Προς το περιεχόμενο

Τι Μπαγλαμά και από πού;


aijivl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Εύχομαι κατ'αρχάς καλές γιορτές, υγεία και ευτυχία σε όλους συμφορουμίτες και τα άτομα που αγαπούν.

Αποφάσισα να κάνω δώρο στον εαυτό μου έναν μπαγλαμά.

Θέλω να ρωτήσω τι διαφορά έχει το είδος γόνατο από τον κανονικό, και ποιον προτείνετε να αγοράσω ωστέ να εκτελώ εκτός ορχήστρας τα γνωστά "βαριά" ρεμπέτικα?

Βγαίνει μόνο με 3 χορδές?

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

Απο € πόσα χρειάζομαι για κάτι μέτριο προς το καλό?

Και τέλος, ψάχνω, ένα καλό μαγαζί στη Θεσσαλονίκη.

Ελπίζω να μην κούρασα με τις ερωτήσεις μου.

Και πάλι χρόνια πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε!

απο οτι θυμαμε το γονατο εχει σκαφος σαν του μπαγλαμα μικρο αλλα το μανικι ειναι σαν του τζουρα δλδ μεγαλο! ενο ο απλος ειναι οπως τον ξες με το μικρο μανικι. ναι βγαινει μονο με 3 χορδες

τωρα για την τιμη ειναι λιγο σχετικα τα πραγματα! ειναι εαν το σκαφος θα ειναι με ντουγιες η "σκαφτο" τι φιγουρα θα εχει τι ταστιερα κ τα σχετικα! καλο ειναι να δοκιμασεις για να ακουσεις διαφορα στον ηχο αλλα κ στην αισθηση του οργανου!

εαν δεν ξερεις να παιζεις παρε εναν που να γνωριζει!

γενικα πανε στα μαγαζια του κεντρου κ ριξε μια ματια! εχουν ποικιλια.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγιας σοφιας ψηλα στην εγνατια στο στενο που ειναι στην γωνια τα goodys νομιζω καστριτσιου λεγετε το στενο!

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o Για μπαγλαμα?? Χειροποίητα δεν είναι όλα? Ο μαυρομουστάκας νομίζω δεν είναι μεγάλο όνομα.

 

 

Μαυρομουστακα ή Μαυρομουστακη? τον πρωτο δεν τον ξερω!ολα τα οργανα ειναι χειροποιειτα!δηλαδη φτιαχνονται με το χερι!ειναι κολπα του εμποριου για να προσελκυουν πελατες, ομως υπαρχουν πολλες πολλες διαφορες στην ποιοτητα κατασκευης.Δυστυχως αν θελεις κατι "χειροποιειτο" το πληρωνεις ακριβα....και πιστεψε με ο ανθρωπος που θα το εχει φτιαξει θα εχει ξοδεψει πολλες πολλες ωρες για να το φτασει στο σημειο που θα το αγορασει ο πελατης!ισως κα η τιμη που σου ειπα να την απο τις χαμηλοτερες για "χειροποιειτο" μπαγλαμα... ;)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φίλος μου πήρε ένα ωραίο μπαγλαμαδάκι 250 ευρώ από το Δεκαβάλα πάνω απο την Καμάρα,ρίξε μια ματια

 

+1000000 ;)

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά :)

Χειροποίητο είναι στανταρτ..αλλα είναι "εργοστασιακό" όπως και οι κιθάρες οι φέντερ κτλ...μαζικής παραγωγής..

και σκέπσου οτι οι μεγάλοι μουσικοί οίκοι πέρνουν πολλά φράγκα για το καλό χειροποίητο..ακόμη και για το "χειροποίητο"..

εγώ θα σου πρότεινα να πάς σε κάποιον κατασκευαστή και να του πείς τι ήχο θες πως θες να φαίνεται και μέχρι πόσα μπορείς να δώσεις..

Στην χαριλάου ,στο γήπεδο του άρη πιο πάνω είχε έναν κατασκευαστή ο οποίος έκανε καλή δουλειά..Μανώλης λέγεται αλλα δεν κσέρω αν ειναι ακόμα εκεί το μαγαζί του..και έχω την εντύπωση οτι σε κάποια φάση ο νάκας αγόραζε τα χειροποίητα του απο αυτόν..πολύ καλή δουλειά και είναι σαλόνικα..τσέκαρε το...αποκεί και πέρα έχει και άλλους κατασκευαστές αλλα έκσω απο σαλόνικα... αμα θές ίνφο πέςμου..κάνω ένα ρισερτς και σου λέω..  :)

blahblahblah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου