Προς το περιεχόμενο

live και χρηματα!


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοτε γιατι στα μπουζουκσιδικα πληρωνονται κανονικα? ειναι πιο μαγκες αυτοι? δεν πιστευω, απλως ετσι ειναι τα πραγματα στην ελλαδα! αν δεν ανεβαινουν οι γκομενες στα τραπεζια να χορευουν, οι βλακες να πετουν λουλουδια και να χορευουν τσιφτετελι( η μεγαλυτερη αηδια για αντρα!!!, δικη μου αποψη παντα) για να βρουν καμια καρ... για το βραδυ(αν θα βρουν!) σημαινει οτι ο κοσμος δεν διασκεδαζει, οτι φταις εσυ που παιζεις γι' αυτο θα πρεπει να παρεις λιγοτερα. εγω προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα να τα στησουμε στο πεζοδρομια και να τζαμαρουμε! σε αλλες χωρες οπως η Αγγλια γινεται αυτο και μαλιστα απο μεγαλα συγκροτηματα!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα να τα στησουμε στο πεζοδρομια και να τζαμαρουμε! σε αλλες χωρες οπως η Αγγλια γινεται αυτο και μαλιστα απο μεγαλα συγκροτηματα!

 

αυτό έχω πεί και εγώ παραπάνω

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν είσαι επαγγελματίας γιατί όχι;

 

Γιατί δεν μπορείς να κουβαλάς τα πάντα απλά και μόνο για να παίζεις στο δρόμο και μάλιστα δωρεάν...είτε είσαι επαγγελματίας είτε όχι. Και δε λέω να το κάνεις μια φορά για χαβαλέ και να περάσεις καλά. Μιλάω γενικά.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αλλες χωρες οπως η Αγγλια γινεται αυτο και μαλιστα απο μεγαλα συγκροτηματα!

Ασε την Αγγλία, είναι άλλη ιστορία. Εδώ οι Crash και οι Hawkwind δημιούργησαν δισκογραφικές εταιρείες (ξέχωρα απο τα κοινόβια και τα λοιπά καλούδια) και όποιος γούσταρε πήγαινε κι έγραφε.

Και δεν ήταν δα και τα γκρούπ με τις τρομερές οικονομικές απολαβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην Ελλάδα υπάρχουν οι δισκογραφικές που όποιος θέλει γράφει και δίνουν το cd σε τιμή κόστους χωρίς να βγάζει κανείς χρήματα έχουμε κάνει τη μουσική επάγγελμα από τρόπο έκφρασης για αυτό και καταντήσαμε στα φαινόμενα Βανδή Νίνο κτλ

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επιμενω ότι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να λέμε δημοσίως ποιοί είναι ΚΛΕΦΤΕΣ, και μάλιστα να ΞΕΡΟΥΝ και ότι θα το πούμε. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το κάνουμε αυτό. Δηλαδή μας κλέβουν κι εμείς φοβόμαστε μην τους δυσφημίσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως δεν έχω βιώσει ως τώρα σε κανένα από τα μαγαζιά που έχω παίξει τέτοια αντιμετώπιση...το μόνο που έχω δει είναι π.χ. σε μαγαζιά που παίρνεις ποσοστά να σου λένε οτι είχες 50 άτομα ενώ είναι σαφές οτι είχες π.χ. 80, αλλά εκεί άντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας.

 

Προσωπικά αν έκλεινα συμφωνία σε ένα μαγαζι να πάρω Χ χρήματα χωρίς άλλους όρους και δεν μου τα έδινε ή μου έδινε τα μισά εγώ θα έβγαινα και θα τον έκραζα ονομαστικά πρώτα σε όλα τα μουσικά forum και μετά οπουδήποτε αλλού. Και φυσικά δεν θα ξαναπάταγα ούτε για να παίξω ούτε σαν πελάτης.

 

Σχετικά με τα μπουζούκια δεν είναι το ίδιο. Εκεί είναι μόνιμοι οι μουσικοί και συνήθως υπάρχουν έστω και τυπικά συμβόλαια. Ας μη το συγκρίνουμε με τις δικές μας μπάντες που πάνε να παίξουνε 1 live την βδομάδα/μηνα/τρίμηνο κτλ.

 

Από το εν λόγω μπαρ στον πύργο πάντως εγώ μια φορά έπαιξα και δεν είχα απολύτως κανένα παράπονο, ίσα ίσα ήταν κι ένα από τα καλύτερα live μου και το μαγαζί ήταν φίσκα 4 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ο τύπος...εκεί..απλα δεν τον ενδιαφέρουν όλα αυτά...καιδεν τον ενδιαφέρει η μουσική... εγω όσες φόρες έπαιξα...τις πληρώθηκα...όλες...φρόντισα να είμαι ευγενικός με όλους...και τελικά κατάφερα να πιώ τα πάντα τσάμπα και να κεράσω και τους φίλους μου...etc etc... όλοι ξέρουμε ποιός είναι ...όλοι πάμε να παίξουμε για το θέμα του κόσμου... σορρυ όμως αν δεν μπορείτε να χειριστείτε την κατάσταση μην ξαναπάτε...δυστυχώς... το live...δεν είναι μόνο μουσική....είναι show...και φυσικά είναι και δημόσιες σχέσεις...τι να κάνουμε...

αυτό δεν τον λέω για να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα του τύπου...απλά μήπως πρέπει εσείς να αλλάξετε λίγο προσανατολισμό σας στα deals....???

 

αλλάζω θέμα...και κατονομάζω... και μαγαζί...Σταύλος...Θησείο...

ο τύπος ήθελε να κάνει event...live και να ξαναπάει το μαγαζι σε έναν πιο rock προσανατολυσμό... με κάτι γνωριμίες... μιλάμε... και κανονίζουμε να παίξω με την μπάντα μου... 300Ε όλοι η μπάντα...με κουβάλημα μέχρι και drums...το ποσό... θεωρείται μικρό..αφου φέραμε μέχρι και κονσόλες κτλ κτλ...εκτός απο το P.A...

λοιπόν ο τύπος...μου λέει αμα πάει καλά...θα το κανονίσουμε...και θα είναι live τις παρασκευές...και να μου το φτιάχνεις εσύ...και να μου κλείνεις μπάντες κτλ κτλ... λέω οκ...αντε να παίξουμε πρώτα να δούμε....

παίζουμε... και απλά...δεν μπορούσα να βγω απο την γωνία που έπαιζα απο τον κόσμο... ο τραγουδιάρης μου...ήταν τόσο κολιτά που όταν έκανα και καμια φιγουρίτσα μου έβγαζε τα καλώδια απο τα πετάλια....

 

μετά το live...πάω να πληρωθώ.... φυσικά...σχεδόν μεθυσμένος όπως σε κάθε live άλλωστε... του λέω τι έγινε πως πήγε.. είχαμε λαό... γουστάρανε κτλ κτλ και μου απαντάει με το χειρότερο άξεστο ξερόλικο ύφος... " τι λααοοοοοοοοοοό ρε? τι ήταν αυτοί ρεεεεεεε?? δεν πίνουνε ρεεεεεεεεε... τι κόσμο μου έφερες... πολύ φύρα.... αυτόι πρέπει να έιχανε φέρει ποτά απο το σπίτι τους!!!""

απάντηση...καλά τι να σας πω τώρα... πέρνω χρήμα ...φεύγω και απλά είπα οτι δεν ξαναπάω...

φυσικά ο τύπος με πήρε μετα απο μια βδομάδα... και μου είπε οτι θέλει live...και του έστειλα κάποιους φίλους που του χρέωσαν τα ίδια και λιγότερα...και παίξανε αρκετές φορές....δεν θυμάμαι...

 

ηθικό δίδαγμα... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΙΖΕΙς και στέλνεις άλλους που μπορεί να γουστάρουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου