Προς το περιεχόμενο

11άρες αλλά σε τι κούρδισμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχει ακουστεί ότι ο Angus Young παίζει με 7άρες τώρα κατά πόσο είναι αλήθεια εγκώ ντέν ξέρει
μα καλα πως ειναι δυνατον τον ηχο του angus να τον βγαζουν 7ρες???

hell aint a bad place to be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Να ρωτήσω κάτι παιδικό?

 

Με 8άρες :(είχα βάλει μία μέρα σε μία strat να δω πως είναι) δεν μπορώ να παίξω συγχορδίες χωρίς να φαλτσάρουν κάποιοες χορδές από το πάτημα, το σήμα είναι αδύναμο, (με αποτέλεσμα να ακούγεται πιό έντονο το όποιο φύσημα) και ξεκουρδίζονται και πιο εύκολα λόγω χαμηλότερης τάσης.

 

Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα τελικά που θα κάνουν κάποιον να τις προτιμήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω επαιζα με 7αρες.. πριν 4 μερες αγορασα ενα σετ 10-52 d addario.μπορω να πω οτι ξενερωσα αφανταστα γιατι χαλασε ο ηχος κατα καποιο τροπο.(μου αρεσουν πολυ τα πριμα και καθολου τα μπασα) εναι και λιγο πιο δυσκολο να συμηθισω να παιζω bare

o hope, no life, just pain and fear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει ακουστεί ότι ο Angus Young παίζει με 7άρες τώρα κατά πόσο είναι αλήθεια εγκώ ντέν ξέρει
μα καλα πως ειναι δυνατον τον ηχο του angus να τον βγαζουν 7ρες???

 

7άρες 8O 8O 8O

 

Τι λέτε ρε παιδιά!

 

O Angus έχει παίξει από 10άρες έως 12άρες αλλά νομίζω την τελευταία δεκαετία κρατάει 11άρες. Ο Malcolm έχει 12άρες στη Gretsch του.

 

Με 8άρες παίζει ο Malmsteen αλλά 7άρες πάει πολύ ρε παιδιά...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω επαιζα με 7αρες.. πριν 4 μερες αγορασα ενα σετ 10-52 d addario.μπορω να πω οτι ξενερωσα αφανταστα γιατι χαλασε ο ηχος κατα καποιο τροπο.(μου αρεσουν πολυ τα πριμα και καθολου τα μπασα) εναι και λιγο πιο δυσκολο να συμηθισω να παιζω bare

 

Τι περίμενες; Πήγες απ'το άσπρο στο μαύρο απ'τη μια στιγμή στην άλλη! Βάλε 9άρες για κανένα εξάμηνο και μετά άλλαξε σε 10άρες.

 

Ή βάλε πρίμες από 9άρες και μπάσες από 8άρες ή το ίδιο με 10 και 9.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ηξερα αυτο που με περιμενε απλα θελω να δυναμωσουν τα δαχτυλα μου και πρωτα ο θεος σε κανα μηνα που θα ξανα αλλαξω θα βαλω λεπτες γιατι θα το παρω σοβαρα το θεμα..

o hope, no life, just pain and fear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι παιδικό?

 

Με 8άρες :(είχα βάλει μία μέρα σε μία strat να δω πως είναι) δεν μπορώ να παίξω συγχορδίες χωρίς να φαλτσάρουν κάποιοες χορδές από το πάτημα' date=' το σήμα είναι αδύναμο, (με αποτέλεσμα να ακούγεται πιό έντονο το όποιο φύσημα) και ξεκουρδίζονται και πιο εύκολα λόγω χαμηλότερης τάσης.

 

Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα τελικά που θα κάνουν κάποιον να τις προτιμήσει?[/quote']

 

Πολύ πιο άνετες στο παίξιμο ίσως για κάποιον που έχει αδύναμα εκ φύσεως δάχτυλα :wink:

 

Και ο Billy Gibbons παίζει με 8άρες :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Να ρωτήσω κάτι παιδικό?

 

Με 8άρες :(είχα βάλει μία μέρα σε μία strat να δω πως είναι) δεν μπορώ να παίξω συγχορδίες χωρίς να φαλτσάρουν κάποιοες χορδές από το πάτημα' date=' το σήμα είναι αδύναμο, (με αποτέλεσμα να ακούγεται πιό έντονο το όποιο φύσημα) και ξεκουρδίζονται και πιο εύκολα λόγω χαμηλότερης τάσης.

 

Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα τελικά που θα κάνουν κάποιον να τις προτιμήσει?[/quote']

 

Πολύ πιο άνετες στο παίξιμο ίσως για κάποιον που έχει αδύναμα εκ φύσεως δάχτυλα :wink:

 

Και ο Billy Gibbons παίζει με 8άρες :wink:

 

Κάτι σαν τις παιδικές μπασκέτες - τις χαμηλές? :lol: :lol: :lol:

Νόμιζα ότι είχε κάποια σχέση με το πως ακούγονται τα υπερ-μεταλιάρικα γκάζια.

 

Πέραν της πλάκας, έπαιζα πολλά χρόνια με 9ρες επειδή με για τέτοιες ήταν σεταρισμένη η πρώτη κιθάρα που αγόρασα. Συνήθισα με αυτές και ότι κιθάρα έπαιρνα έβαζα 9άρες θεωρώντας ότι το bend θα είναι δύσκολο με βαρύτερες. Κάποια στιγμή έβαλα 10άρες και νομίζω προσαρμόστηκα σε 2-3 μέρες.

Πράγματι όμως....bend 2 τόνων με 10άρες θέλει να βάλεις δύναμη....με 9άρες γίνεται σχεδόν ..μόνο του. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα γολύ καιρό 11άρες.Ωραίος όγκος μεταλιές κλπ, αλλά όταν ξανάβαλα 9άρες με βόλεψαν πάρα πολύ στα καθαρά.Τα μπαρέ ακούγονται ολοκάθαρα κλπ.

Σκέφτομαι να βάλω 10άρες για να έχω κάτι ανάμεσα σε 9άρεςκαι 11άρες αλλά βαριέμαι όλη τη διαδικασία για το τρέμολο και δεν ξέρω αν θα αντέχει και την πίεση το tremol-no :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου