Προς το περιεχόμενο

Τρόποι συντήρησης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες απο την μικρή εμπειρία που έχω, ο καλύτερος τρόπος για να διατηρείται την κιθάρα/basso σε άριστη κατάσταση είναι, όταν τελείωσεις το παίξιμο με ένα χαρτομάντηλο(το καλύτερο κολοπαιπερ) να σκουπίσετε το σώμα,την ταστίερα και τέλος το μπράτσο.Προσοχή, όμως πολλές φορές μένουν διάφορα απο το χαρτί στην ταστιέρα και πρέπει να φύγουν.

 

Ε,και κάθε 15 να βάζετε κανένα http://www.thomann.de/gr/dunlop_formula_65.htm

http://www.thomann.de/gr/dunlop_formula65.htm

 

Πιστεύω να βοήθησα........... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ καλά κάνεις και προσέχεις την κιθάρα σου αλλα προσωπικά δε τα μπορώ αυτά τα στημένα.Δε θα πω τώρα θα παίξω και τώρα θα τη βάλω στη θέση της,τώρα θα κάνω practice,τώρα θα γράψω ένα κομμάτι και τώρα τελείωσα τη σκουπίζω και τη βάζω για ύπνο.Μπορεί μετα απο 5 λεπτά να θέλω να ξαναπαίξω...

Anyway sorry που σου χαλάω το topic αφού δε προτείνω κάτι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντήρηση που λεει ο φίλος αφορά κυρίως το φινίρισμα. Υπάρχουν βέβαια πολλοί που θέλουν τα όργανα να δείχνουν παλιά και φθαρμένα. Ανεξάρτητα με αυτό πάντως δεν είναι αναγκαίο να γίνεται αυτή η διαδικασία μετά από κάθε φορά που παίζεις. Και μια φορα στη 1-2 βδομάδες πιστεύω είναι αρκετή. Μη λιώσουμε το χρώμα από το πολύ τρίψιμο στο τέλος...;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις σε παλαιότερες Θ.Ενότητες.

Αξίζει να τις αναζητήσετε, θα βρείτε πολλά ενδιαφέροντα tips.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα συμφωνήσω με τους Clouseau και Vrass.

EDIT: Δεν πρόλαβα να συμφωνήσω και με τον Lost_Highway :lol:

 

Δεν σκουπίζω τις κιθάρες παρά μόνο αν έχω ιδρώσει παίζοντας και έχουν πάνω σταγόνες. Εννοείται ότι βασικό είναι να την αφήσουμε να στεγνώσει έξω από τη θήκη για να μην εγκλωβίσουμε μέσα την υγρασία.

Κανονικά υποτίθεται ότι πρέπει να σκουπίζουμε κατά βάση τις χορδές για να κρατήσουν περισσότερο αλλά έτσι κι αλλιώς τις αλλάζω συχνά.

 

Κατά τη γνώμη μου η φθορά της κιθάρας συνήθως γίνεται σε δόσεις. Ένα χτύπημα, μια πτώση, μία γρατζουνιά....

 

Η συναγή που ακολουθώ είναι:

1. Αποφυγή έκθεσης σε extreme συνθήκες / υγρασία/ζέστη /κρύο /ήλιος/βροχή.

2. Κουρδισμένες στον τόνο τους πάντα και σεταρισμένες σωστά.

3. Βρίσκονται ή στη θήκη τους ή στα χέρια μου. (ΟΚ, ή στα χέρια κάποιου άλλου). Όχι στον καναπέ, ούτε στο πάτωμα, ούτε ακουμπισμένες στον τοίχο ή στον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τηρω τα παρακατω και δεν εχω προβλημα.

 

1)η κιθαρα να βρισκεται η στην θηκη η στα χερια μου

 

2)οι χορδες να ειναι παντα καινουριες και το πολυ 1 ωρα παιγμενες πριν το live

 

3)παντα κουρδισμενη και σεταρισμενη

 

4) μετα απο 12 ωρες παιξιματος αλλαζω τα καντινια και μετα απο 24 αλλαζω ολο το σετ- η αλλαγη χορδων γινεται , βγαλε μια-βαλε μια.superfunk rules :wink:

 

5)στην αλλαγη του σετ , περναω το μπρατσο (rosewood) ενα χερι αμυγδαλελαιο -απο το φαρμακειο- αλλοιφωντας το με την ακρη του δαχτυλου μου ετσι ωστε να παει σε ολη την ταστιερα.

 

6)σκουπιζω με ενα κομματι φανελλα αθλητικη ασπρη -πλυμενη ενοειται 8O - τριβω καλα ωστε να φυγει η βρωμια που πλησιαζει τα ταστα.

 

7) κατ οπιν σκουπιζω καλα με μια αλλη φανελλα και αν χρειαστει κανω με υπερβολικα ψιλο - τοσο που να διαλυεται σχεδον- συρμα κατσαρολας οποια ταστα ειναι "μαυρισμενα".(αυτο συμβαινει μια φορα στο 3μηνο)

 

8)αφου τσεκαρω οτιδηποτε βιδο-ειδες / παξιμαδο-ειδες θελει σφιξιμο η φτιαξιμο , αλοιφω ολο το σωμα παντου με την κρεμα της ghs.κρεμαω την κιθαρα απο το nut και κανω 1 τσιαγαρακι "αλωνιζοντας" το noiz 8)

8)σκουπιζω καλα το σωμα -η κρεμα εχει πηξει και εχει στερεοποιηθει- βγαινει πανευκολα παιρνοντας μαζι της ολας τις δαχτυλιες-βρωμιες-υπολειμματα sambuca molinari κλπ.

 

9) περναω χορδες

 

και

 

10) βγαζω απο το συρταρι το "χρυσο αρθρο του σεταπ" by superfunk και με υφος αναγνωσης εκκλησιαστικου κειμενου, το εφαρμοζω κατα γραμμα.

 

 

(μετα απ ολα αυτα ντυνομαι - χτυπαω ζελε στο μαλλι , και παω στα μπουζουκια για δουλιτσα....γκουχ γκουχ 8) 8) :lol: χμ....!!!!! 8O :wink:)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα!!!

 

μια φανελλα υπαρχει ΠΑΝΤΑ στην θηκη για ολοσωμο σκουπισμα μετα το παιξιμο.

 

σκουπιζω...παντου....μμμμ!

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HELLO.(Καινουργιος) Εγω παλιότερα καθαριζα με Overlay!!! Ξερω ξερω ειμαι τρομπας!!!

Μετα εμαθα ότι τα λουστρα που έχουν οι κιθαρες είναι διαφορετικα από αυτά που έχουν τα επιπλα. Ισχυει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλως σε βρήκαμε mick77. Τα φινιρίσματα - βερνίκια δεν είναι όλα ίδια.

Να υποθέσω ότι δεν έπαθες και καμία ζημιά από το overlay έτσι δεν είναι? :lol: :lol: :lol:

Δεν είναι -δα- και νέφτι :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σου πω την αληθεια απλα σκούρυνε λίγο το χρωμα.Ευτηχως τα πειράματα έγιναν σε μια παλια κλασσική κιθαρα που ειχα. Και σε μια ηλεκτρικη που εφτιαξα μονος μου. Ευτηχως που απεκτησα στα γεραματα Stratocaster!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου