Προς το περιεχόμενο

Das Fuzz GE. Τι λέει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφώς και δεν ανήκει στα γερμανίου, εγώ μιλούσα γενικά για τα fuzz. Kαι βέβαια, αν δεν "καθαρίζει" καλά ένα fuzz γερμανίου, τότε δεν είναι πια fuzz γερμανίου και χάνει τον λόγο ύπαρξής του (θα μπορούσε δλδ να είναι ένα οποιοδήποτε άλλο χωρίς να χαραμιστούν τρανσιστοράκια Ge)... 

 

Επίσης να σημειώσω ότι το Fuzz Phrace που δεν αναφέρει ο Jam (προς τιμήν του!!!!!) έχει πάρα πολύ καλή προϊστορία, και ο μόνος λόγος που δεν το πρότεινα παραπάνω ειναι γιατί δεν το έχω ακούσει!

http://www.jampedals.com/fuzzphrace.htm

 

 

Και μιας και μιλήσαμε για το Big Muff, πάρα πολύ σωστά σημείωσες ότι είναι ουσιαστικά fuzz-dist, και μάλιστα αν προσέξει κάποιος ξεκινά από το min μέχρι τις 10-11 η ώρα σαν fuzz (ας πούμε σε στυλ άγριου ήχου των κατασκευών των '70s), και μετά από εκεί γίνεται distortion, με τα πράγματα να γίνονται πιο distortion-ικά αν ανοίξει κάποιος και το sustain.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σόρι Alderbody αλλά η ερώτηση ήταν αν έχεις παίξει αυθεντικό παλιό... νομίζω ότι αν πάρουμε κλώνους και reissues, κι εγώ έχω παίξει με πετάλια άστα να πάνε...

 

αγαπητε bloody, με προσβαλλεις...  ;D

 

αν προσεξες, ειπα "original spec" και ο ηχος ειναι παρα πολυ κοντα σε original. ΟΚ, ποτε δεν μπορει να ειναι 100%, αλλα σιγουρα υπηρχαν FuzzTone της εποχης εκεινης που δεν επαιζαν ιδια με το "satisfaction"...  (γνωστο το inconsistency του Ge...)

 

οποτε, μια και δεν μπορουμε πολυ ευκολα να παιξουμε τα γνησια, κανουμε κοπιες οσο πιο κοντα γινεται.

 

...αυτο δεν "μετραει"?  ;)

 

Btw, εχω παιξει γνησιοτατο Tone Bender MKI και ηταν super (Μια και πιασαμε τα παλιο-fuzz)

...και βεβαια εκανα και μια κοπια η οποια μοιαζει αρκετα, αν και δεν εχει original τρανζιστορ. (εχει ομως κατι αρχαια Ge)

 

Το συγκεκριμενο, για οσους δεν ξερουν ειναι σαν FuzzFace με ενα stage επιπλεον.

 

Το Muff ειναι fuzz/dist οπως πολυ σωστα προανεφερε ο jam.

(ποτε δεν ημουν ιδιαιτερα fan του muff)

 

καλη φαση τα fuzz γενικως, αλλα ...ου μπλεξεις!  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fuzz είναι από τα πιο ιδιαίτερα εφφέ από πολλές απόψεις :

 

Από την μία, με μια πρώτη ματιά στο κύκλωμά του φαίνεται απλό έως γελοίο να το φτιάξει κανείς...4 αντιστάσεις, 3 πυκνωτές, 2 ποτενσιόμετρα και 2 τρανσίστορ. Από τα πιο απλά κυκλώματα...

Αλλά προσωπικά είναι από τα εφφέ που έχω χύσει άπειρο ιδρώτα πάνω του...μου έχει βγάλει στην κυριολεξία την πίστη σαν πετάλι, μέχρι να καταλήξω εκεί που μου αρέσει.

 

Αυτό που μου αρέσει όμως στα fuzz είναι ότι είναι  "ζωντανά" : ποτέ δεν θα μείνουν 100% σταθερά στον ήχο τους, ανάλογα και με τα τρανσίστορ που φοράνε επηρρεάζονται από την θερμοκρασία, γίνονται πιο σφιχτά στον ήχο τους, πιο mellow, καθαρίζουν εξαιρετικά με το volume της κιθάρας, σε βαθμό που δεν χρειάζεται ποτέ να το έχεις κλειστό, μεταμορφώνονται σε άλλο πετάλι αν αλλάξεις τον τύπο του τρανσίστορ.

 

Επίσης ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να βγουνε 2 εντελώς ίδια fuzz για το λόγω ότι τα τρανσίστορ γερμανίου παίζουν πάρα πολύ σε τιμές και σε leakage...(γι αυτό και αποσυρθήκανε από το εμπόριο και τρώμε όλο τον κόσμο να βρουμε ποσότητες πεταμένες σε αποθήκες...)

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορεί κάποιος απ'τους κατόχους 'καλών' fuzz να μου κάνει μια χάρη; Επειδη το μόνο fuzz που έχω ακούσει είναι αυτό της Boss GT6, μπορείτε pls να ανεβάσετε ένα κλιπάκι όπου θα 'καθαρίζετε' τον ήχο με το volume της κιθάρας; Πραγματικά είμαι πολύ περίεργος ν'ακούσω πως ακούγεται ένα καλό fuzz...

 

Τέλος του off-topic, περιμένω κάποιον καλοσυνάτο fuzz-owner ν'ανεβάσει δείγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορεί κάποιος απ'τους κατόχους 'καλών' fuzz να μου κάνει μια χάρη; Επειδη το μόνο fuzz που έχω ακούσει είναι αυτό της Boss GT6, μπορείτε pls να ανεβάσετε ένα κλιπάκι όπου θα 'καθαρίζετε' τον ήχο με το volume της κιθάρας; Πραγματικά είμαι πολύ περίεργος ν'ακούσω πως ακούγεται ένα καλό fuzz...

 

Τέλος του off-topic, περιμένω κάποιον καλοσυνάτο fuzz-owner ν'ανεβάσει δείγμα!

 

Αν δεν υπάρχει κίνδυνος να παρεξηγηθώ για διαφήμιση του δικού μου fuzz μπορώ να γράψω ένα κλιπάκι αύριο και να το ανεβάσω  ;)

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί κατασκευαστές fuzz στα κλιπάκια τους στα σάιτ βάζουν και μια μικρή επίδειξη του πώς καθαρίζει ο ήχος καθώς μειώνουν το vol στην κιθάρα, ή επίσης το πώς καθαρίζει ο ήχος αν παίζεις απαλά και πώς αγριεύει αν κοπανάς. Θα σου έγραφα κι εγώ αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω κανένα ενισχυτή!!

 

Κοίτα αυτήν τη σελίδα κι άκου συγκεκριμένα τα προτελευταία κλιπάκια  ("cleanup"). Ξεκινάει με το vol στο 50% και μετά το αυξάνει.

http://www.miaudio.com/NF3.htm

 

Kι αυτό:

http://www.foxroxelectronics.com/Resources/Fuzz%20clean%20up.mp3

Eδώ ξεκινάει με χαμηλωμένο το vol της κιθάρας στο 70% και στο τέλος το ανοίγει στο 100%. Από εδώ: http://www.foxroxelectronics.com/Audio%20Samples.html

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει κίνδυνος να παρεξηγηθώ για διαφήμιση του δικού μου fuzz

Γιαννη ασε τις μακακιες,γιατι εαν δεν υπηρχες εσυ θα ειχαμε προβλημα.  ;)

God Bless JAM  :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι Alderbody αλλά η ερώτηση ήταν αν έχεις παίξει αυθεντικό παλιό... νομίζω ότι αν πάρουμε κλώνους και reissues, κι εγώ έχω παίξει με πετάλια άστα να πάνε...

 

αγαπητε bloody, με προσβαλλεις...  ;D

 

αν προσεξες, ειπα "original spec" και ο ηχος ειναι παρα πολυ κοντα σε original.

 

Ε... , μήπως υπάρχουν και κάποια παλιά fuzz, απο την ίδια εταιρία που να ακούγονται το ίδιο...;  :P

Όλα είναι διαφορετικά μεταξύ τους.

Οι τύποι το είχαν βρει το νόημα.

 

Βάλε ότι έχουμε έυκαιρο, αρκεί να τελείωσουμε γρήγορα για να πάμε να παίξουμε μουσική... :-*

 

Σχετικά με το volume δεν κατάλαβα ακριβώς ποιό είναι το test.

Σε όλα τα μινιμαλιστικά overdrive-fuzz, το volume καθαρίζει μόλις μειώσεις την ένταση με οποιοδήποτε τρανζίστορ.

Για να το πω καλύτερα, ενα τρανζίστορ γερμανίου μπορεί να ακούγεται περισσότερο high gain απο ενα silicon.

Είναι όλα θέμα επιλογής υλικών και τι ήχο θες να φτιάξεις.

 

Επιπλέον, αν και προτιμώ τρανζίστορ γερμανίου, τον πραγματικό τους ήχο τον ακούω μονάχα με καθαρούς "παλιούς" λαμπάτους, πουθενά αλλού.

 

Και για να κλείσω...

"Ακόμη και το Fuzz, θέλει το γερμανό του!"  8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για την καθυστέρηση...έγραψα χθες με ένα φίλο κάποια κλιπάκια με το fuzz που φτιάχνω με OC44 Gold Mullard transistors.

 

To gear είναι : Fender Stratocaster, Fender Deluxe Reverb, Shure SM57, M-audio solo.

 

sample1 (00:00-00:10 : clean, 00:11-end : ανοίγοντας σταδιακά το volume της κιθάρας)

 

sample2 (το volume της κιθάρας στη μέση)

 

sample3 (το volume της κιθάρας στο 8/12)

 

sample4 (το volume της κιθάρας στο τέρμα)

 

sample5 (παίζοντας με το volume της κιθάρας...)

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JAMιιι ηχος!....  ;D

 

κλασσικη "λασπουρα"/διαυγεια αναλογως volume.

 

και το αναποφευκτο intermodulation distortion εκει, στα πολλα γκαζια...

 

 

fuzzface με τα ολα του...  ;)

 

ασχετο: η Strat ειχε maple ταστιερα?...  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου