Προς το περιεχόμενο

3 Καρτες Ηχου ( Δίλημμα )


powercaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , σε όλους .

 

Εχω ενα Δίλημμα όσον αφορά την αγορά κάρτας ήχου.

Με ενδιαφέρει κυρίως η ηχογράφιση κιθάρας , αλλά θέλω να γίνει με οσο το δυνατόν χαμηλότερo latency.

 

Τώρα το pc μου είναι ενας

<<  AMD Athlon 64 Core Duo 4200 

1 Gb μνήμη 

250 Gb δισκος στα 10000  >>

 

και εχω ενα δίλλημα , τί κάρτα να βάλω πάνω για να μου κάνει δουλειά.

1

Focusrite Saffire

http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_firewire_audiointerface.htm

 

2

Tascam FW 1804

http://www.tascam.com/details;8,14,45.html

 

3

Alesis Multymix 8 Firewire

http://www.thomann.de/gr/alesis_multimix_8_firewire.htm

 

Η σκεψη στην οποια βρησκομαι , ειναι η εξης. Γραφω , τυμπανα και μπασο σε guitar pro 5.2 , τα κάνω εξαγωγή σε midi. Μετά εισαγωγή σε Cubase, με καποιο VST instrument . ολα οκ μεχρι εδω.

Τις κιθαρες που εχω στο μυαλο μου , θέλω να τις περασω στο Cubase και τελος παντων να μπορει να γινει μια υποτυπώδεις μιξι των οργάνων .

 

Αυτη ειναι η σκεψη μου.Αν εχει κανεις καμια γνώμη , αν αυτο ειναι σωστο , ή λαθος ή ετσι πρέπει να γινει γιατι...

 

Ευχαριστω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλόν για Τρίλλημα μου φαίνεται!  ;D

Πρώτα απ'όλα και οι τρεις θα σου κάνουν τη δουλειά , το ζήτημα είναι ποιά σε συμφέρει περισσότερο σε σχέση με τις ανάγκες σου.

 

Λοιπόν δεν μας ξεκαθάρισες τι κιθάρα θες να ηχογραφήσεις (ηλεκτρική ή ακουστική) και πως (μέσω πεταλιέρας , POD κτλ. , με μικρόφωνο σε ενισχυτή ή θες να συνδέεις κατευθείαν στην κάρτα ήχου για χρήση με Guitar rig , amplitube κτλ) ?

anyway

Βασικά τον καλύτερο ήχο τον έχει η Saffire και το πιο απροβλημάτιστο low Latency (και αρκετά καλά DSP εφφέ).

Αν χρησιμοποιήσεις μικρόφωνο καλό είναι να προτιμήσεις την Saffire καθώς έχει καλύτερους προενισχυτές από τις άλλες και αρκετά καλύτερους μετατροπείς.

Αν χρησιμοποιήσεις πεταλιέρα προφανώς θα σε καλύψουν όλες , αλλά αν θές να ηχογραφείς κατευθείαν στην κάρτα χρησιμοποιώντας το Guitar rig πχ. θα χρειαστείς μια instrument είσοδο HiZ που νομίζω (μπορει να κάνω και λάθος) ότι μόνο η tascam εχει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πολλά καθώς με 40 Ε ακόμα παίρνεις και ενα DI box και κάνει την ίδια δουλειά.

 

Κοίτα τις ανάγκες σου και πράξε ανάλογα.

Αν θες να ηχογραφείς 8 κανάλια ταυτόχρονα και θες παραπάνω από 2 προενισχυτές κοίτα και το Saffire Pro 10 i/o που έχει 8 mic in και instrument in.

Αν θες να το χρησιμοποιείς και σαν μικρή κονσόλα με ενσωματωμένα εφφέ εκτός PC πάρε το alesis.

Αν θες και επιφάνεια εργασίας για να μιξάρεις με motorized faders πάρε το tascam.

Αλλά αν δεν σε ενδιαφέρουν πολύ τα παραπάνω όσο η ποιότητα του ήχου και της προενίσχυσης παρε με κλειστά ματια το Saffire ή το απλό ή το Pro 10 i/o.

 

Η σκέψη σου είναι μιά χαρά.

Εγώ βέβαια και τα midiα τα γράφω στο Cubase αλλά ό καλύτερος τρόπος να δουλέυεις είναι αυτός που εσένα σε βολεύει περισσότερο.  ;)

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την παράληψη , αλλά με ενδιαφέρει ηλεκτρική κιθάρα .

Και εδώ μπαίνει ένα ερώτημα.

Ρωτάω  , γίνετε να έχω την εξής συνδεσμολογία ?

 

Κιθάρα =====> Πεταλάκι ======> Ενισχητης κιθάρας ======> ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ

 

( με την προ'ι'πόθεση ότι το latency από τo line in της κιθάρας  να είναι οπως πρέπει να είναι )

 

Ενα ακόμα ερώτημα είναι πως όταν λες να ηχογραφώ 8 ή και 4 κανάλια ταυτόχρονα. Τί εννοείς ?

Δηλ . μπορώ να βάλω και 2 κι8άρες ταυτόχρονα , οπου ενοείται η καθεμια της θα έχει το πεταλάκι της και τον ενισχητη της ?

 

Τελος , όταν λες Motorized Faders , τι ενοείς ? ( sorry αλλά είμαι λιίγο εώς πολύ άσχετος με αυτά )

 

Πάντως σε ευχαριστώ για τις χρήσημες πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει περισσότερες από 1 εισόδους ναι βάζεις μπορείς να βάλεις περισσότερες κιθάρες. Μάλιστα αν έχουν και ειδική είσοδο, δεν χρειάζεσαι καν ενισχυτές.

Motorized Faders είναι αυτά που έχει η τασκαμ και είναι σαν μίκτης. Απλά έχουν μηχανισμό κι έτσι "θυμούνται" που βρίσκονταν πριν καθώς αλλάζεις τα κανάλια που τα χρησιμοποιούσες.

Αν παίζεις με ενισχυτή, τότε το latency δεν σε ενδιαφέρει καθόλου. Αν όμως περνάς απευθείας την κιθάρα και την επεξεργάζεσαι με κάποιο plugin (πχ amplitube, guitar rig) τότε το χρειάζεσαι, για να ακούς τον ήχο σου την ώρα που ηχογραφείς

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομερή, τρομερή... Την έχω και είμαι όχι μόνο ικανοποιημένος, αλλά αρκετά χαζοχαρούμενος πλέον. Το μόνο αρνητικό είναι η απουσία midi in-out και ψηφιακών (spdif, aes-ebu κτλ) Βέβαια σε αυτά τα λ7 δε με νοιάζει μιά. Υπάρχουν και τα Midi box

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον από Θωμά , είναι αυτή η τιμή να υποθέσω , γιατί από Ελλάδα πρέπει να έχει κάτι παραπάνω.

Αφού μου λέτε ότι την κάνει την δουλειά της , ( είναι και σχεδόν μισή τιμή ).

Soft έχει , όπως οι άλλες ? ή γίνονται ρυθμήσεις μέσα από το DAW ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ρυθμίσεις; Έχει 1 πολύ απλό control panel (buffer size και sample rate) και είτε τα αλλάζεις από αυτό, είτε από το daw. Βέβαια είναι έτσι ο σχεδιασμός της, που δεν χρειάζεται να έχει περισσότερα το panel της (περί δρομολογήσεων), καθώς όλα βρίσκονται στα δάχτυλα του χρήστη. Βέβαια control panel έχουν όλες οι κάρτες.

 

Αν με το soft εννοείς κανά plugin τότε όχι δεν έχει. Έχει όμως το Traction 2.1, που  είναι 1 πολύ καλό DAW, που μάλιστα τολμώ να πω ότι σε αυτό στηρίχτηκε το "όλα σε 1 οθόνη" χαρακτηριστικό του καινούριου logic. Κι έρχεται με μερικά αρκετά καλά native plugs. Βέβαια έχει και κάποιες "ιδιοσυγκρασίες" όσον αφορά το edit και το αν θα σε βολέψει αυτή η "όλα σε 1 οθόνη" λειτουργία του

 

Α ναι και από Ελλάδα κάπου στα ίδια λ7 παίζει η τιμή της.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου