Προς το περιεχόμενο

Kαπνίζετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε να το δω δεν θέλω το γαμ^%$%$#^νο, όχι να το βάλω στο στόμα μου. Μάλιστα έχω σουτάρει και γκόμενα στο παρελθόν επειδή κάπνιζε. Ναι, είμαι ρατσιστής.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κυρίως από τους Αμερικανούς (οι οποίοι το προώθησαν σε φοβερό βαθμό στο παρελθόν - βλ. ταινίες του '50-'60 που οι πρωταγωνιστές κάπνιζαν το ένα τσιγάρο πίσω από το άλλο)

 

Γενικότερα τότε ο κόσμος δεν ήξερε, και έπεφτε στην παγίδα του marketing (όχι ότι τώρα ξέρει δηλαδή..)

 

Για παράδειγμα, όταν κυκλοφόρησαν τα τσιγάρα Craven (τα τιμούσα μια περίοδο btw), η συσκευασία τους έγραφε πάνω: "For the throat's sake"....! Δηλαδή προσπαθούσε να πείσει πως κάνει καλό στον λαιμό..! (και έπειθε, μέχρι που άρχισαν να βλέπουν τις επιπτώσεις του τσιγάρου)

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το επιχειρημα του οτι επειδη ο γειτονας πεταει τα σκουπιδια του στο δρομο και αρα μπορουμε να πεταμε και εμεις δεν ειναι ιδιαιτερα πειστικο.

 

Δεν βλέπω κανένα επιχείρημα τέτοιου τύπου σ' αυτά που έγραψα. Εγώ το μόνο που λέω είναι ότι η - τελευταία υπερανεπτυγμένη - συνείδηση για τους κινδύνους του καπνίσματος καλό θα ήταν να υπήρχε και για τα άλλα εξίσου ζημιογόνα πράγματα που μπορεί κανείς να καταναλώσει.

 

Αν θελεις την προσωπικη μου αποψη υπαρχει ενας τροπος για να κοπει το τσιγαρο.....Να μην καλυπτεται απο κανενα ταμειο οποιαδηποτε ιατροφαρμακευτικη δαπανη για οποιοδηποτε νοσημα προκαλειται με καθε βεβαιοτητα απο το τσιγαρο (χρονιες αποφρακτικες πνευμονοπαθειες, καρκινος πνευμονα κ.λ.π)......

 

Αυτά μην τα λες. Μπορεί να τα διαβάσει κανένας υπουργός Υγείας και να του βάλεις ιδέες για εξοικονόμηση χρημάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη διαφήμηση για το τσιγάρο είναι οι ίδιοι οι καπνιστές, δεν έχουν και μεγάλη ανάγκη προώθησης μέσω μάρκετινγκ. Το μόνο που αποσκοπεί η διαφήμηση τους (κατ'εμέ τουλ.) είναι να επιλέξεις συγκεκριμένη μάρκα και γι'αυτό πάντα απευθύνονται σε καπνιστές.

 

Welcome to flavor country που λένε....

 

Ειδικά στην Ελλάδα το τσιγάρο αποτελεί παράδοση αμέτρητων ετών.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις την προσωπικη μου αποψη υπαρχει ενας τροπος για να κοπει το τσιγαρο.....Να μην καλυπτεται απο κανενα ταμειο οποιαδηποτε ιατροφαρμακευτικη δαπανη για οποιοδηποτε νοσημα προκαλειται με καθε βεβαιοτητα απο το τσιγαρο (χρονιες αποφρακτικες πνευμονοπαθειες, καρκινος πνευμονα κ.λ.π)......

 

Αυτά μην τα λες. Μπορεί να τα διαβάσει κανένας υπουργός Υγείας και να του βάλεις ιδέες για εξοικονόμηση χρημάτων...

 

      Μακαρι......αμην και ποτε .....ηδη εχουν βγει εγκυκλιοι που απαγορευουν τη χορηγηση σκευασματων του συγχρονου τροπου ζωης (μεταξυ αυτων και προιοντων διακοπης καπνισματος) και τη πληρωμη τους απο τα ταμεια τα οποια μονο στο Ελλαδισταν και πουθενα αλλου στον κοσμο χορηγουνται ακομα με δαπανη των ασφαλιστικων ταμειων.....αλλα φυσικα η εφαρμογη τους εχει κολλησει στα πολλαπλα συμφεροντα του χωρου της υγειας, ιατρων, φαρμακοποιων, κ φαρμακευτικων εταιρειων.

 

      Εν πασει περιπτωσει δεν μπορεις να κανεις κατι του οποιου γνωριζεις τις καταστροφικες του συνεπειες, υπαρχουν εμπεριστατωμενες μελετες που δεν επιδεχονται καμμια αμφισβητηση γυρω απο τις ολεθριες συνεπειες του, υπαρχει παρα πολυ καλη ενημερωση γυρω απο αυτες ωστε να μην υπαρχει καμμια δικαιολογια και το κυριοτερο ειναι στη δικη σου ελευθερη επιλογη να το αποφυγεις και μετα να ζητας απο το κρατος (και κατα συνεπεια οσους πληρωνουν τις εισφορες του κανονικα) να πληρωσουν το ξερο σου το κεφαλι.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνίζω, γνωρίζω ότι κάνει κακό και σκοπεύω να το κόψω σύντομα. Όμως διαφωνώ κάθετα με την αντιμετώπιση του καπνίσματος τα τελευταία χρόνια κυρίως από τους Αμερικανούς (οι οποίοι το προώθησαν σε φοβερό βαθμό στο παρελθόν - βλ. ταινίες του '50-'60 που οι πρωταγωνιστές κάπνιζαν το ένα τσιγάρο πίσω από το άλλο) σαν το μοναδικό παράγοντα της σύγχρονης ζωής που προκαλεί σοβαρά προβλήματα υγείας.

 

έχεις κάποιο πειστήριο γι' αυτό το "μοναδικό παράγοντα";

 

ή απλώς εσύ έτσι προτιμάς να το βλέπεις, σαν κάποια παθολογική μονομανία;

 

την τρέλα των αμερικάνων με τη σωστή διατροφή και τη γυμναστική, την αγνοείς μάλλον...

 

σε κάθε περίπτωση, ως άνθρωπος που δεν καπνίζει αλλά και ενοχλείται έντονα από τη μπίχλα του καπνού, εύχομαι η τακτική  των αμερικάνων να έλθει και εδώ, αν και το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο

 

Οπότε αν οι εν λόγω χώρες θέλουν να μας πείσουν ότι διεξάγουν εκστρατεία για την υγεία μας, πρέπει να προσπαθήσουν λίγο παραπάνω...

 

αν εσύ δεν μπορείς να πείσεις ο ίδιος τον εαυτό σου φίλε μου... ό,τι και να κάνουν οι άλλοι για σένα... στο βρόντο θα πάει...

 

φεντεριάρης +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις την προσωπικη μου αποψη υπαρχει ενας τροπος για να κοπει το τσιγαρο.....Να μην καλυπτεται απο κανενα ταμειο οποιαδηποτε ιατροφαρμακευτικη δαπανη για οποιοδηποτε νοσημα προκαλειται με καθε βεβαιοτητα απο το τσιγαρο (χρονιες αποφρακτικες πνευμονοπαθειες, καρκινος πνευμονα κ.λ.π)......

 

Τι λες βρε; Ποιος σου είπε εσένα ότι οι ασθένειες που αναφέρεις οφείλονται στο τσιγάρο; Το κάπνισμα θεωρείται (και προφανώς είναι) σοβαρός επιβαρρυντικός παράγοντας για αυτές (και άλλες παθήσεις) αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει αποκλειστική και αδιάτρητη σχέση. Πολλοί άνθρωποι αρωσταίνουν με τέτοιες ασθένειες και δεν έχουν καπνίσει ποτέ. Για να μη συζητήσουμε ότι είναι αδύνατο να απομονωθεί το μερίδιο ευθύνης που έχει το τσιγάρο σε σχέση με το μερίδιο ευθύνης που έχουν άλλοι επιβαρυντικοί παράγοντες (όπως η ποιότητα του αέρα, του νερού και της τροφής). Κανένας γιατρός στο κόσμο δε θα βάλει την υπογραφή του κάτω από αυτό που προτείνεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι που θεωρω σημαντικο, και το ανεφερε και ο gangster, ειναι οι αμεσα ενδιαφερομενοι να ζητησουν ιατρικη βοηθεια. δεν ειναι καθολου τραβηγμενο. απ τη στιγμη που υπαρχουν τετοιες ομαδες στα νοσοκομεια μας, δεν ειναι κακο να τις επισκεπτεται κανεις.

φροντιζουν, απ οσο εχω ενημερωθει για μια σειρα απο παραγοντες : απο ψυχολογικη υποστηριξη, μεχρι ελεγχο διατροφης, φαρμακα για μειωση του συνδρομου στερησης κλπ.

αν και εγω καταφερα να το κοψω μαχαιρι, δεν θεωρω οτι ειναι κατι που μπορει να το κανει ο καθενας. και παρολο που τα καταφερα, αυτο ειχε τεραστιο αντικτυπο και στην ψυχολογια μου, αλλα και στο σωματικο μου μεταβολισμο(ο οργανισμος μου αντεδρασε με μια τεραστια αυξηση κιλων παρολο που δεν αυξηθηκε το φαγητο μου.)

 

σε καθε περιπτωση αν ξεκινουσα σημερα μια αντιστοιχη προσπαθεια, θα προσπαθουσα να ωφεληθω οσο μπορω απ την ιατρικη κοινοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την τρέλα των αμερικάνων με τη σωστή διατροφή και τη γυμναστική, την αγνοείς μάλλον...

 

Ηρέμησε. Πρώτα απ' όλα εγώ ΣΥΜΦΩΝΩ με όλες τις εκστρατείες κατά του καπνίσματος, αρκεί να γίνονται σωστά και για τους σωστούς λόγους. Αλλά μη μου πεις ότι συγκρίνεται η αντικαπνιστική υστερία των Αμερικανών (που διαφημίστηκε εντονότατα την τελευταία δεκαετία) με τις άλλες - επίσης όψιμες - εμμονές ενός μέρους αυτών σχετικά με τη διατροφή!! Επίσης, η τακτική των Αμερικανών αφορά κυρίως τη "βιτρίνα" Νέα Υόρκη και λιγότερο την επαρχιακή Αμερική όπου γνωρίζω ότι οι περιορισμοί είναι πιο χαλαροί.

 

εύχομαι η τακτική  των αμερικάνων να έλθει και εδώ, αν και το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο

 

Και εγώ το εύχομαι. Καλύτερα να γίνει ένα βήμα έστω και έτσι. Δεν μπορείς μέσα στο 2007 να πηγαίνεις σε δημόσια ταμεία, εφορίες κλπ., να μπαίνεις σε γραφειάκια 3x3 που ολοι οι υπάλληλοι καπνίζουν και ο ταμίας να σε εξυπηρετεί με το τσιγάρο στο στόμα. Ακόμα και οι καπνιστές ενοχλούνται από τη μπίχλα.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Αυτό που θέλω να πώ - που μάλλον δεν έγινε κατανοητό - είναι ότι υπάρχουν χιλιάδες λόγοι για να σταματήσει κανείς το κάπνισμα, γνωστοί σε όλους μας πλέον, και ο τελευταίος από αυτούς είναι να επηρεαστεί από μία μαζική υστερία (ειδικά των Αμερικανών). Π.χ. το επιχείρημα ότι με τα χρήματα που θα γλιτώνω μπορώ να αγοράζω μία American Stratocaster κάθε χρόνο είναι πολύ πιο πειστικό και δραστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω φιλε Παναγιώτη μαλλον δεν το αρχισα για να ριξω γκομενα (πρωτη φορα καπνισα στα 21).Καπνιζω Muratti ενα πακετο τη μέρα.

Σε καμία περιπτωση δε λεω οτι ειναι και υγιεινό αλλα έχε υποψη σου ότι οι άνθρωποι που έχουν διαγνωστεί ως σχιζοφρενείς(κάκιστα αν ρωτήσεις εμενα) ενώ το τσιγάρο αποτελεί προέκταση του χεριου τους ,πεθαίνουν σε πολύ μεγάλη ηλικία γιατί ειναι απαλλαγμένοι απο το αγχος της καθημερινότητας.

Με τοσες έννοιες στο κεφαλι μας πιστεψε με μονο αυτό δεν θα μας κάνει κακό.

Απο μενα παντως συνέχισε να μην καπνίζεις περα απο την οποια επιβαρυνση ειναι και μη αμελητέο έξοδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου