Προς το περιεχόμενο

11άρες αλλά σε τι κούρδισμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mήπως είναι υπερβολικές oι 7χορδης?Για drop b ή drop c ή και κούρδισμα 7χορδης σε 6χορδη θα ήταν καλές,αλλά αν θες να ρίξεις την κιθάρα μόνο έναν τόνο πίσω πιστεύω και οι 10άρες την κάνουν τη δουλειά.

Αν κουρδίσεις σε C ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά jmonακο, όπως βολεύεσαι, βασικά εγώ είμαι ο ανώμαλος που δεν χρησιμοποιώ τα καντίνια στην κιθάρα συχνά... 8O

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδες μιας 7χορδης ειναι κατι αντιστοιχο με ενα baritone set χορδων (ή πιο απλα ενα set 13αρες).Μαλιστα εχω ακουσει κ παιξει μια Strat αμερικανα με 13 με super αποτελεσμα κ ογκο που θα ζηλευε καθε μεταλο-κιθαρα...

 

Τωρα απο προσωπικη εμπειρια με 11αρες πολυ ανετα ριχνεις σε D (μαλιστα το εχω δοκιμασει μεχρι κ σε Drop Β και το αποτελεσμα ειναι μια χαρα). Ολα αυτα εχουν σαν απαραιτητη προυποθεση ενα καλο set-up βεβαια!!

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έρχετε αλλαγή μαγνητών τα ρωτάω όλα αυτά

ο μάστορας αφου θα τους αλλάξει να μην βάλει και

χορδές ? να μην ρίξει και ένα σετάπ ?

 

ε εγώ να μην έχω ιδέα τι χορδές να του πω και που τις θέλω κουρδισμένες?

 

βασικά εγώ επειδή είμαι συνέχεια στο σόλο δεν θέλω χορδές τέρατα απλά να δώσουν όγκο

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν "εισαι συνεχεια στο σολο" τοτε δεν βλεπω το λογο να βαλει 11αρες...Anyway ειναι καθαρα δικο σου θεμα απο εκει και περα. Να δεις τι σε βολευει κ που θελεις τον τονο σου!

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κιθαριάρης μου έχει μια b.c. rich η οποία έχει 25,5" σκάλα και με τις δεκάρες σε ρε όπως σου είπα είναι κομπλέ. Πες του μάστορη να στην σετάρει έτσι.

Αν η κιθάρα σου έχει 24,75" σκάλα (θινκ γκιμπσον) τότε θα χρειαστείς 11αρες.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε 10αρες και καθαρισες. ουτε πολυ αδυναμες σαν τις 9αρες ουτε σκληρες σαν 11αρες. παντως υοαρχιυν και σετ περδεμενα με 10αρες τις χατω χορδες και οσο ανεβαινεις πανε σε 11αρες. ειναι καλο να πειραματιζεσαι αλλα εγω στο floyd rose δεν μου αρεσει να πειραματιζομαι και πολυ. ειναι μεγαλος μπελας. ακομη κι ενας μαστορας δεν σημαινει οτι θα σου το σεταρει τελεια ωστε να μη χρειαστει να το πειρεξεις και μονος σου. κι αυτο γιατι πεζοντας ωρα μονο μπορεις να καταλαβεις αν χανει, αν ξεκουρδιζεται ευκολα κ.α. γιατι αν ξεκουρδιζεται σημαινει οτι θελει ρυθμιση απο πισω στα ελατηρια και γενικα εχει πολλα κολπακια. με τα χρονια εχω μαθει να το σεταρω καλα αλλα και παλι το σκεφτομαι πολυ οταν ειναι να αλλαξω χορδες ή να δοκιμασω κατι καινουργιο.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συνέχεια είναι σχετικό

όταν είμαι με τη μπάντα δεν παίζω μόνο σόλο

αλλά όταν μελετάω, μελετάω σόλο

 

βασικά από χορδές με βλέπω στις 11άρες

 

μάλλον κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/dr_dimebag_dbg10_52.htm

ή

http://www.thomann.de/gr/dean_markley_2562_med_blue_steel.htm

 

τώρα το θέμα είναι ότι αν αρχίσω να παίζω με τα κουρδίσματα σωθήκαμε για αυτό ρωτάω ποιό είναι το ποιο συνηθισμένο κούρδισμα στις μεταλοκιθάρες με 11άρες (εκτός από τις γνωστές ανωμαλίες, απλά μια αλλαγή τόνου)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου