηλεκτρική με Floyd Rose και Lock πως την κουρδίζουμε τέλεια;

 

Όταν λασκάρουμε το Lock την κουρδίζουμε κανονικά; Και μετά όταν το σφίγγουμε το lock;

 

Έχοντας κουρδίσει και σφίξει το lock πάω να κουρδίσω την χορδή από το Floyd rose (εκείνες τις βιδούλες που έχει) αλλά άμα ανεβάσω λίγο την μία χορδή μετά ξεκουρδίζονται οι άλλες και γίνεται φαύλος κύκλος και πως θα την κουρδίσω τέλεια;

 

Μήπως έχει να κάνει με τα ελατήρια στο πίσω μέρος της κιθάρας; Μήπως θέλει πιο δυνατά ελατήρια ώστε να μην ξεκουρδίζεται με το παραμικρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το κούρδισμα με lock είναι λίγο δύσκολο.

Πρέπει να κουρδίσεις με ανοικτό το lock στον λαιμό.

Το τρέμολο πρέπει να είναι σε ευθεία με το σώμα. Όταν είναι και σε ευθέια και κουρδισμένη, τότε θα σφήξεις το lock. Αν δεν άλλαξες το πάχος των χορδών δεν χρειάζεται να πειράξεις τα ελατήρια στο τρέμολο.

Τι κιθάρα έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ρε παιδιά' date=' την ηλεκτρική με Floyd Rose και Lock πως την κουρδίζουμε τέλεια;

 

Όταν λασκάρουμε το Lock την κουρδίζουμε κανονικά; Και μετά όταν το σφίγγουμε το lock;

 

Έχοντας κουρδίσει και σφίξει το lock πάω να κουρδίσω την χορδή από το Floyd rose (εκείνες τις βιδούλες που έχει) αλλά άμα ανεβάσω λίγο την μία χορδή μετά ξεκουρδίζονται οι άλλες και γίνεται φαύλος κύκλος και πως θα την κουρδίσω τέλεια;

 

Μήπως έχει να κάνει με τα ελατήρια στο πίσω μέρος της κιθάρας; Μήπως θέλει πιο δυνατά ελατήρια ώστε να μην ξεκουρδίζεται με το παραμικρό;[/quote']

 

Όταν αλλάζω χορδές στην Ibanez μου που έχει floyd rose, κατ' αρχήν φέρνω τις πίσω βιδούλες στη μέση της διαδρομής τους ή και λίγο πάνω για να έχω περιθώριο ρύθμισης και προς τα πάνω και προς τα κάτω (κυρίως όμως προς τα πάνω -να τεντώσω τη χορδή δηλαδή....)

 

Μετά αφού βάλω τις καινούριες χορδές, αφήνω το lock χωρίς τα το σφίξω και παίζω για κάμποση ώρα κάνοντας τραβήγματα - βυθίσματα κλπ. Συνεχίζω να κουρδίζω από τα κλειδιά. Όταν πλέον το κούρδισμα έχει σταθεροποιηθεί σφίγγω το nut και αν χρειαστεί μικρο-ρυθμίζω από τις κάτω βίδες.

 

Για τα πίσω ελατήρια που λές, μπορείς να τα σφίξεις ή να τα χαλαρώσεις για να έρθει το tremolo στη θέση που θέλεις. Ο φαύλος κύκλος που περιγράφεις με το κούρδισμα υπάρχει σε κάθε κιθάρα με floating τρεμολο. Αλλά μία -μία τις χορδές τις καταφέρνουμε τελικά.....έτσι δεν είναι? :wink: :wink: :wink:

 

 

EDIT: Με πρόλαβε ο ginargiros :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνεται να αλλάζεις μια μια τις χορδές. αν όμωως τις βγάλεις όλες τότε θέλει ακρετή υπομονή... Ξέχασα να αναφέρω οτι αν εισαι σε αυτή την θέση, στερέωσε το πίσω μέροσ του τρέμολο με κάτι μαλακό (ένα πανι πχ) και κουρδισε τις χορδές κανονικά. Βγάλε το πανί (πχ) και κούρδισε πάλι.

Και για βοήθεια...εδώ είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου