Προς το περιεχόμενο

Πετάλι για grunge-Nirvana


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερααααα.Καλο ξεκινημα και με την νεα μας σελιδααα.

Λοιπον,οπως λεει και ο τιτλος,ψαχνω ενα πεταλι για GRUNGE ηχο τυπου NIRVANA.

Ειμαι μεταξυ ΒOSS DS-2 (70 ευρω) και DIGITECH GRUNGE DISTORTION (40 ευρω) (τιμες thoman).

Ακουσα demo και στις 2 επισημες ιστοσελιδες του καθενος και ειναι και τα 2 ενδιαφερον.

Ο KURT χρησιμοποιουσε το DS-2.

Ποιο θα διαλεγατε γι 'αυτην τη δουλεια?

Tα λεφτα δεν ειναι προβλημα,ο ηχος ειναι το θεμα μου.

Thanx..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιά πετάλια χρησιμοποιούσε ο KURT τραβάει μεγάλη συζήτηση. Θα σου πρότεινα το BOSS αλλά κλύτερα να το ακούσεις και εσύ. Δες και το DS-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το nevermind το βασικό του drive ήταν το Tech21 Sansamp Classic. Η δικιά μου άποψη είναι πως με το ds-2  ΔΕΝ θα βγαλεις την βρώμα που θέλεις. Το Grunge τώρα νομίζω πως θα είναι πιο κοντά σε αυτό που θες και σαφώς πιο παραμετροποιήσιμο. Δεν θα σου πρότινα όμως να αγοράσεις κάποιο από αυτα τα δύο... Κοίτα καλύτερα σε Tech21 κάτι ή σε ένα γιαπωνέζικο DS-1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι η βρωμα που εβγαζε ο Cobain γενικα,ηταν κατι μεταξυ ds-2 και Tech21 Sansamp Classic. (http://www.kurtsequipment.com/)

Αλλα για να πω την αμαρτια μου, και γω προς το DIGITECH GRUNGE DISTORTION κλεινω..(παραμετροποιησιμο/καλη τιμη).

Καποιος αλλος που να χει δοκιμασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ,το digitech grunge είναι απαίσιο(επειηκώς... ;)).Καλύτερα να πάρεις το hot head αν θες οπωσδήποτε digitech.Εγώ έχω το OS-2 της boss

http://www.pavlakis.com.gr/cart.php?target=product&product_id=8606&substring=os-2

και πιστεύω θα σε καλύπτει σε αυτό που θες(και όχι μόνο).Σε τι ενισχυτή θα το βάλεις;(Αν πεις marshall ξέχνα τον Cobain ήχο...)

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαινεται πως δεν εχεις καταλαβει τι σημαινει grunge...

o kurt θα χρησιμοποιουσε ακομη και... αυτο DanesiGoldTinWholeBean_8_1.jpg

 

 

 

τελος παντων πιστευω πως το πιο καλο ειναι ενας καλος ενισχυτης με πολλα γκαζια, στα album τα βρωμικα βγαινουν απο mesaboogie και bassman.

 

 

για πεταλι πιστευω πως εσενα θα σου αρεσει πιο πολυ το digitech

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μην παρεξηγουμαστε η κατασταση εχει ως εξης.

Παιζω κιθαρα γυρω στα 15 χρονια και τα τελευταια 5-6 ασχολουμαι με blues-rock-funk-floyd κ.τ.λ.

Τελευταια εφαγα ενα κολληματακι με τον τυπο οσο αναφορα την μουσικη του και το συναισθημα που βγαζει μεσα απ'αυτη και απλα ψαχνω 1 πεταλακι που θα με βοηθησει να προσεγγισω αυτον τον ηχο (στο distortion).

Παιζω σ'εναν fender blues junior και χρησιμοποιω καποια πεταλακια (Jam-Vox-Boss)για να κανω την δουλεια μου.

Αυτο ειναι ολο.Οποτε,σχολια του τυπου:ξερεις τι σημαινει grunge,ο ηχος του βγαινει απο mesa boogie κ.τ.λ δεν βοηθουν το θεμα. ;)

Ευχαριστω για την βοηθεια παντως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου