Προς το περιεχόμενο

Recording VST ins. with Ableton Live


LPF~freQ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi to all!

  • Όταν κανω rec ενα VST στο Live (ξέρετε το εχω προγραμματίσει σε midi και το κάνω audio σε άλλο clip...) το audio clip δεν είναι sync.. με απλά λόγια έχει latency! Ξέρετε πως το διορθώνω???

 

Thanks!

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να φταει η καρτα ηου σου.Τι καρτα εχεις?

Δοκιμασες να μετακινησεις τους warp markers για να συχγρονισεις το κομματι που εγραψες με το μιντι κλιπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια EMU 0404. --->Λέω εγώ τώρα...λογικά το Live δεν θα έπρεπε να έχει ένα αλγόριθμο ο οποίος θα υπολογίζει το latency του κάθε VST ins ώστε να ''καθυστερεί'' όσο χρεάζεται; Εξάλλου η όποια αναγκαία υστέρηση, εμένα, δεν με απασχολεί αφού δεν κάνω rec ''real time'' πχ: παίζοντας κάτι από το midi keyboard μου. (...επλίζω να καταλάβατε τι εννοώ!) --> Το πιθανότερο είναι οτι με τους warp markers θα το φέρω στα ίσια του και εκτός αυτού υπάρχουν και άλλοι τρόποι να το κάνεις...αλλά...το θέμα είναι οτι κάτι δεν δουλεύει σωστά!

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ νομίζω πως όχι...θα το είχα παρατηρήσει..λογικά! Θα κάνω μια δοκιμή να δώ τι παίζει γιατί έχω καιρό να ανοίξω το Cubase...Α! και μιας και έπιασα στο στόμα μου ( 8) ) το Live (Ableton)... εχθές ήμουν σ'ένα psy-trance party στο Φώς στη Ιερά οδό! Λοιπόν ένα από τα acts (Mr Peculiar) έπαιζε live με το Live (Ableton :wink: ), Win Xp και μια M-Audio usb...κοντά στο 30 λεπτο κολλάει η audio engine του Live -WOW!- και απ'ότι κατάλαβα ούτε με reset έστρωσε! Ευτυχώς ο τύπος είχε και cd μαζί του! Η πλάκα είναι οτι παραλίγο να πληρώσω εγώ τη νύφη γιατί νόμιζαν οτι τον έκλεισα εγώ! PS: Είχαμε και ωραία πράγματα στο stage Korg Ms2000, Roland JP8080, Nord Lead 3..μου τρέχαν τα σάλια!

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα -μάλλον παρατήρησα- τρόπο να μειώσω αισθητά την όποια καθυστέρηση. Λοιπόν... αν θέλεις να κάνεις rec πχ: σε μια λούπα, την αφήνεις να παίζει κανονικά και οταν είσαι ''έτοιμος'' απλά πατάς rec! Αν ξεκινήσεις ταυτόχρονα playback και rec παρουσιάζει τριπλάσιο latency.....τώρα δεν ξέρω αν αυτό γίνεται μόνο στο pc μου! 8) CU!

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου