Προς το περιεχόμενο

Θυμάστε καθόλου τις κασέτες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά τις έχω συνδυάσει με την ελεύθερη διακίνηση μουσικής μιας και ήταν από τα πρώτα φθηνά αποθηκευτικά μέσα.

Αντέγραφες μουσική και τη διακινούσες χέρι χέρι. Παλαιοτέρα ήταν και ο μοναδικός τρόπος να βρεις μουσικά ακούσματα που δεν εμπορευόντουσαν τα εγχώρια μαγαζιά.

Ολόκληρες γενιές και underground σκηνές βασίστηκαν σε αυτό το μέσο, την παλιά θορυβώδη κασέτα.

 

Ποιος δεν θυμάται τα παλιά αναλογικά τετρακάναλα, τα οποία έκαναν προσιτό το multitracking σε ευρύ κοινό;

Τρέχω να προλάβω ένα αναλογικό τετρακάναλο της Tascam (πλέον όλα τα αναλογικά portastudios είναι discontinued) γιατί όταν ήμουν πιτσιρικάς και το κοίταζα στις βιτρίνες ξεπερνούσε τις 300.000 δραχμές ενώ εγώ έπαιζα μουσική με αυτοσχέδιες κιθάρες.

 

Tapedeck.org

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ απόλυτα με τις σκέψεις του toneless. Επίσης (κάπου στα 80ς) υπήρχαν αρκετοί έλληνες ανεξάρτητοι μουσικοί που διακινούσαν το προϊόν της εργασίας τους χέρι-χέρι με τη βοήθεια μίας κασέτας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος δεν θυμάται τα παλιά αναλογικά τετρακάναλα' date=' τα οποία έκαναν προσιτό το multitracking σε ευρύ κοινό;[/quote']

 

1994...Yamaha MT100II...ακόμα το έχω, ακόμα δουλευει...απο τις καλύτερες αγορές που εχω κανει... 8O

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκινητικό τόπικ, αν και γω πρόλαβα τις κασσέτες "στα τελειώματά" τους. Θυμάμαι στο γυμνάσιο-λύκειο που όταν κάποιος απ' την παρέα αποκτούσε ένα καινούριο cd, έπρεπε να περάσει απ' όλους για να γραφτεί.

 

Θυμάμαι και το Sony Walkman μου με το οποίο πέρασα άπειρες ώρες. Stop-rewind για να ξανακούσω το fear of the dark... :P

 

 

Με το tape trading δεν είχα ασχοληθεί ποτέ, όμως.

 

Πάντως τις κρατάω ακόμα. Έχω αρκετές τέτοιες:

TDK_D90-thumb.jpg

 

Μεγαλώνουμε... :cry:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι και το Sony Walkman μου με το οποίο πέρασα άπειρες ώρες. Stop-rewind για να ξανακούσω το fear of the dark... :P

 

Lol, εμένα το πρώτο μου walkman δεν είχε καν rewind! Ήταν από τα κλασσικά φτηνά που είχαν μόνο stop, play και fast forward, οπότε για να ακούσω ξανά το ίδιο κομμάτι έπρεπε να γυρίσω την κασέτα, να πάω μπροστά και μετά να την ξαναγυρίσω μπας και πέτυχα το σωστό σημείο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κασσετες...Τις εχω σχεδον ολες ακομα,ειναι πανω απο 400 συνολικα

διασκορπισμενες σε διαφορα μερη του σπιτιου.Πολυ ανωτερη ποιοτητα

απο τα mp3,αυτη η αναλογικουρα που υπηρχε στην κασετα με εκανε

να αγαπησω μουσικες..Ηταν πιο μινιμαλ η μουσικη,πιο.."χειροπιαστη".

Τωρα με τα mp3 εχεις τοσα gB που δεν ειναι ευκολο να ακουσεις εναν

δισκο-ποσο μαλλον ενα concept album,και να το προσεξεις..

+1.000 ωραιο θεμα toneless! :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου