Προς το περιεχόμενο

guitar wiring


ASPIRE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα..

μηπως μπορει να δωσει καποιος μια βοηθεια για το πως να συνδεσω σε μια κιθαρα ενα ζευγαρι mean90,1 volume,1 tone και 1 τριθεσιο διακοπτη?

ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://guitarelectronics.zoovy.com/category/wiringresources/

 

εδω νομιζω θα βρεις οτι θες! ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο αυτό το wiring:

johnnydeformed-squire51wiring.jpg

 

Βέβαια σε αυτό το υπάρχουν κάποιες διαφορές (το volume και το tone control βρίσκονται στο ίδιο ομοαξονικό ποτενσιόμετρο και οι μαγνήτες διαφέρουν), αλλά νομίζω ότι αυτό που θες γίνεται βάσει του παραπάνω σχεδίου.

Βέβαια, θα πρέπει να πειραματιστείς με την τιμή του πυκνωτή, έτσι ώστε το tone control να λειτουργεί όπως ακριβώς σου αρέσει. ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd και bluezlick σας ευχαριστω για τις προτασεις σας..

Βασικα μεχρι στιγμης ακολουθησα ακριβως αυτα τα δυο διαγραμματα:

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h_1v_1t_3w

http://www.guitarelectronics.com/product/WDUHH3T1101/WDUHH3T1101.html

Το πιο σημαντικο προβλημα που διαπιστωνω ειναι οτι δεν υπαρχει σωστη διαδρομη στο tone..οταν το εχω κλειστο ακουγεται καπως, και με μια μικρη στροφη αλλαζει αμεσως ο ηχος ο οποιος διατηρειται μεχρι το τελος της διαδρομης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το εχω κλειστο ακουγεται καπως, και με μια μικρη στροφη αλλαζει αμεσως ο ηχος ο οποιος διατηρειται μεχρι το τελος της διαδρομης.

 

Πιθανότατα πρέπει να παίξεις με την τιμή του πυκνωτή όπως σου έγραψα παραπάνω...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το εχω κλειστο ακουγεται καπως, και με μια μικρη στροφη αλλαζει αμεσως ο ηχος ο οποιος διατηρειται μεχρι το τελος της διαδρομης.

 

 

δοκιμασε να βαλεις γραμμικα και οχι λογαριθμικα ποτενσιομετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα για το  tone ποτενσιομετρο Β500 ενω αρχικα ειχα και για τα δυο(Vol,Tone) Α500.Ετσι τουλαχιστον με συμβουλεψε καποιος που εχει εργαστηριο που φτιαχνει και δικες του κιθαρες.Τωρα αν εφταιγε αυτο ή απλα αλλαξα καμια λεπτομερεια στη συνδεσμολογια(που δε νομιζω) δεν ξερω.Παντως το θεμα με το νουμερο πυκνωτη θα μου αρεσε να το ψαξω για να διαπσιστωσω τις διαφορες που δημιουργουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου