Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή stock μαγνητη σε Ibanez rg.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Σημερα αλλαξα στην Ibanez rg370b που εχω τον neck μαγνητη και έβαλα εναν dimarzio air norton. (a.k.a. θελω να γίνω Petrucci)

 

 

Στις οδηγίες έλεγε:

 

Συνδέουμε μεταξύ τους το ασπρο και το μαύρο (για να έχουμε τα πηνια στη σειρα) , συνδέουμε το κοκκινο στο hot και πρασινο,γυμνο πανε στη γειωση.

 

Ο παλιός μαγνήτης ήταν κοκκινο, ασπρο και γυμνο.

Το κοκκινο και το ασπρο πηγαιναν στον επιλογέα.

 

Εγω συνδεσα τον dimarzio με διαφορους τρόπους μεχρι που ανακαλυψα οτι δουλευε με το κοκκινο του στη θέση του άσπρου του stock και με τα αλλα δυο (πρασινο-γυμνο στη γείωση ενός Pot)

Δηλαδή το Hot του stock ηταν το άσπρο;

Πάνω στον επιλογέα τωρα η θέση που ήταν το κοκκινο του stock έχει μείνει κενή. Δουλεύουν παντως όλες οι θέσεις του επιλογέα κανονικά.

 

Σχετικα με την τοποθέτηση του dimarzio κανονικα ή αναποδα. Υπάρχει κάποιος σωστος τρόπος; Τους δοκιμασα και τους δύο. Αρχικα

με τις βίδες προς την γέφυρα είχα σούπερ ήχο στις 3 λεπτές χορδες αλλα οι μπάσες δεν μου πολυάρεσαν. Μετα τον αλλαξα (βιδες προς το λαιμό) οπου βελτιώθηκαν κάπως οι μπάσες χορδές αλλα έχασαν λιγο οι πρίμες.

Είναι λογικό αυτό που λέω;

 

Σχετικά με το ύψος. Να τον βάλω όπου μου αρέσει πιο πολύ;

Να τον ανεβάσω μέχρι που τα καθαρα του παραμορφωθούν;

Κάτι άλλο;

Στις μπάσες χορδές τον έχω λίγο πιο χαμηλα απ'ότι στις πρίμες για να μη μου "τρώει" το sustain. (λεμε τωρα..)

 

Πιο πολυ με ενδιαφέρει να μου πείτε αν τον έχω εγκαταστήσει σωστα. Τα άλλα τα βρίσκω.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι screw pole pieces πρεπει να ειναι απο την μερια του μπρατσου για τον neck και απο τη μερια της γεφυρας για τον bridge.

Το υψος του μαγνητη πρεπει να ειναι τετοιο που να μην παραμορφωνουν τα καθαρα αλλα να ειναι δυνατα και με καλο σκασιμο. Στις μπασες καλα κανεις και τον εχεις πιο χαμηλα.

Τωρα για τα καλωδια πρεπει να βρεις schematics γιατι καθε εταιρια εχει τα δικα της χρωματα. Αλλα αφου σου δουλευουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το ύψος πρόσεξε το καλά :wink: Γιατί αυτό που παρατήρησες όταν έκανες τις δοκιμές μπορεί να οφείλεται εν μέρη και σε αυτό.ΕΠίσης μην κολλήσεις στο τι λένε τα standards για το ύψος.Τήρησε εσύ αυτό που σου είπε ο Sozos αλλά απο κει και πέρα δες και που σου αρέσει εσένα καλύτερα. :wink:

 

Ο κάθε μαγνήτης έχει διαφορετικό μαγνητικό πεδίο και αντιδρά διαφορετικά σε τέτοιες ρυθμίσεις.Εγώ ας πούμε τους EMG που σύμφωνα με την εταιρία πρέπει να είναι όσο κοντά γίνεται τους έχω χαμηλώσει επειδή νιώθω ότι ο ήχος "ανασαίνει" περισσότερο :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το ύψος πρόσεξε το καλά :wink: Γιατί αυτό που παρατήρησες όταν έκανες τις δοκιμές μπορεί να οφείλεται εν μέρη και σε αυτό.ΕΠίσης μην κολλήσεις στο τι λένε τα standards για το ύψος.Τήρησε εσύ αυτό που σου είπε ο Sozos αλλά απο κει και πέρα δες και που σου αρέσει εσένα καλύτερα. :wink:

 

Ο κάθε μαγνήτης έχει διαφορετικό μαγνητικό πεδίο και αντιδρά διαφορετικά σε τέτοιες ρυθμίσεις.Εγώ ας πούμε τους EMG που σύμφωνα με την εταιρία πρέπει να είναι όσο κοντά γίνεται τους έχω χαμηλώσει επειδή νιώθω ότι ο ήχος "ανασαίνει" περισσότερο :D

 

 

+1000. Το κυριοτερο ειναι το υψος. Και απ 'οτι εχω δει καλυτερα λιγο χαμηλοτερα παρα ψηλοτερα. Αν ειναι λιγο χαμηλοτερα απο αυτο που πρεπει αντε να χασεις λιγο γκαζι. Αν τους εχεις πολυ ψηλα θα χασεις intonation, καθαροτητα, sustain, και θα εχεις και το γνωστο μπουκωμα. Γι αυτρο ξεκινα τον μαγνητη απο χαμηλα και σηκωνε τον μεχρι εκει που σου αρεσει οπως λεει και ο φιλος Janick. Οι περισσοτεροι λενε πως στα καθαρα βλεπεις που πρεπει να ειναι ο μαγνητης. Ετσι το ειχα κανει στην αρχη αλλα προσφατα το εκανα στο lead καναλι με αρκετη βρωμια και εφτιαξα κατα πολυ τον ηχο μου. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν τον ρυθμισεις στα καθαρα, μαλλον θα καταληξεις να εχεις τον μαγνητη πολυ ψηλα για τα βρωμικα. Οποτε αναλογα με το αν παιζεις καθαρα η βρωμιες, στο αναλογο καναλι θα κανεις και την ρυθμιση υψους του μαγνητη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως ο petrucci τον φορούσε ανάποδα.

 

http://www.ibanezregister.com/images/images-jpm/Petrucci-90-ham-3-small.jpg

 

Βεβαια απ' ότι καταλαβα έχει να κάνει με το split-αρισμα. Αλλα δεν πειραζει, θα τον αναποδογυρισω και εγω γιατι νομιζω πως ήταν καλύτερος αναποδα :D

 

Σχετικά με το ύψος, δεν βλέπω τρομερές διαφορές απο ρύθμιση σε ρύθμιση. Ισως πρέπει να δοκιμάσω τις αλλαγές με μεγαλύτερη εντάση στον ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο dimebag εβαζε τον μαγνητη που ειχε σχεδιασει ο ιδιος αναποδα απο το κανονικο. Βιτσια ειναι αυτα. Βεβαια οπως την βρισκει ο καθενας......

Κατα την αποψη μου αν ο μαγνητης ειχε καλυτερο ηχο αναποδα, τοτε θα ηταν και αναποδα η κατασκευη του. Πραγματικα δεν νομιζω να εχει καλυτερο ηχο αναποδα απο τον ηχο που θα εχει αν ρυθμισεις υψος μαγνητη και polepieces σωστα στην κανονικη θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ασχετο, στην φωτογραφια η κιθαρα ειναι του Γιαννακη? Δεν ηξερα οτι μπορουσες να βαλεις γραφικα σε mapletops!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...λογικό μου φαίνεται αυτο που λες ΑΛΛΑ...

 

βρήκα αυτο σε ένα άλλο forum

 

http://www.petrucciforum.com/forums/showthread.php?t=47485

 

"Most humbuckers are symmetrical and their sound does not change at all when installed backwards, but some have a slightly different sound if you install them in the opposite direction from normal. ItΆs not a matter of right or wrong, but a matter of taste for such a subtle difference, if you can hear the difference at all. Those models include the Air Norton™....."

 

Επίσης κάτι αναφέρει για φάση στις οδηγίες. Δεν με αφορα εμενα η φάση ε; Μονο οταν split-αρεται μας ενδιαφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου