Προς το περιεχόμενο

11άρες αλλά σε τι κούρδισμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Για να μειωθεί το ξεκούρδισμα γενικώς, υπάρχουν όλοι οι γνωστοί τρόποι με τα μολύβια, τα δεσίματα των χορδών κλπ τα οποία δεν έχουν πολλή σημασία αν η κιθάρα έχει floyd rose.

 

Για να μειωθεί η ευαισθησία του pitch στην τάση της χόρδης όχι.

 

Η θεμελιώδης συχνότητα με την οποία ταλαντώνεται μία ελεύθερη χορδή είναι ανάλογη της ρίζας της τάσης της χορδής.

(π.χ. δείτε εδώ) http://www.hago.org.uk/faqs/formulae.html

 

Για δεδομένη χορδή και μήκος κλίμακας, όσο θέλουμε να ρίξουμε τον τόνο κατεβάζουμε αντίστοιχα (προσοχή : όχι ανάλογα) την τάση.

 

Δεδομένη αλλαγή στην τάση (ας την καλέσουμε ΔΤ) θα προκαλέσει αλλαγή στην τονικότητα (συχνότητα) την οποία ας καλέσουμε Δf. Η Δf είναι αντιστρόφως ανάλογη της ρίζας της τάσης (Τ). Αυτό μπορείτε να το δείτε παραγωγίζοντας τη σχέση που φαίνεται στο link και προσεγγίζοντας τα διαφορικά με πεπερασμένες διαφορες (Δf, ΔΤ).

 

Επομένως όσο πιο μικρή η τάση τόσο μεγαλύτερη η αλλαγή στη συχνότητα για δεδομένη μεταβολή της τάσης. Δηλαδή οι δεδομένες ανοχές από τα κλειδιά, από τα lock κλπ.....θα έχουν σοβαρότερες επιπτώσεις στην τονικότητα μιας χαλαρής χορδής.

 

Υπάρχει και κάτι ακόμα:

από E μέχρι F (στη μπάσα χορδή) είναι περίπου Δf=4.90 Ηz

από drop C (στην ίδια χορδή) μέχρι C# είναι περίπου Δf = 3.88 Ηz

Καθώς δηλαδή τα πιο μπάσα ημιτόνια είναι πιό κοντά μεταξύ τους (από άποψη συχνότητας) το ξεκούρδισμα ακούγεται ακόμη πιο έντονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεμελιώδης συχνότητα .......

 

Σωστοοοοοοοοοος.. :D Και εγώ αυτά τους λέω και με κοροϊδεύουν οι υπόλοιποι στο συγκρότημα.. :cry:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ωραία όλ αυτα. αλλα διαβάζω εδώ και 4 σελίδες για σετ χορδών 11-12-13 μεχρι και "πειραγμενο 14 είδα!

 

Θα θεωτηθώ πολύ ανώμαλος αν πώ ότι παίζω με 8αρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθένας με τα γούστα του και εγώ παίζω με 9άρες

για shredding πιστεύω ότι είναι καλύτερες οι λεπτές χορδές θα το δείξει ο χρόνος (ακόμα δεν έχω μεγάλη εμπειρία από συρματόσκοινα)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ωραία όλ αυτα. αλλα διαβάζω εδώ και 4 σελίδες για σετ χορδών 11-12-13 μεχρι και "πειραγμενο 14 είδα!

 

Θα θεωτηθώ πολύ ανώμαλος αν πώ ότι παίζω με 8αρες?

 

 

υπάρχουν.....8ρες ???? αλήθεια τώρα ???? 8O 8O

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου