Προς το περιεχόμενο

SYNTH με σφυροδρέπανο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Συμφωνώ με το wasted sunsets ο οποίος συμφωνεί -κατά γράμμα- με τον Wow!.

 

Να προσθέσω όμως κάτι.

 

Στην ερώτηση "Τι γνώμη έχετε για τα στρατιωτικά εμβατήρια?", άλλες απαντήσεις θα πάρει ένα μέλος το οποίο απλά γύρισε από φαντάρος και άλλες ένα μέλος που είναι δηλωμένος χουντικός.

 

Ζητώ συγνώμη αν κούρασα με τα anti- guru rants στη "σατανολατρεία &... σαλατομαντεία" ( :lol: ), αλλά ο καθένας έχει τις αδυναμίες του.

 

 

EDIT: Θεωρώ ότι μπορεί να μείνει και ξεκλείδωτο το thread. Δεν έχουμε κλιμακούμενη ένταση. Γίνεται mini - απολογισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δ) Προσωπικά (και το λέω απερίφραστα) θεωρώ τη γενική ισοπέδωση που επιβάλλουν ορισμένοι πολύ πιο επικίνδυνη για τη σοβαρότητα του φόρουμ από τις "αφελείς" ερωτήσεις του Anouvis. Έχουμε γεμίσει εδώ μέσα με ανθρώπους που πετάνε μία κουβέντα απαξιωτική για το οτιδήποτε' date=' ενώ θα ήταν αρκετό να σιωπήσουν αφού δεν έχουν τίποτε να πουν. Ο άνθρωπος γουστάρει να μάθει για τη θανατολατρεία στο ροκ: ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος, αλλά κάποιοι από εσάς (έχοντας προφανώς καταπιεί αμάσητη αυτή την ιστορία) προσπαθείτε να ακυρώσετε το ερώτημά του με τζατζίκια και σκορδαλιές και μπύρες και γκόμενες και δεν ξέρω 'γω τι άλλο. Το θεωρώ εξόχως αγενές.

 

 

Υ.Γ. Για να μην κατηγορηθούμε για φασισμό, το αφήνω ξεκλείδωτο για μερικές ώρες, ώστε όποιος θέλει να απαντήσει, και μετά θα προβώ στο ποθητό λουκέτο.[/i']

 

1) Στο πρωτο θα διαφωνισω. Αρκετοι απαντησαν με αρκετη σοβαροτητα, ασχετα αν ο thread starter δεν απανταγε αναλογως.

 

2) Βασικα δεν βλεπω καν τον λογο να κλειδωθει το θεμα, οπως επισης την ιδια γνωμη εχω και για την "θανατολατρεια κλπ". Απο την στιγμη που σε αυτο το σημειο το θρεντ, δεν εχει καποιο προβλημα "συμπεριφορας", απλα το αφηνεις να ψωψισει. Ετσι κι αλλιως ενταση δεν υπαρχει πλεον.

Και επισης το αλλο θρεντ ειχε προς το τελος του μια αρκετα ενδιαφερουσα συζητηση (η οποια βεβαια δεν ξερω αν θα συνεχιζοταν), η οποια κοπηκε χωρις λογο.

Γενικα ο τιτλος "περι ανεμων..." πιστευω αφηνει ενα θεμα πιο χαλαρο(και οχι αυστηρα στον τιτλο του), οποτε αν δεν υπαρχουν διαμαχες, δεν βλεπω να λογο να κλειδωνεται κατι.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αφού μερικοί θέλετε να συνεχίσετε την κουβέντα γύρω από το θέμα του κλειδωμένου thread τι σας εμποδίζει; Αφού μάλιστα ο ένας είναι και mod ας ανοίξει καινούριο thread και να προσέχει να κόψει τον κώλο οποιανού βγει εκτός ορίων.

 

Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ ενοχλούμαι όταν έρχεται ένας για τον οποίο δεν ξέρω ούτε καν τι μουσική ακούει (γιατί δεν μας λέει ο ίδιος) και αναφέρεται σαφώς μειωτικά για την (υποτιθέμενη) κουλτούρα της μουσικής που ακούω (15 years & still listening mahfahs) και θέλει (για ποιό λόγο άραγε; ) να μάθει τις απόψεις μας για ένα θέμα που το παρουσιάζει στρεβλωμένα εξαρχής συν του ότι αρνείται να καταθέσει τη δική του άποψη (πάλι, γιατί άραγε; ).

 

Του οφείλω απάντηση κιόλας; Όχι δα!

 

Το σενάριο το έχω δει και αλλού και ειλικρινά δε γουστάρω.

 

Αν θέλετε να ανοίξετε παρόμοιο θέμα ευχαρίστως να συμμετάσχω και γω αλλά σε φάσεις σαν του Anouvis_GR no way! Γι'αυτό και δεν εξέφρασα την άποψή μου παρ'όλο που έχω ζήσει την άγνοια, την προκατάληψη και την (δυστυχώς) ηλιθιότητα πολλών ανθρώπων απέναντί μου γι'αυτό ακριβώς το θέμα.

 

Όπως πολλοί από τους συμφορουμίτες no doubt.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν' date=' θα κλειδώσω το θέμα αφού λυσάξατε, αλλά η γνώμη μου είναι η εξής:

 

α) ο Anouvis έχει κάθε δικαίωμα να ρωτάει ότι θέλει. Τόσο το ερώτημα για τη θανατολατρεία όσο και το ερώτημα για το συγκεκριμένο ανύπαρκτο συνθ είναι δυνάμει έγκυρα ερωτήματα. Όμως έπρεπε και ο ίδιος να είναι προσεκτικός ώστε να μην βάλει σα μέρος του θέματος τη λέξη σφυροδρέπανο, καθώς το σφυροδρέπανο είναι πολιτικό σύμβολο και θα μπορούσε να εγείρει καυγάδες ομηρικούς (που λένε). Κατά τα άλλα, οι διάφοροι 17χρονοι που χλευάζουν τέτοιες ερωτήσεις, κακώς το πράττουν διότι είμαι βέβαιος ότι δεν ξέρουν την απάντηση (για την ακρίβεια, μόνο εγώ και ο mechmg είπαμε κάτι που όντως είχε σχέση με την ερώτηση για τη θανατολατρεία).[/quote']

 

Shoshtos όπως και όλοι έχουμε και το δικαίωμα να απαντάμε αν θέλουμε. Στο συνθ έκανε μια ρητορική ερώτηση στο μοτίβο της διαπίστωσης για χαβαλέ (πιστεύω). Μπλέκεις όμως το θέμα του άλλου thread και δεν νομίζω ότι θα'πρεπε (είναι εντελώς άσχετα).

 

Δεν είδα πάντως τον Anouvis_GR να συμβάλλει (θετικά) στο ίδιο του το θέμα οπότε what's the point?

 

Και είμαι σίγουρος ότι άθελά σου πρόσβαλες αρκετούς 17χρονους που είτε δεν έχουν σχέση με το θέμα είτε δεν είναι ανόητα παιδαρέλια.

 

β) ο fleamail παρασύρθηκε από την απρόσεκτη διατύπωση του θέματος για το synth και (προς στιγμήν) προσπάθησε να εμποδίσει την εξέλιξή του. Μη σας κάνει και τόσο εντύπωση αυτό: φανταστείτε ένα θέμα με τίτλο "κιθάρα με σβάστικα" - ότι και αν έλεγε' date=' είναι πιθανότατο ότι θα γινόταν χαμός. Από τη θέση του modulator και έχοντας να αντιμετωπίσουμε κάθε μέρα εκατοντάδες ποστς, μερικές φορές κάνουμε λάθη - δεν είναι και τόσο σπουδαίο: όλοι μας έχουμε και δεύτερες και τρίτες και τέταρτες ευκαιρίες για να αποδείξουμε πόσο σοβαροί είμαστε.[/quote']

 

Shoshtos. Έχω ήδη γράψει στο thread: έλεος μην πυροβολείτε τους mods και μην τα πέρνετε τόσο προσωπικά. Χαλαρά. Μια παρέα είμαστε και η δουλειά του mod είναι πολύ δύσκολη και άχαρη.

 

Για να βάζουμε και κάποια πράγματα στη θέση τους, το θέμα των συμβόλων είναι όπως τα ανέφερες. Ο Anouvis_GR σε ένα απ'τα ποστ του εξίσωσε το σφυροδρέπανο με την σημαία των Η.Π.Α (σαν σύμβολο του ιμπεριαλισμού υποθέτω). Έλεος πια δεν αντέχω άλλα τέτοια τούβλα! Τότε να μπανάρουμε και τις σημαίες της Αγγλίας σα σύμβολο της αποικιοκρατίας (άρπα την Noel Gallagher), της Κολομβίας και της Τζαμάικα σαν σύμβολα των ναρκωτικών (και την Epiphone Bob Marley Les Paul μαζί) και ότι άλλο βάλει ο νους μας.

 

γ) ο menelaos δεν είπε τον anouvis μαλάκα: όσοι παρακολουθούμε τα ποστ του (και το είπες κιόλας ιχνηλάτη) ξέρουμε ότι ο άνθρωπος είναι ευγενικός. Απλά μπαϊλντισε με όσα γραφόντουσαν και πέταξε μία ψιλοβλαστήμια κάτω από τη φράση του anouvis αλλά μάλλον και κάτω από τα τελευταία ποστ για το ζήτημα. Λάθος του' date=' αλλά όχι και τόσο κρίσιμο.[/quote']

 

Εδώ τι να πω, συμφωνώ απλά δεν θα πήγαινα τόσο μακριά να βάλω αυτό το icon (πάντως είχε πλάκα δεν μπορώ να πω).

 

δ) Προσωπικά (και το λέω απερίφραστα) θεωρώ τη γενική ισοπέδωση που επιβάλλουν ορισμένοι πολύ πιο επικίνδυνη για τη σοβαρότητα του φόρουμ από τις "αφελείς" ερωτήσεις του Anouvis. Έχουμε γεμίσει εδώ μέσα με ανθρώπους που πετάνε μία κουβέντα απαξιωτική για το οτιδήποτε' date=' ενώ θα ήταν αρκετό να σιωπήσουν αφού δεν έχουν τίποτε να πουν. Ο άνθρωπος γουστάρει να μάθει για τη θανατολατρεία στο ροκ: ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος, αλλά κάποιοι από εσάς (έχοντας προφανώς καταπιεί αμάσητη αυτή την ιστορία) προσπαθείτε να ακυρώσετε το ερώτημά του με τζατζίκια και σκορδαλιές και μπύρες και γκόμενες και δεν ξέρω 'γω τι άλλο. Το θεωρώ εξόχως αγενές.[/quote']

 

Το προηγούμενο ποστ μου καλύπτει το θέμα του Anouvis_GR που κλειδώθηκε (και ήμουν ο πρώτος που το ζήτησε μαζί με τις απόψεις σας).

 

Κοίτα να δεις όμως που εσύ πέφτεις σε ένα άσχημο λούκι, υποθέτεις πράγματα για άλλους χωρίς βάση. Για μένα αγένεια ήταν (το λιγότερο) η συμπεριφορά του Anouvis_GR εξαρχής και δε νομίζω ότι οφείλει κανείς σεβασμό σε κάποιον που εμφανέστατα και ξεδιάντροπα προκαλεί.

 

Μέχρι και στατιστική υπηρεσία υπαινήχθηκε πως είναι...

 

Δεν έχω καταλάβει πάντως πως ορισμένοι επιβάλλουν ισοπέδωση (αν θες μας κάνεις ένα explain). Το ΝΟΙΖ είναι τόσο μεγάλη κοινότητα και έχουν όλοι τη δυνατότητα να ποστάρουν. Να βγουν να ποστάρουν υπέρ ή κατά σε οποιοδήποτε θέμα (όταν προκύπτει). Μόνο οι mods και το μεγάλο κεφάλι μπορείτε να αφαιρέσετε αυτή τη δυνατότητα από καποιον.

 

ε) Το είπα και νωρίτερα στο thread αλλά το ξαναλέω ότι όλοι εδώ μέσα απολαμβάνουμε μία ελευθερία έκφρασης που είναι ανήκουστη οπουδήποτε αλλού. Ας κάνουμε καλή χρήση της.

 

+1!

 

στ) Σχετικά με τη δημοσιοποίηση προσωπικών μηνυμάτων' date=' εννοείται ότι είναι ωμή παραβίαση οποιουδήποτε πρωτοκόλου ευγενείας στο ίντερνετ. Αν κάποιος πιστεύει ότι εθίγει από ένα προσωπικό μήνυμα, τότε πρέπει να απευθύνεται αυτομάτως στον admin και μόνο στον admin. Οπωσδήποτε η φράση "δεν θα τα πάμε καλά" που ενόχλησε τον Anouvis και τον Ιχνηλάτη ακούγεται αγενής αν φαντάζεσαι τον Σβαρτσενέγκερ να την λέει, αλλά σε κάποιες παρέες είναι μέρος της χιουμοριστικής καθομιλούμενης - φανταστείτε τον Σταυρίδη να τη λέει και θα ισιώσετε.[/quote']

 

+1.

 

Oυφ!

 

Υ.Γ.:

Όπως έγραψε και ο Panagiotis πριν, στο thread "Μπάντες ΝΟΙΖ-άδων" νομίζω ότι φαίνεται η διάθεση και το που θέλει να καταλήξει ο Anouvis_GR για το κλειδωμένο θέμα:

 

Hellroad Caravan

 

δεν μπόρώ να καταλαβω γιατι αυτο το ειδος μουσικης ερωτοτροπει τοσο πολυ με τον διαβολο και τον θανατο. μπορει καποιος να μου το εξηγήσει?

 

θα μου εξηγήσει κανείς ???? 8O

 

γιατι έτσι μας αρέσει φαντάζομαι (σαν τη μπυρα ενα πράγμα). βασικά δεν κατάλαβα ακριβώς τι ρωτάς

 

ρωταω "γιατι αυτο το ειδος μουσικης ερωτοτροπει τοσο πολυ με τον διαβολο και τον θανατο"

 

 

το "έτσι μας αρέσει " που φαντάζεσαι' date=' προέρχεται από κάπου. αν κάποιος ελε΄γχει αυτό το "καπου" που τυφλά ακολουθεις, τοτε εχεις γίνει οργανο του[/b']

 

όλο το metal image είναι αρκετά evil λόγω της στάσης που κρατούν οι μεταλερς στη θρησκεία και της ενανίωσης τους σε τέτοια φαινόμενα με αυτό τον τρόπο....Προσωπικά μπορεί να μη συμφωνώ αλλά δεν αναζητώ μηνύματα μέσω της μουσικής ακόμα και αν αυτά περνούν περνούν στο υποσυνείδητο πολλές φορές αλλού αναζητώ πρότυπα και ιδέες....

 

μα το evil απορέει από τον χριστιανισμό. πως χτυπάς τον χριστιανισμό με κατι χριστιανικο? αν έδειχναν λατρεία για άλλες θρησκείες ή κοσμοθεάσεις όπως το new age τοτυε μαλιστα. !

 

Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ βλέπω κάποιον προκατειλημένο του κ3ρ@τ@ που απλά προσπαθεί να περάσει το όποιο δόγμα του.

 

Αν εσείς βλέπετε κάτι διαφορετικό να μου το πείτε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με eye,harilatron,mechmg. :wink:

Γενικοτερα παρατηρω πως, εχει πεσει ενα κλιμα μηδενισμου

απο καποια μελη στο νοιζ & δεν μπορω να καταλαβω το γιατι.

Ας καταλαβουν καποιοι οτι καποια πραγματα καλο ειναι να μενουν

ασχολιαστα.Δεν χαθηκε κι ο κοσμος....:wink:

 

Εγω παντως το εχω ακομα σαν home page.. 8)

Let's be civilized.

Kαι προς θεου ,ας κανουμε μουσικη :P

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toυ τυπου ''τι thread ειναι αυτα που ανοιγουν'' ή ''το περι ανεμων ειναι καδος αχρηστων'' κτλ..

Και γενικοτερα μια γκρινια..Αν δε μας αρεσει ενα Thread, το αφηνουμε να

εξελιχθει -οπου εξελιχθει- ,με οσους ενδιαφερονται και το παρακολουθουν..

Συμφωνεις? :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toυ τυπου ''τι thread ειναι αυτα που ανοιγουν'' ή ''το περι ανεμων ειναι καδος αχρηστων'' κτλ..

Και γενικοτερα μια γκρινια..Αν δε μας αρεσει ενα Thread' date=' το αφηνουμε να

εξελιχθει -οπου εξελιχθει- ,με οσους ενδιαφερονται και το παρακολουθουν..

Συμφωνεις? :wink:[/quote']

 

Αααααααααααααααααα!

 

Καλά, γράψε παράγοντας νύστα... snooze factor :D

 

Σαφώς συμφωνώ (και επαυξάνω), πρέπει να το έχω γράψει και στο παρελθόν κανα δυο φορές (π.χ. με το περίφημο "γράμμα").

 

Πάντως το μοτίβο του Anouvis_GR έτσι όπως το έπιανα εγώ πήγαινε αλλού... εξού και μια παραπομπή μου κάποια στιγμή σε φορα στυλ esoterica.gr.

 

Anyways πάω να σολάρω στο Download festival μπροστά σε 100,000 screaming fans και μετά να...ξυπνήσω γιατί αύριο πρωι στο μαγγανοπήγαδο πάλι :D :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyways πάω να σολάρω στο Download festival μπροστά σε 100' date='000 screaming fans και μετά να...ξυπνήσω γιατί αύριο πρωι στο μαγγανοπήγαδο πάλι :D :lol:[/quote']

 

Eυτυχως αυριο θα κοιμαμαι μεχρι Οοοοοσο παρει! :D

 

Εγω θα σολαρω στον καθρεφτη :lol: :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπενθυμίσω ότι και ο Abraxas απείλησε να τα κάνει "Κορέα" σε ένα thread και κλειδώθηκε (αν δε βαριέται ο elavd θα μας υποχρεώσει).

 

Βαριέμαι, και επιπλέον έχω δώσει όρκο να μη ξανα-συμμετάσχω σε threads όπου γράφει και ο Ixnilatis... :roll:

 

ΥΓ: Τώρα το είδα το thread...Βαριόμουνα να το ανοίξω μόνο και μόνο από τον τίτλο του, αλλά μόλις είδα ότι είχε φτάσει στις 14 σελίδες, το άνοιξα από περιέργεια... 8)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου