Προς το περιεχόμενο

Making an Archtop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα επεσε πανω σε αυτα τα video που δειχνουν την κατασκευη μιας archtop απο το μηδεν 8O

Πολυ ενδιαφερον και με πολυ ομορφη μουσικη υποκρουση!!!

 

enjoy :D

:D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστουμε Stravrillian. Κορυφαία όλα τα βιντεάκια και φυσικά και όλες οι κιθάρες... Ειδικά η τελευταία (η cherry) είναι πανέμορφη!

 

Σ'ευχαριστούμε και πάλι που το μοιράστηκες μαζί μας.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω από τα σχόλια δίπλα στο βιντεάκι...

 

"In this video, Jimmy finishes bending the sides, and then he starts on the binding. You'll see him tapping on the guitar top to make sure it in tune, and you'll also see him preparing the guitar body for the spray room, where he applies the finish. Then he takes the whole body to the buffer."

 

Νομίζω ότι εννοείς το "tapping on the guitar top to make sure it in tune"... Κοινώς κοιτάζει αν είναι κουρδισμένο. (Μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια, έτσι λέει το σχόλιο). Μάλλον ελέγχει το αν έχει καλή ακουστική το ηχείο της κιθάρας. Δεν έχω περεταίρω γνώσεις για να βοηθήσω κι άλλο.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΥΣΙΚΑ και ελεγχει αν εχει καλη ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ,μη ξεχνας οτι ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ οργανο φτιαχνει ΟΧΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΥΣΙΚΑ και ελεγχει αν εχει καλη ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ' date='μη ξεχνας οτι ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ οργανο φτιαχνει ΟΧΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ :wink:[/quote']

 

Νομίζω ότι πιο σωστό είναι να πούμε ότι φτιάχνει ηλεκτρακουστικό όργανο. Δεν είναι αμιγώς ηλεκτρικό (μιας και έχει ηχείο) ούτε αμιγώς ακουστικό (μιας και έχει μαγνήτη ηλεκτρικής και όχι piezo). Όπως και να έχει τα archtop-semiacoustic και hollow body είναι πολύ ενδιαφέροντα όργανα από άποψη ήχου μιας και ο ήχος τους είναι ένα κράμα ηλεκτρικού και ακουστικού (στα καθαρά) και έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα χροιά στα βρώμικα (εντάξει δεν παίζεις και metal με αυτά) που τα κάνει να διαφέρουν από τα αμιγώς ηλεκτρικά (γι' αυτό και είναι μια κατηγορία μόνα τους, ή μάλλον παραπάνω από μια κατηγορίες :lol: ).

 

Βρε stavrilian αγόρι μου, δεν έχεις χορτάσει καβγάδες γι' αυτό το θέμα? Νέα επιχειρήματα δε νομίζω να υπάρχουν για καμία από τις δύο πλευρές. :lol: :lol: :lol:

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ σωστός.....:wink:

 

Δεν είναι κορυφαίο που ρυθμίζει το trussrod με το μάτι? :lol:

 

(Κι εγώ έτσι το κάνω τις περισσότερες φορές, αλλά αυτός μάλλον ξέρει κάτι παραπάνω... :lol: :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου