Προς το περιεχόμενο

Καλυτερος ηχος saxophone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα την γνωμη σας σε ποιο οργανο hard-soft εχετε συναντησει τον καλυτερο ηχο σαξοφωνου;Εχω το Korg TR, εγω το ακουω εκει το σαξοφωνο πολυ καλο

απο εκει και περα ηθελα την γνωμη σας.Αν και πιστευω οτι το απολυτο γενικα στους φυσικους ηχους ειναι η kurzweil. :?:

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ ευχαριστημένος είμαι με το σαξόφωνο του TR μου, για live είναι κομπλέ.

Overall, το Kontakt της Native Instruments νομίζω ότι είναι το καλύτερο που έχω ακούσει για σαξόφωνο (και φυσικούς ήχους γενικά). Δεν έχω ακούσει βέβαια εξειδικευμένα instruments για πνευστά που ίσως να πιάνουν ακόμα καλύτερη ποιότητα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές το σαξόφωνο του TR είναι καλό αλλά...στη moss (ολα τα triton εκτός le/tr)) και στη vl (motif) οι οποίες είναι και οι 2 expansions physical modeling για τα αντίστοιχα όργανα μπορείς με προγραμματισμό κι ένα breath controller να κάνεις τρελά πράγματα.

 

Βέβαια άλλο samples άλλο physical modelling.

 

Φιλικά

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρεκτραπω λιγο απο το θεμα ,το extreme εχει την ιδια αποδοση γενικα η πληρωνεις τις λειτουργειες και τα

παραπανω δειγματα;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρεκτραπω λιγο απο το θεμα ' date='το extreme εχει την ιδια αποδοση γενικα η πληρωνεις τις λειτουργειες και τα

παραπανω δειγματα;[/quote']

Νομίζω ότι ξανασυζητήθηκε αυτό... Σωστά θυμάμαι!

 

Τέσπα, περισσότερα δείγματα, 5 εφφέ αντί για ένα, οθόνη αφής και μεγαλύτερου μεγέθους, ενσωματωμένο sampler, πλουσιότερο connectivity, ribbon controller, αυτά πληρώνεις στο Extreme. Τα δύο πρώτα στοιχεία έχουν σαφή επίπτωση στον ήχο...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το LINPLUG SAXLAB VST σε software που είναι αποκλείστικα για σαξόφωνο...

Μαμεί και δέρνει κατά την άποψη μου... Ρυθμίζεις τα πάντα στον ήχο από το πόσο θα ακούγεται ο αέρας που φυσάς μέχρι το πόσο και αν θα ακούγονται τα κλειδιά...λεπτομέρειες που το κάνουν πιο ρεαλιστικό. Επιλέγεις ότι τύπο θες,επεμβαίνεις, θέτεις τα εφέ στα controller του οργάνου σου και... δημιουργείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η καλύτερη λύση για σαξόφωνο είναι ...να βρεις έναν σαξοφωνίστα να σου παίξει! Είτε για ηχογράφηση, είτε για live. Δε λέω, υπέρ της τεχνολογίας είμαι, αλλά ρε παιδί μου έχουμε φτάσει σε σημείο να αντικαθιστούμε τα πάντα πια με VST ή hard synths κλπ. Κι εγώ μουσική στον υπολογιστή φτιάχνω, αλλά έχει λίγο αρχίσει να χάνει η μουσική το νόημά της όταν τα αντικαθιστούμε όοολα πια με τον υπολογιστή. Όσο φυσικά κι αν είναι πλέον τα δείγματα (διότι είναι ...δείγματα), άλλο είναι το feeling του να έχει παίξει ο κιθαρίστας με τις χορδές του κι όχι με το midi clavie, ο σαξοφωνίστας με το σαξόφωνό του κι όχι με το midi clavie, ο ντράμερ με τις μεμβράνες και τις μπαγκέτες του κι όχι με το midi clavie. Δεν τα λέω αυτά με άγριο τρόπο εναντίον σου φίλε Harisexp, γενικά τα λέω, μην το πάρεις προσωπικά! Απλά μου ήρθαν τώρα και τα λέω! Και σόρυ παιδιά που ξέφυγα λίγο απ'το θέμα!

Επίσης υπάρχουν άπειροι καλοί σαξοφωνίστες (και) στην Ελλάδα, το σαξόφωνο στη jazz είναι όπως η κιθάρα στη rock, υπάρχει σε αφθονία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σχεδον σιγουρος ότι αν ακούσεις ενα καλό vst πνευστό και ενα μετρια ηχογραφημενο πραγματικό...παιζει και να μην καταλαβεις διαφορά....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρω πολύ ρε NemOOO... Όπως επίσης κι αν ακούσεις ένα καλά ηχογραφημένο πραγματικό και ένα μέτριο VST, εκεί θα καταλάβεις σίγουρα τη διαφορά. Και σου ξαναλέω: Δεν είναι μόνο ο ήχος. Είναι το παίξιμο, το feeling, οι χρωματισμοί, οι δυναμικές... είναι το ανθρώπινο παίξιμο. Και επίσης το θέμα δεν είναι να "μην καταλάβεις τη διαφορά", το θέμα είναι να μην τα αντικαταστήσουμε όλα πια. Τότε στο μέλλον θα πρέπει να κλείσουν όλα τα ωδεία και να μη μαθαίνει κανείς σαξόφωνο αλλά να μαθαίνουν όλοι χρήση PC και VST!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου