Προς το περιεχόμενο

Looper Pedals με πολλές εξόδους


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για ένα looper πετάλι με τουλάχιστον δυο εξόδους αλλά :

 

Θέλω να υπάρχει καταρχάς η δυνατότητα τα overdubs να παίζουν από διαφορετικό ενισχυτή. Δηλαδή να ηχογραφείς το πρώτο θέμα - να στέλνεται σε έναν ενισχυτή και μετά από εκεί και πέρα όλα τα overdubs να πηγαίνουν σε δεύτερο ενισχυτή και ακόμα καλύτερα να μπορώ να έχω και 3ο ενισχυτή στο setup! Υπάρχει τίποτα τέτοιο εκεί έξω ή να στείλω mail στην electro harmonix για custom πετάλι?  ;D

 

(Ξέρω ότι αυτό είναι εφικτό αν χρησιμοποιήσεις 2 looper αλλά δεν έχω ακόμη ξεκινήσει μαθήματα μπαλαρίνας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως με έναν συνδυασμό AB (ή κάτι αντίστοιχο με το balance σε έναν στερεο ενισχυτη) σε στέρεο είσοδο ενός looper (πχ σαν το memory man)?

Δηλαδή να γράφεις την 1η λούπα στο αριστερό κανάλι, τη δεύτερη στο δεξί και τα υπόλοιπα τα στέλνεις όπου θες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AKAI  Head Rush παιζει σε διαφορετικο ενισχυτη το ηχογραφημενο και σε αλλον αυτο που παιζεις live. Απλα ειναι σχετικα περιορισμενος ο χρονος της λουπας, αλλα για χρηση σε λαιβ νομιζω οτι ειναι ο,τι πρεπει.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AKAI  Head Rush παιζει σε διαφορετικο ενισχυτη το ηχογραφημενο και σε αλλον αυτο που παιζεις live. Απλα ειναι σχετικα περιορισμενος ο χρονος της λουπας, αλλα για χρηση σε λαιβ νομιζω οτι ειναι ο,τι πρεπει.

 

 

Αυτό το κάνουν πολλά loopers, δεν είναι αυτό που θέλω όμως. Εγώ θέλω να παίζει τα overdubs σε ξεχωριστό ενισχυτή!

 

Η ιδέα σου Νικόλα είναι πολύ καλή!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok got it, παντως δε νομιζω οτι μπορει να γινει με a/b box εκτος αν εχεις καποιο λουπερ σαν το μπουμερανγκ η το rc-50

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται με την rc-50. Αυτη η λουπιερα εχει μια sub εξοδο που κανονικα ειναι για να στελνει το μετρονομο ξεχωριστα (π.χ σε ακουστικα, χωρις να ακουγεται μαζι με τις υπολποιπες λουπες). Μπορεις ομως να την ρυθμισεις ετσι ωστε να στελνει ΕΝΑ overdub ξεχωριστα απ'ολα τα υπολοιπα, που σημαινει οτι μπορεις να το επεξεργαζεσαι με εφε μονο του, χωρις να επηρεαζονται τα υπολοιπα και να το βγαλεις απο αλλο ενισχυτη ή απο οπου αλλου θελεις. Ετσι ομως χανεις τη δυνατοτητα να εχεις μονο του το μετρονομο στα ακουστικα σου. Απο κει και περα, αυτο λυνεται με καποια midi συσκευη που συγχρονιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις συγκεκριμένα τα overdubs σε ξεχωριστή έξοδο?

Στο RC-50 (ή οποιοδήποτε με ξεχωριστά κανάλια λούπας τα οποία συγχρονίζονται μεταξύ τους οδηγούμενα από μία master λούπα) θα μπορούσες να κάνεις το εξής :

 

Γράφεις την 1η λούπα στο 1ο κανάλι και ξεκινάς και γράφεις overdubs στο 2ο. Από εκεί και πέρα το που θα στείλεις την έξοδο της κάθε λούπας το καθορίζεις πανεύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ποιο πολύ με ενδιαφέρει να μένει το πρώτο ηχογραφημένο σε ξεχωριστό ενισχυτή για να είναι καθαρό γιατί στην ουσία αυτό είναι που ακολουθεί ο drumer. Τα κομμάτια μας έχουν μέχρι και 10 overdubs και αυτή τη στιγμή έχουμε 2 ενισχυτές οπότε καταλαβαίνεις ότι γίνεται ένα χάος. Τώρα θέλουμε εναν ενισχυτή για την βασική loop, έναν για τα overdubs και έναν για extragavatza  ;D

Στις πρόβες δεν υπάρχει πρόβλημα δεν χανόμαστε, αν βέβαια οι συνθήκες είναι κατάλληλες και επειδή στα live ποτέ οι συνθήκες δεν είναι κατάλληλες θέλουμε αυτή την λύση.

 

(π.σ. μιλάω πάντα εκ μέρους του κιθαρίστα της μπάντας μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου