Προς το περιεχόμενο

Μέγεθος πεταλακίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απλή απορία. Μερικά πετάλια πχ το big muff και τα πολλά T-Rex είναι μεγάλα, ενώ υπάρχουν κ πετάλια που κάνουν την ίδια δουλειά με το μισό 'μπόι'.

 

Το μέγεθος είναι θέμα marketing ή υπαρκτής ανάγκης για να χωρέσουν η πλακέτα και τα λοιπά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλακετα στο big muff πιανει με το ζορι του 1/3 του κουτιου οποτε μαλλον για εμπορικους σκοπους μαλλον ειναι τοσο ογκωδης οπως και τα παλιοτερα big muff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ανάλογα. Υπάρχουν και οι δύο περιπτώσεις. Σήμερα η boutique μόδα επιτάσει το μικρότερο δυνατό enclosure ώστε να μην πιάνουν πολύ χώρο στις overcrowded πεταλιέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παντως, για μενα τουλαχιστον, τα πολυ μικρα πεταλια με τα κουμπακια διπλα διπλα και τους μικρους διακοπτες ειναι δυσχρηστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλακετα στο big muff πιανει με το ζορι του 1/3 του κουτιου οποτε μαλλον για εμπορικους σκοπους μαλλον ειναι τοσο ογκωδης οπως και τα παλιοτερα big muff

 

Εχω ακουσει ατομα να ορκιζονται οτι το μεγαλο εχει πολυ καλυτερο ηχο απο το Little Big Muff... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εχω ακουσει ατομα να ορκιζονται οτι το μεγαλο εχει πολυ καλυτερο ηχο απο το Little Big Muff... ;D

 

Υπάρχουν 30 εντελώς διαφορετικές εκδόσεις του big muff από τις αρχές του '70 μέχρι σήμερα και 10000000 απόψεις για το πως ακούγεται η καθε μια και ποια είναι η καλύτερη... :)

 

http://www.kitrae.net/music/music_big_muff.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 30 εντελώς διαφορετικές εκδόσεις του big muff από τις αρχές του '70 μέχρι σήμερα και 10000000 απόψεις για το πως ακούγεται η καθε μια και ποια είναι η καλύτερη... :)

 

Μωρε ναι, αλλα το τωρινο LBM ειναι ιδιο με το τωρινο "μεγαλο" απλα σε μικροτερο κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και το μεγεθος δεν παιζει ρολο οπως ολοι ξερουμε....  ;D στην ποιοτητα .Νομιζω ειναι πολλοι παραγοντες που καθοριζουν το μεγεθος,οχι τοσο το μαρκετινγκ αλλα ποιο πρακτικα αν το πεταλι δεχεται και μπαταρια εσωτερικα,οι διακοπτες,τα ποτενσιομετρα κτλ.

Σε αρκετες περιπτωσεις ειναι και το μεγεθος της πλακετας που σε αναγκαζει χωροταξικα να πας σε μεγαλυτερο μεγεθος κουτι.

Τουλαχιστον αυτα τα προβληματα εχω να αντιμετωπισω εγω στα πεταλια μου που προτιμω τα "μικρα" κουτια για να πιανουν λιγοτερο χωρο στις πεταλιερες,αλλα μου βγαζουν την ψυχη για να τα χωρεσω ολα μεσα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε ναι, αλλα το τωρινο LBM ειναι ιδιο με το τωρινο "μεγαλο" απλα σε μικροτερο κουτι.

Όχι. Το μεγάλο που κυκλοφορεί τώρα έχει όντως διαφορετικό ήχο από το μικρό (και επίσης κατά τη δική μου γνώμη καλύτερο). Το μεγάλο έχει μερικές ωραίες τροποποιήσεις στο κλασσικό σχέδιο του Ram's Head που είχε εισάγει η Fran της Frantone Electronics (http://www.frantone.com/), την οποία εταιρία έφτιαξε μόλις έφυγε από την Εlectroharmonix που δούλευε πριν από καμιά δεκαριά (και βάλε) χρόνια. Το μικρό είναι μια μάλλον αποτυχημένη προσπάθεια να δοθεί ο κατά τι ηπιότερος ήχος του Triangle σχεδίου. Αναφέρεται και στο σάιτ της EH πως το μικρό δεν είναι το ίδιο με το μεγάλο. Για περισσότερες λεπτομέρειες:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=154636.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164933.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Το μεγάλο που κυκλοφορεί τώρα έχει όντως διαφορετικό ήχο από το μικρό (και επίσης κατά τη δική μου γνώμη καλύτερο).

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου