Προς το περιεχόμενο

προβλημα fender κατα το κουρδισμα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 5 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπερα σε ολους.Ξεθαβω το θεμα για να κανω κ εγω μια ερωτηση μιας που κ εγω εντοπισα ενα προβλημα κατα το κουρδισμα οπως λεει κ ο τιτλος του θεματος...

 

Το προβλημα μου ειναι το εξης απλο...κατα το κουρδισμα κυριως στη σολ και τη σι ακουγεται ενα "ding" και πεταει τη χορδη out of tune...τη δευτερη φορα κραταει...αλλα μετα απο καποιες ωρες παιξιματος που θα χρειαστει να ξανακουρδισω παιζει και να το ξανακανει...(οι χορδες δεν εχουν κανει overlap στο κουρδιστηρι ουτε αλλαξα gauge...10ρες Εrnieball μονιμως...) να θελει φτιαξιμο το nut η μηπως κατι παει στραβα στο gear του tuner???

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Μαγκώνουν' οι χορδές στο nut... Το είχα κι εγώ στην strat μου. Αν δεν το κάνεις ήδη (και πριν την πας σε μάστορα, δεν το θεωρώ απαραίτητο) δοκίμασε να βάλεις μέσα στο nut (στις εγκοπές) λίγο γραφίτη (ξύσε λίγο από ένα μολύβι). Προσωπικά, βάζω και λίγη βαζελίνη, τ'αναμειγνύω δηλαδή. Μετά το γραφίτη, δεν είχα πάλι τέτοια προβλήματα. Βέβαια, επειδή χρησιμοποιώ πολύ το τρέμολο, χρησιμοποιώ το μείγμα αυτό σε nut, string tree (από κάτω) και γέφυρα (στη στήριξη των χορδών). Όπως και να έχει ξεκίνα με λίγο γραφίτη. Θα σου μαυρίσει βέβαια λίγο το nut, αλλά no big deal.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να σου πω οτι ειχα δοκιμασει να "γραψω" μεσα στα αυλακια του nut με μολυβακι....εφτιαξε αλλα προσωρινα...δεν εχω δοκιμασει το μειγμα που λες με βαζελινη-γραφιτη...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κι εμένα την πρώτη φορά είχε φτιάξει προσωρινά. Στη συνέχεια έξυσα το μολύβι για να... 'πέσει καλά' και μετά κατέληξα στο μείγμα. Κάτι παρόμοιο κάνει κι ο John Cruz, τα ίδια λέει κι ο φίλος μας Carl Verheyen, κλπ. Δοκίμασέ το, θα στρώσει...  ;)

 

Edit: Δεν θεωρώ πως ξαφνικά δημιουργήθηκε πρόβλημα από τις χορδές. Λογικά, το 'lubricant' θα στρώσει την κατάσταση. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη σκεφτομαι....μηπως ολο αυτο το σκηνικο με τον γραφιτη και τη βαζελινη με την αλλαγη της θερμοκρασιας γινει στο τελος "πουρι" μεσα στα αυλακια του nut και κανει την κινηση της χορδης ακομα πιο δυσκολη....δηλαδη στην αρχη να κανει καλο αλλα μετα απο λιγο κακο...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ το ψαχνεις... ;D βαλε λιγο μολυβακι η βαζελινη στα αυλακια του Nut & τελειωσες.  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Check out την attached photo από την δικιά μου. Έτσι για να σου φύγει και η απορία  ;D

(Ε βαριέμαι να καθαρίζω το ... 'πουρί' πίσω από το nut. Στην δικιά σου πάρε μία μπατονέτα και κάνε την καινούρια :) )

 

P.S Μην βιαστείς να καθαρίσεις ό,τι περιττό υπάρχει εκτός nut. Παίξε λίγο μέχρι να 'κάτσει' και να γλυστράνε οι χορδές. Μετά καθάρισε ό,τι περιττό υπάρχει.

nut.thumb.JPG.9661bdf2a88ca0f2e395ede29c13f54e.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου