Προς το περιεχόμενο

Laney VC30 112 Modifications?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καλησπέρα ,τώρα τελευταία παίζω με ένα Laney vc30 112 .Καλός και τίμιος ενισχυτής άπλα σκεφτόμουν αργότερα να να κάνω καμιά μοντα πχ να αλάξω μεγάφωνο. Γενικά δεν διάβασα καλά λόγια για αυτό που φοράει .Αν και τα καθαρά του σε φάσεις φεντερίζουν που για μένα μόνο καλό είναι.

  Είναι αλήθεια οτί με αυτήν την σειρά η Laney πάει να πιάσει το Vox ac30;Πως μπορώ να το πλησιάσω περισσότερο ηχητικά στον Vox;

 

Fuzzz Offff!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής είναι αξιοπρεπέστατος, καμμιά σχέση δεν έχει φυσικά με τον AC30 οπότε δεν μπορείς να τον κάνεις AC30.

Με ένα καλύτερο μεγάφωνο φυσικά θα γίνει καλύτερος, δοκίμασε ένα Eminence private jack η αν θες κτηνωδες headroom ένα Eminence Tonker.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής είναι αξιοπρεπέστατος, καμμιά σχέση δεν έχει φυσικά με τον AC30 οπότε δεν μπορείς να τον κάνεις AC30.

Με ένα καλύτερο μεγάφωνο φυσικά θα γίνει καλύτερος, δοκίμασε ένα Eminence private jack η αν θες κτηνωδες headroom ένα Eminence Tonker.

Ευχαριστώ θα τσεκάρω τιμές  και στα  δύο .Προτιμώ την βελτίωση του ήχου και όχι τόσο να έχω περισσότερη ένταση ,Ειναι ήδη καλά από ένταση για αυτά που παίζω.Και η βρώμα του μου αρκεί.

 

Fuzzz Offff!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ θα τσεκάρω τιμές  και στα  δύο .Προτιμώ την βελτίωση του ήχου και όχι τόσο να έχω περισσότερη ένταση ,Ειναι ήδη καλά από ένταση για αυτά που παίζω.Και η βρώμα του μου αρκεί.

Μπορείς να μου στείλεις κάνα λινκ απο τομαν σε παρακαλώ.Δεν το κατέχω το θέμα που να εστιάσω πέρα από το μέγεθος του μεγάφωνου και τα βαττ αλλά με πια λογική;

Fuzzz Offff!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου στείλεις κάνα λινκ απο τομαν σε παρακαλώ.Δεν το κατέχω το θέμα που να εστιάσω πέρα από το μέγεθος του μεγάφωνου και τα βαττ αλλά με πια λογική;

 

Για το σωστό wattege ανάλογα με την ισχύ του ενισχυτή κυκλοφορούν διάφορες απόψεις.

Για να είσαι σίγουρος (ειδικά αν ο ενισχυτής παίζει σε γενναίες εντάσεις), κοίτα μεγάφωνα όχι μικρότερα από 30W που δίνει ο ενισχυτής σου, και φρόντισε να είναι και στα σωστά Ohm (νομίζω 8 στην περίπτωσή σου, το γράφει πίσω).

Τώρα σχετικά με την επιλογή καθαυτή... πρακτικά αδύνατο να ξέρεις τί θα προκύψει πριν κάνεις την εγχείρηση. Γενικώς θα έλεγα ότι τα περισσότερα κόκκινα της Eminence δε θα κακόπεφταν σε αυτόν τον ενισχυτή, αλλά όχι ότι έχω και κάτι εναντίον αυτού που λινκάρεις ή όποιου άλλου...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον είχα τον ενισχυτή και ήταν αξιοπρεπέστατος

Το στοκ ήταν το Celestion GP 80 τίποτα το ιδιαίτερο

Το άλλαξα με το tonker και ήταν μεγάλη η αλλαγή , απέκτησε  Headroom ένταση αλλά ταυτόχρονα κάπως σκληρές υψηλό μεσαίες και απομακρύνθηκε αρκετά από αυτό που λέμε vintage ήχο

Αν θέλεις vintage ήχο θα πας σε πιό κλασικές επιλογές πχ eminence Legend η Celestion G12T 75 - νομίζω αυτά φοράει ο απλός VOX

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον vc-15 10 χρονια.κρατησα το στοκ ηχειο μολις για κανα μηνα...πολυ πριμο για τα γουστα μου.εβαλα το eminence THE COPPERHEAD και δεν εχω ξανασκευτει αλλο τιποτα

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θέλεις vintage ήχο θα πας σε πιό κλασικές επιλογές πχ eminence Legend η Celestion G12T 75 - νομίζω αυτά φοράει ο απλός VOX

 

O AC30 φοράει κανονικά Celestion blue ,το πρόβλημα είναι ότι είναι μόνο 15 βαττ οπότε κινδυνεύουν και ότι είναι πιο ακριβά από τον....ίδιο τον Laney.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alnico φοράει η παλιά έκδοση στις νέες εκδόσεις έχει και Celestion G12 M Greenback για να πέσει και το κόστος :laugh:

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου