Προς το περιεχόμενο

Digitech RP7


Jericho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ όσο ξέρω είναι λαμπάτη πεταλιέρα της Digitech (12ΑΧ7) , η οποία δεν παράγεται πλέον. Βρήκα μία με 150 ¤, αξίζει ? Ή μήπως να κρατήσω τα λεφτά μου ?

 

Ευχαριστώ !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γίνω λίγο μεσάζοντας του dither μεταφέροντας τις γνώσεις του...

http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_tech21_triac_preamp_prodinfo.html?sn=28cd66a76e0739cbfe15ccf171145b52

πάρε αυτό να έχεις ήχο γ.......ο κοντά στα λεφτά που διαθέτεις ....

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη κιόλας, αλλά τι σχέση έχει το ένα με το άλλο ? Το ένα είναι προενίσχυση ενώ το άλλο ολοκληρωμένη πεταλιέρα. Απλά είπα αντί να πάρω εφφέ (Eq, delay, chorus, κλπ κλπ), να πάρω αυτή μια και την πέτυχα, μιας και νομίζω πως είναι καλή τιμή...

 

Γι αυτό ρωτάω αν αξίζει σα κομμάτι...

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την rp7 την εχω εγω.

ενταξει εχει λαμπα στην προενισχυση ( την εχει και σε εξεχουσα θεση με γριλιες για να φαινεται αναμενη..) αλλα μη τρελλαθεις με αυτο

εμενα παντως μου αρεσει , και νομιζω οτι για τα λεφτα της θα σε βγαλει ασπροπρόσωπο!!

αν σου καει το τροφοδοτικο στειλε μου μηνυμα να σου πω τι νακανεις...!

πω πω νυσταζω παλι , θα σου πω περισσοτερα γιαυτην αυριο..!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ μου,γνώμη μου είναι να μήν πάρεις πεταλιέρα γενικά ή τουλάχιστον άκουσε την προσεκτικά πρίν την αγοράσεις.Δεν έχω ακούσει πεταλιέρα που να βγάζει σωτό ήχο(επιφυλάσσομαι να ακούσω την VOX Tonelab SE που λένε όλοι ότι είναι κορυφή).Οι περισσότερες πεταλιέρες και αυτή που λές(αν θυμάμαι καλά την έχω ακούσει σε ένα μαγαζί) βγάζουν ένα σπαστικό φύσημα όταν παίζεις.Σε άλλες ακούγεται περισσότερο,σε άλλες λιγότερο πάντως υπάρχει.Εγώ πάντως ή θα έπαιρνα πετάλια(το ξέρω είναι και πιό ακριβά και πιό δύσχρηστα από την πεταλιέρα αλλά τα πάντα έχουν το τιμημα τους!) ή θα άκουγα την Tonelab και θα επέλεγα μετα.Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ μου' date='γνώμη μου είναι να μήν πάρεις πεταλιέρα γενικά ή τουλάχιστον άκουσε την προσεκτικά πρίν την αγοράσεις.Δεν έχω ακούσει πεταλιέρα που να βγάζει σωτό ήχο[/quote']

αυτος ειναι ο λογος που σε εστειλα να δεις το tech21 και ο δευτερος λογος που δεν σου προτινα κατι αλλο ειναι τα λιγα χρηματα που διαθετεις (ειπες 150 ευρω)η tonelab εχει κοντα 600 απο θωμα....

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει χιλιοειπωθεί και πάλι στο forum στις περισσότερες πεταλιέρες ή ενισχυτές που λένε ότι έχουν λυχνία στην είσοδο είναι κυρίως για μούρη.

Ο ήχος αλλοιώνεται από solid state στοιχεία που ακολουθούν (η παραμόρφωση που ακούς δεν οφείλεται στη λυχνία παρά μόνο σε ένα απειροελάχιστο ποσοστό) κι έτσι δεν έχει καμία σχέση με τον ήχο μιας ζεστής λυχνίας.

Ο λόγος που η Tonelab και οι αντίστοιχοι ενισχυτές Valvetronix ακούγονται καλύτερα είναι επειδή έχουν τη λυχνία στην έξοδο.Δηλαδή αφού το σήμα από την κιθάρα σου έχει περάσει από solid state στοιχεία,digital εφφέ κλπ καταλήγει σε μια λυχνία.Σε αυτή την θέση η λυχνία προσφέρει κυρίως compression και εκείνο τον διάσημο "μαγικό", "ζεστό" ήχο. Γι αυτό και ακούγεται πιο πειστικό...

Αυτά για τα "και καλά" λαμπάτα προϊόντα.

 

Στη θέση σου θα έκανα αυτό

Ακούς - Σου αρέσει - Αγοράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου