Προς το περιεχόμενο

Kαπνίζετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καπνίζω κομπλέ full-time και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ......!

 

Μου αρέσει ο καπνός (κάνω στριφτά). Kανεις άλλος στο club...?

 

Μαζι σου και'γω.

Πάντως όταν είμαι σε κλειστό χώρο ή σε τραπέζι με φαγητό και υπαρχει κάποιος που τον ενοχλεί, το σέβομαι και δεν καπνίζω.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kάπνιζα 12-13 χρόνια, το 'κοψα πριν 2 χρόνια μαχαίρι όταν ξύπνησα ένα πρωί που λένε :) και το σιχάθηκα για ανεξήγητο λόγο,μάλλον υποσυνείδητα μου ήρθε.Όντως είναι πολύ δύσκολο όταν σου αρέσει το κάπνισμα, να το κόψεις.

Πάντως ούτε να το ελλατώσεις παίζει γιατί δύσκολα το κόβεις τελείως.Μάλλον η καλύτερη λύση είναι αυτή που λέμε μαχαίρι,αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος ψυχολογικά για να γίνει πράξη αυτό.Επικρατεί νευρικότητα (ανάλογα με το πόσο εθισμένος είναι κάποιος) και στερητικό σύνδρομο βεβαίως και φυσικά παίρνεις κιλά γιατί πέφτει ο μεταβολισμός (επανέρχεται μετά από 0.5-1.5 χρόνο) και αυξάνεται η όρεξη για φαγητό.Για αυτό εγώ ξεκίνησα παράλληλα και δίαιτα μόλις το έκοψα ώστε να γλιτώσω από αυτό γιατί είχα ήδη μπόλικα κιλά και θα γινόμουν τόφαλος αν το άφηνα έτσι. :)

Τα πλεονεκτήματα όμως που απολαμβάνεις είναι priceless!

Επανέρχεται η γεύση και η όσφρηση (μου ήρθαν μυρωδιές και γεύσεις που είχα να αισθανθώ από μικρό παιδί),η αναπνοή, η αντοχή και γενικά αισθάνεσαι νεότερος κατά 10 χρόνια (τουλάχιστον αν είσαι mid30's και πάνω και ήσουν μανιώδης καπνιστής,όπως εγώ)

Οπότε μάγκες, ΚΟΨΤΕ ΤΟ! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνίζω από 13 χρονών 1η Γυμνασίου.

 

Κατά καιρούς το κόβω για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Αυτή τη στιγμή έχω ένα χρόνο και κάτι που έχω να καπνίσω, με εξαίρεση σε αυτό το διάστημα δυο τσιγάρα σε στιγμές άκρατης κραιπάλης.

 

Ξέρω ότι είναι δύσκολο, εγώ το βλέπω και στον ύπνο μου, αλλά παιδιά ΚΟΦΤΕ ΤΟ, είναι μεγάλη βλακεία και σίγουρη καταστροφή του οργανισμού, κάτι που το καταλαβαίνεις σε μεγαλύτερη ηλικία...

 

Πάντως όταν είμαι σε κλειστό χώρο ή σε τραπέζι με φαγητό και υπαρχει κάποιος που τον ενοχλεί, το σέβομαι και δεν καπνίζω.

 

Επιβεβαιώνω αρμοδίως το ως άνω...  :)

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κόψει εδώ και 3 χρόνια και παρόλο που έχω γίνει σαν μπαλόνι, η φυσική κατάστασή μου είναι πολύ καλύτερη σε σχέση με πριν.

 

Α και θα συμφωνήσω με τον haryy σε όλα, και ειδικότερα αν το πας με τη μέθοδο του σταδιακού ελλατώματος του καπνίσματος, δεν γίνεται τίποτα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ έκοψα εδώ και δύο μήνες ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ και δεν έχω ξανακουμπησει από τότε ούτε για fun photo....Εννοείται πως οι αντοχές και όλα τα συναφή έχουν εκτοξευθεί στο ζενίθ....ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ....Δεν το λέμε έτσι....

Συμφωνώ πως η πιο αποτελεσματική μέθοδος είναι το κόψιμο με το μαχαίρι....

 

Είμαι πολέμιος της άποψης ότι το νούμερο 1 πρόβλημα στον κόσμο είναι το κάπνισμα, όπως το κάνουν να φαίνεται οι διάφορες καμπάνιες/εταιρίες, οι οποίες κάνουν ''υπεράνθρωπες'' (τρομάρα μου εσείς) προσπάθειες να αποτρέψουν τον κόσμο να καπνίζει....Σωστή πρόθεση, ΑΠΟΛΥΤΩΣ λανθασμένη τακτική.....Έτσι δεν είναι ρε παιδιά; Έτσι δεν το κάνουν να φαίνεται;....

 

Ένα έχω να πω, αντί να ενδιαφέρονται για το πως θα καλυτερέψει ο κόσμος (γενικότερα μιλώ, όχι για τις συγκεκριμένες εταιρίες) προβάλλουν το κάπνισμα σαν  νούμερο 1 μαστιγα...ΕΛΕΟΣ....Τους σιχάθηκα ρεεεεεεεεε... >:( >:(...Είναι πολύ γελοίες οι προσπαθειες τους....Ο καθενας αποφασίζει τι κάνει...δεν αποτελεί μάστιγα για το ανθρώπινο σύνολο το κάπνισμα.....

Η αδιαφορία σε άλλα πολύ σημαντικότερα πράγματα είναι αδιαφορία.... >:(

 

.....(ααα τα είπα και ξεθύμανα.... >:( :) ;)

 

... >:(

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τον janick κι εγώ, δεν το έχω βάλει στο στόμα μου ούτε καν για δοκιμή και εκτός του ενδεχομένου να γυρισεί ο κόσμος ανάποδα, δεν με βλέπω να το δοκιμάζω ποτέ. Η ειρωνία είναι ότι κάποια περιόδο κάπνιζαν τα 7 από τα 9 άτομα που είναι η στενή παρέα μου! Πως ξέφυγα τότε, θαύμα ήταν... 8)

 

Ειδικά για μένα που μέχρι πριν μερικούς μήνες ασχολιόμουν αρκετά σοβαρά με τον αθλητισμό (τώρα σταμάτησα για λόγους υγείας), το κάπνισμα θα ήταν το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσα να κάνω. Φαντάζεστε να έτρεχα 60 χιλιόμετρα την εβδομάδα και να κάπνιζα;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης,το κάπνισμα προκαλεί τρέμουλο στο χέρι....αν αρχίσουν να σας λένε στις πρόβες ''Κόφτο αυτό το τρεμουλιαστό'' ''αμαν με το vibrato'',κάτι δες πάει καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε υπάρχουν τσιγαράκια τριγύρω, τα τιμάω, αλλά δικά μου δεν παίρνω... ::) :P

Και προτιμάω τον καπνό, σαν τον φίλτατο punksnotdead...

 

Ε, θα ήθελα να το κόψω, μια και δεν καπνίζω πολύ καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με αυτό το link δημοσιευμένο πριν κανένα χρόνο(και δεν ξεκινώ debate υπέρ του καπνίσματος).

 

 

trust me,

ο υγιής πνεύμονας είναι έτσι,αλλά κανένας ο οποίος ζεί στην Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Λάρισα,Ηράκλειο κλπ κλπ κλπ όπου υπάρχουν αρκετά αυτοκίνητα δεν θα έχει τέτοια εμφάνιση στα πνευμόνια του.Ο αέρας που αναπνέουμε δεν είναι και πολύ...ποιοτικός.Το καπνισμα είναι μια επιπλέον(βαρειά) επιβάρυνση...

 

Και ναι καπνίζω,κυρίως από "αμηχανία"...

και με αηδιάζει η άθλια μου εξαρτητική μου συνήθεια αλλά είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα το να το κόψω.

 

Απ'την άλλη η ηλίθια αντικαπνιστική καμπάνια των Αμερικανών(και άλλων ακολούθων),νομίζω ότι δεν πετυχαίνει και πάρα πολλά εκτός από το να ενώνει καπνιστές μεταξύ τους και να δημιουργεί κλίμα ποτοαπαγόρευσης.

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου