Προς το περιεχόμενο

Tι ειπε τωρα αυτος ο Vai;


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Eνα πολυ ενδιαφερον βιντεο απο τον Steve Vai...

Aυτο ομως για το οποιο πολυ θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας ειναι το εξης...Μεταξυ 1:12-1:21,ο κυριουλης αυτος λεει "για οτι με αφορα,εχω δυνατα σημεια σημεια και αδυναμιες.Δεν δουλευω τις αδυναμιες μου...τις αγνοω(!) και καλλιεργω τα δυνατα μου σημεια."

Λοιπον;Τα λεει καλα ο Mr.Vai η οχι;

Παντα ηθελα να ανοιξω αυτη τη συζητηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άσχετο (αλλά σχετικό).. ;D

 

Αυτός ήταν πριν απο 5 ημέρες εδώ για live?

Πήγε κανείς?

Πολύ στο ντούκου μου φαίνεται πέρασε, ούτε στο ημερολόγιο βλέπω κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ακούσει τον Vai να παίζει blues ; Αίσχος  ;) ;D ;D ;D

Αλλά από την άλλη, έχει αδυναμίες στην τεχνική του ;  ;) 

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλευω τις αδυναμιες μου...τις αγνοω(!) και καλλιεργω τα δυνατα μου σημεια."

Λοιπον;Τα λεει καλα ο Mr.Vai η οχι;

 

Καλά τα λέει αλλά δεν ισχύει για όλους. Μιλάει για τον εαυτό του και γενικά για κιθαρίστες που έχουν ήδη κατακτήσει ένα πολύ υψηλό επίπεδο. Υποθέτω ότι όταν κάποιος φτάνει εκεί, κάνει ενός είδους επιλογή για το τι θα δουλέψει από εκεί και πέρα και επικεντρώνεται σε αυτό, αφήνοντας στην άκρη άλλα.

 

Σημειωτέον βέβαια ότι όταν ο Vai μιλάει για αδυναμίες, δεν εννοεί ότι δυσκολεύεται να παίξει την ρε ματζόρε στην πέμπτη θέση ή ότι μπερδεύεται αν το κομμάτι είναι σι ύφεση  ;D. Οι αδυναμίες μας είναι αντίστοιχες του επιπέδου μας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει αλλά δεν ισχύει για όλους. Μιλάει για τον εαυτό του και γενικά για κιθαρίστες που έχουν ήδη κατακτήσει ένα πολύ υψηλό επίπεδο. Υποθέτω ότι όταν κάποιος φτάνει εκεί, κάνει ενός είδους επιλογή για το τι θα δουλέψει από εκεί και πέρα και επικεντρώνεται σε αυτό, αφήνοντας στην άκρη άλλα.

 

Συμφωνω αλλα ο τυπος μιλησε για(προφανως)τεχνικες αδυναμιες και οχι για μουσικες επιλογες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω αλλα ο τυπος μιλησε για(προφανως)τεχνικες αδυναμιες και οχι για μουσικες επιλογες...

 

 

Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι εγώ μίλησα για μουσικές επιλογές;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη μπερδευομαστε οταν ο Βαϊς ;D λεει αδυναμιες μαλλον εννοει οτι δεν μπορει να παιξει chicken picking τοσο γρηγορα οσο ο Brent Mason ,αντι για 456 νοτες το δευτερολεπτο που παιζει ο Brent αυτος παιζει μονο 454... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eνα πολυ ενδιαφερον βιντεο απο τον Steve Vai...

Aυτο ομως για το οποιο πολυ θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας ειναι το εξης...Μεταξυ 1:12-1:21,ο κυριουλης αυτος λεει "για οτι με αφορα,εχω δυνατα σημεια σημεια και αδυναμιες.Δεν δουλευω τις αδυναμιες μου...τις αγνοω(!) και καλλιεργω τα δυνατα μου σημεια."

Λοιπον;Τα λεει καλα ο Mr.Vai η οχι;

Παντα ηθελα να ανοιξω αυτη τη συζητηση...

 

Ειναι απλο φιλε μου μια και η ερωτηση ειναι "πως μπορεις να πετυχεις ".Αυτο που λεει ο ποιητης ειναι πως αν βρεις τι κανεις καλα και επικεντρωθεις σε αυτο....θα δημιουργησεις το προσωπικο σου στυλ και θα αποκτησεις περισσοτερες πιθανοτητες να αφησεις το αποτυπωμα σου.

 

Αυτο δεν σημαινει οτι οτι δεν κανεις καλα το παρατας απλα πρωτα επικεντρωνεσαι στο τι θες να πετυχεις και ολα τα αλλα ακολουθουν.Αν θες πχ να γινεις καλος blues παικτης και η αδυναμια σου ειναι πχ το sweeping τοτε στην ουσια δεν παιζει κατι αφου σχεδον ποτε δεν θα το χρειαστεις.Αν ομως τα bends σου ειναι ξεκουρδιστα τοτε υπαρχει σοβαρο προβλημα.Παντα λοιπον ξεκινας με το πως θες να ακουγεσαι και τα υπολοιπα κομματια του παζλ ενωνονται σιγα σιγα.

Πχ στο παραπανω παραδειγμα μπορει να παιζεις τα αρπισματα σου οχι sweeping αλλα με τα δαχτυλα σαν κλασσικος κιθαριστας.Αυτο σου δινει ενα ποιο ξεχωριστο ηχο και attack.Αντι να χτυπιεσαι λοιπον που το sweeping δεν σου βγαινει αβιαστα.....εξερευνησε την τεχνικη που ηδη χρησιμοποιεις γιατι αυτη η φαινομενική αδυναμια μπορει να σε κανει στην τελικη μοναδικο......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πούμε βέβαια, για να μην μπερδευόμαστε σίγουρα, ότι όταν ο Vai λέει αδυναμίες μόνο αν ρωτήσουμε τον ίδιο τι ακριβώς εννοεί θα μάθουμε. Όλα τα άλλα είναι εικασίες! 8)

 

 

Να προσθέσω πάντως ότι αν εγώ πχ είχα φτάσει σε αυτό το σημείο οικονομικά κυρίως αυτό που θα με ένοιαζε πιο πολύ θα ήταν να διατηρώ στην καλύτερη κατάσταση αυτό που ''πουλάω''.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου