Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή stock μαγνητη σε Ibanez rg.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθαρα στη φωτογραφια απ οτι καταλαβα ειναι signature μοντελο απο τοτε που επαιζε ο petrucci με ibanez.

 

Να ρωτησω και εγω κατι άσχετο. Οι ibanez του 1000αρικου και πανω έχω γύρω απο την ταστιέρα ένα ασπρο περιγραμμα. Τι είναι αυτο ;

Είναι μονο για ομορφιά; Έχει να κάνει γενικοτερα με την ποιοτητα του οργάνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που βρηκες στο φορουμ λεει οτι οι περισσοτεροι μαγνητες δεν αλλαζουν αν τους βαλεις αναποδα αλλα καποιοι οπως ο Air Norton αλλαζουν. Αυτο γινεται γιατι τα δυο πηνεια του Air norton ειναι διαφορετικα και εχουν διαφορετικα polepieces το καθενα. Αυτη η πατεντα με τα διαφορετικα πηνεια εγινε για να κανουν δυο διαφορετικες δουλειες, και καθαρα με την σκεψη οτι πανω απο το καθε πηνειο οι χορδες εχουν διαφορετικη διαδρομη. Εσυ αντιστρεφοντας τον θα βαλεις πανω απο το πηνειο που σχεδιαστηκε για την μικροτερη διαδρομη χορδης την μεγαλυτερη, και πανω απο αυτο που σχεδιαστηκε για την μεγαλυτερη θα βαλεις την μικροτερη. Ειναι μαθηματικα βεβαιο πως το πρωτο θα εχει περισσοτερο output λογω πολυ μεγαλης διαδρομης χορδων απο αυτο που πρεπει με αποτελεσμα να μπουκωνει και να μην βγαινουν οι αρμονικες και το sustain και το δευτερο θα εχει λιγοτερη διαδρομη χορδης απο πανω του απο αυτη που πρεπει με αποτελεσμα να μην εχει δυναμη να βγαλει αρμονικες και ατακα. Στην πραξη θα εχεις πιο μπασο ηχο με λιγοτερες δυναμικες. Η διαφορα βεβαια θα ειναι ελαχιστη αλλα ο ηχος κρινεται στην λεπτομερεια για την ποιοτητα του. ΑΛΛΑ οπως ειπα απο την αρχη... περι ορεξεως κολοκυθια παπαριγανη!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, αναποδογύρισα τον μαγνήτη (βιδες προς τη γεφυρα δηλαδη) και εχω φτιαξει ενα κλιπακι που παιζω μια με τον air norton και μια με τον bridge psnd της Ibanez. Ξεκινάω με τον air norton.

 

Στην ηχογραφηση δεν ακούγεται τοσο πολυ, αλλα με τον air norton οταν παίζω γρήγορα διακρίνονται πιο ευκολα οι νότες που παίζω. Επισης μου ακουγονται πιο στρογγυλεμένες και ο ηχος σαν να εχει περισσοτερες μεσαίες και χαμηλές.

 

Εχω την εντυπωση ομως οτι ο bridge έχει περισσότερο sustain. :/

 

Αργοτερα μπορει να τον επαναφερω στην κανονική του θεση και να γραψω και ενα τριτο κλιπακι.

 

http://rapidshare.com/files/39652861/air_norton.mp3

 

Επίσης ψιλοπείραξα τα polepieces. Χαμηλωσα δηλαδη λιγο τα εξωτερικα και ανεβασα λιγο τα μεσαία. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έβαλα κανονικά τελικα. Εβαλα και τα polepieces εκει που ηταν αρχικα και τελος με το ψάξιμο για λιγες μερες. :D

 

Να και το τριτο κλιπ.

 

http://rapidshare.com/files/39660448/air_norton2.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα μιας και σήμερα ανακάλυψα τί ειναι το f-spacing. :/

 

Η κιθάρα μου έχει floyd rose, οποτε θα έπρεπε να έχω αγοράσει μάλλον τον f-spaced air norton και όχι τον απλό; Είναι κανόνας αυτο;

 

Υπάρχει μεγάλη διαφορά; Δεν την έχω την κιθάρα μπροστά μου αυτή τη στιγμή . Απ οτι κατάλαβα πρέπει να κοιτάξω αν οι δυο E χορδες βρίσκονται πάνω απο Pole pieces.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Επαναφέρω το θέμα μιας και σήμερα ανακάλυψα τί ειναι το f-spacing. :/

 

Η κιθάρα μου έχει floyd rose' date=' οποτε θα έπρεπε να έχω αγοράσει μάλλον τον f-spaced air norton και όχι τον απλό; Είναι κανόνας αυτο;

 

Υπάρχει μεγάλη διαφορά; Δεν την έχω την κιθάρα μπροστά μου αυτή τη στιγμή . Απ οτι κατάλαβα πρέπει να κοιτάξω αν οι δυο E χορδες βρίσκονται πάνω απο Pole pieces.[/quote']

 

 

Ναι.... για τσέκαρέ το. Γενικώς αν οι χορδές περνάνε πάνω από του πόλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το binding και ειναι καθαρα για ομορφια. Το εχουν πολλες κιθαρες καλες και μη σε ταστιερα headstock η και στο σωμα.

εκτός απο ομορφιά, το binding στο μπράτσο δίνει μια τρομερη λεία αίσθηση στο χέρι

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου