Προς το περιεχόμενο

11άρες αλλά σε τι κούρδισμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aκουστε και την περιπτωση μου σχετικη ειναι με το thread:

Απο τοτε που topwrap-αρω τη lespaul μου (και βελτιωσα τον ηχο 200%) αναγκαζομαι να χρησιμοποιω 11-52 γιατ αλλοιως εχω fretbuzz.Ομως οι 11 αν και μου καθονται οκ στα χερια μου επηρρεαζουν-μουντιζουν το tone (οι 52-42 στις τυλιχτες).

Σκεφτομαι αν υπαρχουν καποιες χορδες που να εχουν αυξημενη ταση σε σχεση με το μεγεθος.

Καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι 5 σκέψεις που μου έρχονται είναι

1. Αφού ανέβασες gauge μπορείς να χαμηλώσεις λίγο τους μαγνήτες χωρίς να χάσεις σε πλάτος σήματος σε σχέση με πριν. Μπορεί και να ισορροπήσει λίγο η μουντάδα.

2. Οι γνωστές ρεμεδίες...λίγο σήκωμα το action και λίγο ακόμα relief.

3. H ποσότητα που καθορίζει την τάση για κάθε χορδή είναι η μάζα ανά μονάδα μήκους. Πιο χοντρές χορδές, έχουν περισσότερα γραμμάρια για δεδομένο μήκος και άρα χρειάζονται περισσότερη τάση. Χορδές από βαρύτερο υλικό (στο δεδομένο gauge) θα μπορούσαν να χρειάζονται μεγαλύτερη τάση.

4. Μία LP οφείλει να μπορεί να παίζει με 11ρες χωρίς buzzzzzz.zzzzz

5.

Απο τοτε που topwrap-αρω τη lespaul μου (και βελτιωσα τον ηχο 200%)....

¶μα δεν κόψεις περίπου 180% , θα σου πω ότι χρησιμοποιώ χορδές από απεμπλουτισμένο ουράνιο. :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκουστε και την περιπτωση μου σχετικη ειναι με το thread:

Απο τοτε που topwrap-αρω τη lespaul μου (και βελτιωσα τον ηχο 200%) αναγκαζομαι να χρησιμοποιω 11-52 γιατ αλλοιως εχω fretbuzz.Ομως οι 11 αν και μου καθονται οκ στα χερια μου επηρρεαζουν-μουντιζουν το tone (οι 52-42 στις τυλιχτες).

Σκεφτομαι αν υπαρχουν καποιες χορδες που να εχουν αυξημενη ταση σε σχεση με το μεγεθος.

Καμια ιδεα;

 

Τι είναι topwrap-αρω;;; :?

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harilatron,μετα το topwrap η ταση της 52,ειναι ιδια με την ταση της 46-48 πριν!

Περα απ το buzz που εχω αν βαλω 46aρες με topwrap,δεν μου αρεσει και το playbility,μου φαινεται πολυ νιανια(καταραμενη 24.75).

Αυτο περι τασης,μαζας,μηκος μου ειναι γνωστο,βασικα οταν ρωταγα για χορδες στο μυαλο μου ειχα μια κατασκευη τυλιχτης ...high density :lol: :lol:

Παντως αυτο περι αυξησεως sustain με το topwrap,που λεει στο Link δεν ειναι απολυτα ακριβες.Εγω θα ελεγα οτι αλλαζει ο χρακτηρας του sustain,decay,προς το πολυ καλητερο στα αυτια μου-γυρω στο 200%(οχι να μην μου πεις για τις χορδες ουρανιου :lol: :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ είχα βάλει 10αρες για να δοκιμάσω και μετά άλλαξα σε 9αρες γιατί δυσκολευόμουν στα σόλο....

Ενώ με τις 10αρες είχα σταθερό κούρδισμα ακόμη και με μεγάλα dive με το τρέμολο (2point) με τις 9αρες μετά από κάθε τραγούδι πρέπει να κουρδίζω... :(

 

Υπάρχει καμία λύση ;; ¨Η είναι φυσιολογικό λόγω μικρης τάσης των 9αρων ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρύθμισα το intonation....το μπράτσο μου φάνηκε ίσο..και δεν το πείραξα...επίσης το ύψος των χορδών ήταν οκ και δεν τάσταρε...

Τώρα τί άλλο ;; και μην μου πείτε να την πάω σε μάστορα γιατί δεν υπάρχει κανείς σε ακτίνα 70χλμ χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου