Προς το περιεχόμενο

Pod 2 γνώμες και συζήτηση...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω θα κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου και θα πω οτι το POD2

εχει χειροτερης ποιοτητας AD/DA converters με αποτελεσμα να εχει χαμηλοτερη δειγματοληψια, χειροτερη ποιοτητα

------------->και ηχο που ακουγεται πιο φυσικος! Ενω το ΧΤ ειναι ψηφιακουρα.:

γνωμη μου επειδη εχα και τα δυο. :wink:

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω θα κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου και θα πω οτι το POD2

εχει χειροτερης ποιοτητας AD/DA converters με αποτελεσμα να εχει χαμηλοτερη δειγματοληψια' date=' χειροτερη ποιοτητα

------------->και ηχο που ακουγεται πιο φυσικος! Ενω το ΧΤ ειναι ψηφιακουρα.:

γνωμη μου επειδη εχα και τα δυο. :wink:[/quote']

 

μα οσο καλυτερη η δειγματοληψια τοσο πιο φυσικο το αποτελεσμα η κανω λαιθος :?:

αλλιως ολα τα AD/DA θα ηταν 16bit και οχι 24bit κ 32bit

 

btw κ εγω συμφωνω οτι το 2 ακουγοταν στα αυτια μου καλυτερα

αυτος ειναι κ ο λογος φανταζομαι που η line 6 το παραγει ακομα σε παραλλαγες του

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου και θα πω οτι το POD2

εχει χειροτερης ποιοτητας AD/DA converters με αποτελεσμα να εχει χαμηλοτερη δειγματοληψια' date=' χειροτερη ποιοτητα

------------->και ηχο που ακουγεται πιο φυσικος! Ενω το ΧΤ ειναι ψηφιακουρα.:

γνωμη μου επειδη εχα και τα δυο. :wink:[/quote']

 

Μάλλον δεν έχει σχέση οι χειρότερης ποιότητας a/d convertors με το ότι ακούγεται πιο φυσικό, έτσι; Ίσως να έτυχε, ή απλά να ακούγεται σε εσένα πιο φυσικό.

 

και άποψή μου είναι ότι η Line6 εξακολουθεί να το βγάζει το 2 σαν μια φθηνή εναλλακτική του Podxt (όπως κάνουν και όλες οι εταιρίες δλδ), παρά για το ότι ακούγεται πιο φυσικό.

 

Από την άλλη αν ισχύει αυτό που λέτε, ίσως τελικά και να το προτιμήσω από το podxt ή το tonelab (αν και μου φαίνεται να καταλήγω στο τελευταίο τελικά! )

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια όπως έλεγε και η Μικρασιάτισσα γιαγιά μου ακούστε ένα θεματάκι που έφτιαξα για να καταλάβετε την ποιότητα του ήχου...

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Lampiris/LAMPROS_Gilmour_Like.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, τώρα μπορώ να πώ πως έχω μπερδευτεί για τα καλά... :-P

 

Επίσης κάποιος μου είπε οτι ένας φίλος του είχε το Pod (χωρίς να ξέρω αν ήταν το 2 ή το 1 ή το ΧΤ) και το πούλησε γιατί με το footswitch είχε πρόβλημα μικρο-καθυστέρησης απο τον ένα ήχο στον άλλον...Ισχύει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω το footswitch γιατί δεν το χρησιμοποιώ live και δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, αλλά εάν ισχύει κάτι τέτοιο θα το βρείς μέσα στην σελίδα της Line6 γιατί όλο και κάποιος θα το έχει αναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα line6 αλλά και τα v-amp αργούν στην αλλαγή του ήχου όταν πηδάς από ενισχυτή σε ενισχυτή

δηλαδή όταν από έναν ήχο που έχει modern hi gain πάω στον σε έναν άλλο που έχει treadplate

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όταν έχει τον ίδιο ενισχυτή και το μόνο που αλλάζεις είναι το εφέ τότε δεν καθυστερεί καθόλου?

 

Και πάλι όμως λίγο μαμακία μου φαίνεται γιατί υποτίθεται πως αυτό είναι το θετικό του Pod...Οτι μπορεί να "ελλίσεται"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όταν έχει τον ίδιο ενισχυτή και το μόνο που αλλάζεις είναι το εφέ τότε δεν καθυστερεί καθόλου?

 

Και πάλι όμως λίγο μαμακία μου φαίνεται γιατί υποτίθεται πως αυτό είναι το θετικό του Pod...Οτι μπορεί να "ελλίσεται"...

 

καλα μην φανταστεις

δεν προκειται για δευτερολεπτα

μερικα ms ειναι το ''κενο''

και το gt-8 που εχω κανει τα ιδια (εκτος απο προυποθεσεις (π.χ σταθερο pre-amp reverb κ delay)

 

κ ο vetta παλι τα ιδια (εχει ενα κενο 40-60 ms)

 

οποτε αυτο δεν ειναι κατι που θα πρεπει να σε παραξενευει

 

το μονο που ισχυριζεται οτι εχει τον πλεον ελαχιστο χρονο για αλλαγη preset ειναι το zoom g9.2tt (λεει οτι εχει 8ms)

Προσωπικα δεν το χω ακουσει ομως...

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου