Προς το περιεχόμενο

Θέμα γείωσης (;) σε πικάπ


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω ένα πικάπ stanton T55usb, το οποίο συνδέω με rca σε μιά μικρή αναλογική κονσόλα yamaha σειράς MG και αυτή με τη σειρά της με xlr σε αυτοενισχυόμενα ηχεία wharfedale

 

Το πρόβλημα: την ώρα που ακούς μουσική, σε άτακτα διαστήματα και όχι συχνά, θα ακούσεις ένα εξαιρετικά δυνατό spike (σαν μιά μίνι ηχητική έκρηξη - ξέρω, δεν είναι η καλύτερη περιγραφή) για ένα χιλιοστό του δευτερολέπου και μετά όλα θα συνεχιστούν κανονικά. 

 

Μπορεί να μην ακούγεται τεράστιο ως πρόβλημα (και δεν είναι), αλλά προ ημερών μου δημιούργησε ένα καλό ακουστικό τραύμα που ακόμα δεν έχει επουλωθεί παρά την αγωγή του ΩΡΛ, καθώς βρέθηκα μπροστά στο tweeter την λάθος στιγμή.

 

Δεδομένου πως το πικάπ δεν έχει το καλώδιο γείωσης που έχουν άλλα, γνωρίζει κανείς τι θα μπορούσα να κάνω για να λύσω το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ

Επεξεργασμένο από stamkosk

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μια και η yamaha απ' ότι θυμάμαι δεν διαθέτει phono stage, συνδέεις λογικά το stanton σε μια line είσοδο της παίρνοντας από την line έξοδό του (την οποία επιλέγεις με switch)... κατά συνέπεια χρησιμοποιείται ο εσωτερικός του phone pre και σε τέτοιες περιπτώσεις "κανονικά" δεν χρειάζεται γείωση μεταξύ της πηγής και της κονσόλας...

 

η έλλειψη γείωσης σε ένα πικάπ, συνήθως δημιουργεί κυρίως συνεχές "βουητό" (hum)...  τα στιγμιαία noise spikes πάλι, συνήθως έχουν ως πηγή κάποιο ac μοτέρ (ψυγείο, ανεμιστήρα κλπ)...

 

να σου πει κάποιος όμως και μάλιστα εκ του μακρόθεν τις (ακριβώς) πταίει στην δική σου περίπτωση το κόβω δύσκολο... και αν το πετύχει μάλλον θα οφείλεται σε μαντεψιά (κάποιος "ειδικός" επί του ρεύματος εδώ ίσως μας διαφωτίσει περαιτέρω)...

 

καλώς ή κακώς, κλασικά δια της ατόπου θα πρέπει να αναζητήσεις την λύση (αλλάζεις θέσεις σε πρίζες, πολύπριζα, θέσεις καλωδίων και διαδρομές τους που ενδεχομένως τρέχουν παράλληλα κλπ)... μπορείς ενδεχομένως και να χρησιμοποιήσεις ένα καλώδιο όπως το παρακάτω που θα κολλήσεις με ταινία σε μεταλλικό μέρος του σασί αμφοτέρων πικάπ και κονσόλας, αλλά μάλλον περισσότερο για να αποκλειστεί κι αυτή η περίπτωση...

61ACidPauL._SL1224_.jpg.1c65e87791912414292218612f9bb1ec.jpg

 

7 ώρες πριν, stamkosk είπε

Μπορεί να μην ακούγεται τεράστιο ως πρόβλημα (και δεν είναι), αλλά προ ημερών μου δημιούργησε ένα καλό ακουστικό τραύμα που ακόμα δεν έχει επουλωθεί παρά την αγωγή του ΩΡΛ, καθώς βρέθηκα μπροστά στο tweeter την λάθος στιγμή.

 

δυστυχώς Σταμάτη (να υποθέσω) και ακούγεται και είναι πρόβλημα... και για την υγεία σου (περαστικά παρεμπιπτόντως) αλλά και για τα μηχανήματά σου (τα tweeter σου ας πούμε κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή όσο συνεχίζεται η κατάσταση)... καλό λοιπόν είναι να μην παραβλέψεις την αναζήτηση της όποιας λύσης....

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, stamkosk είπε

Καλές μουσικές, Κώστας

 

σόρυ ρε Κώστα για τα βαφτίσια... το stam με παρέσυρε...🙂

 

Νίκος

  • Χαχα 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ωχ... τώρα πρέπει να σου πάρω και λαμπάδα για το Πάσχα; 😄

  • Χαχα 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά άμα είναι να γίνει η δουλειά, να γίνει σωστά. Κόλλησε πάνω της έναν Fender super reverb, έτσι για το καλό...🤣

  • Χαχα 1

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου