Προς το περιεχόμενο

προβλημα fender κατα το κουρδισμα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!! Στην fender κιθαρα μου αλλαξα χορδες (από 0.10 σε 0.11) και καθως κουρδιζω σηκωνεται η γεφυρα. (σαν να πιεζω το τρεμολο) .Προφανώς χρειάζεται κάποιο σεταρισμα λόγω αλλαγής μεγέθους των χορδών …Έχετε να μου δωσετε κάποιες οδηγιες …η θα χρειαστει να την δωσω εξω;

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

http://www.fender.com/support/stratocaster.php

 

φυσικα και θα ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να την δωσεις εξω.ακομα και ενας καθυστερημενος ...πιθηκας  ;D με γαντια του μποξ μπορει να σεταρει ενα τρεμολο στρατ ;D ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.fender.com/support/stratocaster.php

 

φυσικα και θα ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να την δωσεις εξω.ακομα και ενας καθυστερημενος ...πιθηκας  ;D με γαντια του μποξ μπορει να σεταρει ενα τρεμολο στρατ ;D ;D ;D ;D

 

Ξέχασες το μαντήλι στα μάτια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να ανοιξεις το πισω καπακι και να "σφιξεις" λιγο τα ελατηρια....

...αν χρειαστει προσθετεις και κανενα.

Πχ αν εχει τρια μπορεις να βαλεις 4... αλλα δεν νομιζω να χρειαστει.

 

Η ταστιερα πως συμπεριφερθηκε? Ειναι οκ? Με τις πιο χοντρες χορδες ισως "ηρθε" προς τα μπροστα... τοτε θα χρειαστεις ρυθμιση truss-rod. Δεν ειναι τιποτα... θελει λιγο προσοχη...

Αν νιωθεις οτι ειναι δυσκολα ολα αυτα, ισως την πας σε κανενα "εξω".

Αλλα αν εχεις υπομονη και θες να μαθεις θα βρεις αρκετη βοηθεια εδω.

 

EDIT: με προλαβανε αλλοι  ;D

Οπως βλεπεις τα πραματα ειναι ευκολα και η βοηθεια "γρηγορη" και "αναλυτικοτατη" ....με ενα link!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!! Στην fender κιθαρα μου αλλαξα χορδες (από 0.10 σε 0.11) και καθως κουρδιζω σηκωνεται η γεφυρα. (σαν να πιεζω το τρεμολο) .Προφανώς χρειάζεται κάποιο σεταρισμα λόγω αλλαγής μεγέθους των χορδών …Έχετε να μου δωσετε κάποιες οδηγιες …η θα χρειαστει να την δωσω εξω;

 

ευχαριστω!

 

Συνοπτικά: θα βγάλεις το πλαστικό κάλυμμα των ελατηρίων στο πίσω μέρος της κιθάρας και θα σφίξεις λίγο τις δύο βίδες που κρατάνε τη βάση τους. Θα κουρδίσεις και θα δεις που ''κάθεται'' η γέφυρα. Αν χρειαστεί θα επαναλάβεις ή θα κάνεις το αντίστροφο. Τι τρέμολο έχεις? Στο 2 point βρίσκω ότι η καλύτερη θέση είναι όταν το τρέμολο δεν πατάει στο σώμα της κιθάρας αλλά σηκώνεται κανά 2 - 3 χιλιοστά (floating). Το κλασικό εξάβιδο πολλοί το προτιμούν να πατάει στο σώμα. Μαζί με τα παραπάνω θα πρέπει να ρυθμίσεις το intonation και ίσως και τα αυλάκια του nut μιας και οι χορδές είναι πλέον παχύτερες και ίσως σκαλώνουν με τη χρήση του τρέμουλου (κλίνεται ;D). Το μανίκΗ δεν νομίζω να ακούσει τίποτα, αν ψάξεις όμως λίγο στο link του superfunk ή γενικότερα στο forum ή στο internet θα βρεις οδηγίες και για αυτό. Good luck ;) ;)

 

EDIT: Πανικός!! Προλάβετε να απαντήσετε ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καταρχήν σας  ευχαριστώ  όλους για την γρήγορη βοήθεια. Το θεμα την γέφυρας ηταν εύκολο το κατάλαβα από το link του superfunk  ..βέβαια χρειάσθηκε να βιδώσω πολύ τα ελατήρια πισω.

myster_maze δεν είμαι σίγουρος οτι σημαίνει να έρθει πιο κοντα η ταστιέρα αλλα δεν νομίζω πως συνέβη κατι τέτοιο .Τεο το intonation και τα nut τι είναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.βέβαια χρειάσθηκε να βιδώσω πολύ τα ελατήρια πισω.

 

δεν χρειαζονταν να το κανεις,απλα ΒΑΛΕ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΕΛΑΤΗΡΙΟ (οι 11αρες θελουν 4 ή 5 ελατηρια) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!! Στην fender κιθαρα μου αλλαξα χορδες (από 0.10 σε 0.11) και καθως κουρδιζω σηκωνεται η γεφυρα. (σαν να πιεζω το τρεμολο) .Προφανώς χρειάζεται κάποιο σεταρισμα λόγω αλλαγής μεγέθους των χορδών …Έχετε να μου δωσετε κάποιες οδηγιες …η θα χρειαστει να την δωσω εξω;

 

ευχαριστω!

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την αφησω ετσι με 3 ελατηρια .. σε περιπτωση που δεν βολευτω τις 11αρες θα παω παλι πισω στις 10αρες αλλιως βαζω και άλλο ελατηριο. Οι 11αρες είναι πιο χοντρες απ’οτι περιμενα ..δυσκολα τα bending. Εξαλλου υπαρχει καπιο προβλημα με τα 3 ελατηρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 11αρες είναι πιο χοντρες απ’οτι περιμενα ..δυσκολα τα bending.

Εάν κάνεις πολύ bending καλύτερα να κατέβεις στο 10 γιατί μεγαλώνοντας μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα στα δάκτυλά σου

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου